ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը մեկնաբանել է ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի ղեկավարի գործողությունները:
Հիշեցնենք, որ խոսքը ԲԴԽ-ի ղեկավարի արձագանքի մասին Քոչարյանի երկու փաստաբանների եւ Յուրի Խաչատուրովի փաստաբանի գործողություններին: Նախորդ նիստին, որը չէր կայացել, փաստաբանները ժամանակ էին ձգում, մինչեւ նրանց կհայտնեին դատավորի բացակայության պատճառը եւ հաջորդ նիստի օրը, ընդ որում, փաստաբաններից մեկը նստել էր դատավորի աթոռին, մյուս փաստաբանը` դատախազի աթոռին: Չգիտես ինչու, այս գործողությունները վրդովվեցրել էին ԲԴԽ-ի ղեկավարին, որը նամակ է ուղղել Փաստաբանների պալատ` փաստաբանների գործողությունները անհարգալից համարելով:
Մեկնաբանելով իրավիճակը` Հայկ Ալումյանը մարտի 24-ին հրավիրված ասուլիսին նշել էր. «Պատկերացրեք նրա մտածելու ձեւ, արդարության եւ հավասարության մասին նրա պատկերացումները: Պատկերացրեք ամբաստանյալի վիճակը դատարանում նրա նախագահության ժամանակ»:
«Նիստ չկար: Կային միայն փաստաբաններն ու դատական կարգադրիչները»,- հիշեցրել է փաստաբանը` հավելելով, որ դատավորի տեղում նստելու եւ նույնիսկ լուսանկարվելու մեջ որեւէ անհարգալից բան չկա: Փաստաբաններին արդեն իսկ աջակցություն են հայտնել նրանց գործընկերներն ու իրավապաշտպանները` յուրատեսակ ֆլեշմոբ նախաձեռնելով համացանցում: «Եթե օրենքով ինչ-որ բան արգելված չէ, ինչպե՞ս կարող է ԲԴԽ-ի նախագահը, այդ պաշտոնը զբաղեցնող անձը դա անհարգալից համարել եւ դիմել Փաստաբանների պալատ»,- հարց է ուղղել փաստաբանը` տեղի ունեցածը որպես իրավաբանական մտքի անկում գնահատելով:

Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна, Айк Алумян прокомментировал действия главы Высшего судебного совета.
Напомним, что речь идет о реакции главы ВСС на действия двоих адвокатов Кочаряна и адвоката Юрий Хачатурова. На предыдущем заседании, которое не состоялось, адвокаты в ожидании, когда им разъяснят причины отсутствия судьи и дату следующего  заседания, коротали время в разговоре и перемещениями по залу, причем один адвокат посидел на месте судьи, другой адвокат решил посидеть на месте прокурора. Эти действия почему-то вызвали возмущение главы ВСС, который направил соответствующее письмо Палате адвокатов, расценив действия адвокатов как неуважительные.
Комментируя ситуацию, Айк Алумян 24 марта на пресс-конференции заметил: «Представьте образ мыслей, его представление о правосудии и равенстве сторон. Представьте состояние подсудимого на суде под его председательством».
«Заседания не было. Были лишь адвокаты и судебные распорядители», - напомнил адвокат, добавив, что в том, чтобы посидеть на месте судьи и даже сфотографироваться нет ничего неуважительного. Адвокатов уже поддержали коллеги и правозащитники, организовав своеобразный флешмоб в интернете. «Если что-то не запрещено законом, как может председатель ВСС, лицо, занимающее этот пост, расценивать это как неуважительное отношение и обратиться к палате адвокатов?», - задался вопросом адвокат, расценив произошедшее как свидетельство падения юридической мысли.