ՀՀ նախկին վարչապետ, տնտեսագետ Հրանտ Բագրատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել՝ անդրադառնալով կորոնավիրուսը կանխարգելելու համար կառավարության իրականացրած քայլերին:
Գրառումն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Մարտի 15, 16, 18, 19 եւ 20 ստատուսներում գրել եմ, թե ի՞նչ պետք է անել կորոնավիրուսի դեմ արդյունավետ պայքարելու համար։ Իշխանություննները չնկատելու են տալիս կամ նույնիսկ չեն հասկանում։ Այն ինչ-որ ասված է այդ ստատուսներում պետք է 100% իրականացնել։
Մարտի 24-ի առավոտյան ՀՀ ուներ 235 վարակակիր, Ադրբեջանը 72, Վրաստանը 65։ Նիկոլականները ֆ-քում անմիջապես քոմենթ են անում. այդ երկրները ստում են։ Գիտեք ստում եք դուք։ Ավելին դուք, այս իշխանության խամաճիկներդ, այսօրվա ղեկավարները (ՆՓ, ԱՍ եւ ԱՄ) ունե՞ք բավականաչափ կամք ու գրագիտություն հասկանալու, թե ինչո՞ւ են վարակվածներն այդ երկրներում համեմատաբար քիչ։ Ուսումնասիրե՞լ եք։ Կրկնում եմ պատճառները։
1. Այդ երկրներում մտցված է կարանտին։ Բաքուն կարանտինի մեջ է։ Այդ երկրներում, ի տարբերություն մերոնց, լոլոների մասին (արտակարգ դրություն, դատական պրոցեսներ եւ այլն) օրենքներ ու որոշումներ չեն ընդունում։ Ու՞մ է պետք մեր արտակարգ դրությունը։ Միայն իշխանությանը՝ մամուլը վերահսկելու մասո՞վ։ Այլ մեխանիզմ, կոնկրետ գործիք այդ ԱԴ-ն մեջ չկա։
2. Քանի՞ անգամ եմ գրել. համաճարակը հաղթելու համար պետք է շղթաները փակել։ Այսինքն, կարանտին Երեւանում, Էջմիածնում, Մեղրիում, Չարենցանվանում, Մրգաշատում եւ այլն։ Այսինքն այնտեղ, որտեղ այդ վիրուսը կա։ Այնպիսի կարանտին, երբ այդ բնակավայրից դուրս ու ներս անելու համար պահանջվում է անցաթուղթ պարետի ստորագրությամբ։
2. Ամբողջությամբ պետք է ստերիլիզացնել գյուղատնտեսության, սննդի, էլեկտրաէներգետիկայի, կապի, հեղուկ վառելանյութի ոլորտները։
3. ՏԱ -ն կիլոմետրերով հեռու է արդյունավետ ԱԴ կառավարելուց։ Դա պետք է անեն կամ ՆՓ-ն կամ ԱՍ-ն։
4. Վարակվածի հետեւից գնալը եւ նրա շփման շրջանակները պարզելը որպես վիրուսի դեմ պայքարի հիմնական միջոց չի աշխատել Չինաստանում, Հվ Կորեայում, Ճապոնիայում, Սինգապուրում եւ այլն։
5. Կարգի բերեք ԱԺ-ն։ Մ՞իթե կարելի համաճարակը տարածելու համար նախատեսել ազատազրկում (գնա ազատազրկման վայրերում տարածի՞), դատ եւ այլն։ Տուգանում ենք ու վերջ։ Ի՞նչպես կարող է երկրի ԱԺ-ն նման անպտուղ գործունեությամբ զբաղվել։

Для преодоления эпидемии надо перекрыть все цепи. Об этом написал на своей странице в Facebook бывший премьер-министр Армении, экономист Грант Багратян.
Он, в частности, отметил: «В статусах от 15, 16, 18, 19 и 20 марта я писал о том, что нужно предпринять для эффективной борьбы с коронавирусом. Но власти этого не замечают или даже не понимают. То, что сказано в данных статусах, надо на все 100% осуществить.
Утром 24 марта в Армении было 235 зараженных, в Азербайджане – 72, в Грузии – 65. Николовцы в Facebook сразу же стали писать о том, что эти страны лгут. А знаете ли вы, что врете вы. А вы, марионетки этой власти, сегодняшние руководители (НП, АС и АМ) обладаете ли достаточной волей и грамотностью, чтоб понять почему число зараженных в этих государствах сравнительно меньше? Вы изучили это? Повторяю причины:  -в данных странах введен карантин. Баку в карантине. В этих государствах, в отличие от нашего, не принимаются законы и решения о «бла бла бла» (ЧП, судебные процессы и другие). Кому нужно ЧП? Лишь для контроля прессы со стороны властей? Иного механизма, конкретного инструмента в этом ЧП нет; - сколько раз я писал: для преодоления эпидемии надо перекрыть все цепи.
То есть нужен карантин в Ереване, Эчмиадзине, Мегри, Чаренцаване, Мргашате и т.д. То есть там, где есть вирус.  Такой карантин, когда для въезда и выезда из данного населенного пункта необходима бумага с подписью коменданта; -ТА (Тигран Авинян)  очень далек от эффективного управления ЧП. Это должны делать или НП (Никол Пашинян), или АС (Армен Саркисян);  -приведите в порядок парламент. Неужели из-за распространения эпидемии можно предусмотреть лишение свободы, суд и т.п.? Штрафуем и все. Как может НС заниматься столь бесплодной работой?  Из дома не выходите, и не ходите без масок и перчаток».