Ավստրալիան արգելել է մարդկանց սնվել առեւտրի կենտրոնների ֆուդ-կորտերում եւ սահմանափակել է մարդկանց մասնակցության թիվը հարսանեկան, հոգեհանգստյան արարողություններում եւ հասարակական միջոցառումներին՝ խստացնելով կորոնավիրուսի տարածումը զսպող միջոցառումները, հայտնում է Reuters-ը։
«Ես գիտեմ, որ դա զգալի զոհաբերություն կլինի»,- նահանգների եւ տարածաշրջանների ղեկավարների հետ հանդիպումից հետո լրագրողներին Կանբերում հայտարարել է վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը։
Կփակվեն կոսմետիկական թերապիայով զբաղվող հաստատությունները, տատու-սալոնները եւ առողջապահության այլ հարակից ծառայությունները։ Նրա խոսքերով՝ նաեւ արգելվել է անշարժ գույքի առուվաճառքը եւ աճուրդները։
Հարսանիքները կարող են կատարվել 5 մարդու ներկայությամբ, հուղարկավորությունները՝ 10, իսկ բաց երկնքի տակ հասարակական միջոցառումները հնարավոր են 10-ից ոչ ավելի մարդու մասնակցությամբ։

Австралия запретила людям питаться в фуд-кортах торговых центров и ограничила количество людей на свадьбах, похоронах и общественных мероприятиях, ужесточив меры по сдерживанию распространения коронавируса, передает Reuters.
«Я знаю, что это будет значительная жертва», - заявил премьер-министр Скотт Моррисон журналистам в Канберре после экстренной встречи руководителей штатов и территорий.
Будут закрыты предприятия, занимающиеся косметической терапией, тату-салоны, и другие  смежные службы здравоохранения. По его словам, также были запрещены акции по продаже недвижимости и аукционы.
Свадьбы могут проходить  только в присутствии  пяти человек,  похороны - 10 человек, а общественные мероприятия на открытом воздухе возможны с участием не более 10.