Ֆրանսիական Կենդանիների պաշտպանության միությունը (SPA), որն ապաստարաններ ունի ամբողջ երկրում, խուճապի դեմ տեղեկատվական արշավ է սկսել՝ կապված համացանցում կեղծ տեղեկությունների տարածման հետ, որ տնային ձեռնասուններն իբր կորոնավիրուսի փոխանցողներ են: SPA-ի մի քանի տարածաշրջանային մասնաճյուղերում նշել են, որ սկսել են կենդանիներին ավելի հաճախ լքել: Կարանտինը հաշվի առնելով՝ կենդանիների պաշտպանները վախենում են, որ ապաստարանների գերբնակվածությունը կհանգեցնի շներին եւ կատուներին զանգվածաբար քնեցնելու «անհրաժեշտության», հայտնում է RFI-ն:
«Նրանք (վիրուսը) չեն փոխանցում: Մի լքեք նրանց: Եկեք պայքարենք կեղծ տեղեկությունների տարածման դեմ»,- այսպիսի պատկեր է հայտնվում, երբ բացում եք SPA-ի կայքի առաջին էջը. կազմակերպություն, որն ամբողջ Ֆրանսիայում հավաքում է լքված կենդանիներին եւ նրանց համար նոր տերեր որոնում:
Վերջին օրերին վատ ազդանշանները սկսել են ստացվել Ֆրանսիայի տարբեր տարածաշրջանների ապաստարաններից:
France 3 հեռուստաալիքը հայտնել է, որ Կաննի քաղաքապետարանը հաղորդագրություն է հրապարակել, որում նշել է լքված կենդանիների թվի «նկատելի աճի» մասին: Նույնը նշել են Օռլեանի SPA du Centre ապաստարանում, ինչպես նաեւ երկրի հյուսիս-արեւելքում Ֆորբակ քաղաքում, հայտնել է տարածաշրջանային Le Républicain Lorrain պարբերականը «Կենդանիները՝ փսիխոզի զոհեր» վերնագրված հոդվածում: Տեղական ապաստարանի ղեկավարը հայտնել է, որ վերջին օրերին ստանում են կենդանիներից «հրաժարվելու հայտեր», ինչը «տարվա այս եղանակին սովորաբար չի լինում» (Ֆրանսիայի բնակիչներն ավանդաբար իրենց ձեռնասուններին լքում են ամառային արձակուրդների շրջանում: Մի խոսքով՝ ֆրանսիացիները տնային կենդանիներին լքելու հարցում «Եվրոպայի չեմպիոններն» են: Ամեն տարի փողոցում է հայտնվում 100 հազար շուն եւ կատու):
Եվ եթե «խաղաղ ժամանակներում» ապաստարանները նման թվով կենդանիներին տեղավորելու գործը քիչ թե շատ հաղթահարում էին, ապա կարանտինի պայմաններում շատ ավելի է դժվարացել նույնիսկ պլանային խնդիրների կատարումը (ապաստարանները փակ են թե՛ այցելուների, թե՛ կամավորների համար), էլ չասած արդեն ֆորս-մաժորի մասին: Իսկ այն կարող է «հեշտությամբ» սկսվել, մտավախություն ունեն SPA-ում. հաշվի առնելով, որ Ֆրանսիայում մոտ 30 մլն տնային կենդանի կա, բավարար կլինի այն, որ տերերի 0,5 տոկոսն իր ձեռնասուններին դուրս անի, փողոցներում կարող է հայտնվել արդեն մոտ 150 հազար կատու եւ շուն: Սա բազմակի գերազանցում է ապաստարանների հնարավորությունները: Իսկ երբ վանդակներում տեղ չկա, դաժան օրենքը նախատեսում է նրանց ենթարկել «էֆթանազիայի», այսինքն՝ «ավելորդներին» սպանել:
«Հիմար եւ ուղղակի անպատասխանտու» մարդիկ համացանցում fake news են տարածում այն մասին, որ հիվանդությունը կարող է փոխանցվել կենդանիների միջոցով,- BFMTV-ի եթերում դժգոհել է SPA-ի նախագահ Ժակ-Շառլ Ֆոմբոնը. «Սակայն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության անցկացրած գիտական հետազոտությունները հաստատել են, որ դա անհնար է»: Այս մասին հայտարարել է Կենդանիների առողջության համաշխարհային կազմակերպությունը, որի կենտրոնակայանը Փարիզում է:
«Մենք ցանկանում ենք առավելագույն ուշադրություն հրավիրել այս տեղեկության վրա,- RFI-ին ասել են SPA-ի Ժենվիլյեի մասնաճուղում, որը երկրում ամենահին ապաստարանն է (1903 թվական): - Որովհետեւ որոշ մարդիկ իրենց ասում են՝ իմ կենդանին վարակիչ է... Եվ նրան փողոց են նետում: Նաեւ վերջին շրջանում շատերը մեզ դիմում են ձեռնասունին ապաստարանում թողնելու հայտով... Շատերի համար դա նաեւ ուղղակի պատրվակ է կենդանուն լքելու համար»:
Այսպիսի քաղաքացիներին կարելի է հիշեցնել, որ ֆրանսիական օրենքով կենդանուն փողոց նետելու համար նախատեսվում է մինչեւ 2 տարվա բանտարկություն եւ մինչեւ 30 հազար եվրոյի տուգանք: Եվ կորոնավիրուսին հղումը նրանց չի օգնի, քանի որ դատարանի կողմից հազիվ թե ճանաչվի որպես արդարացնող փաստարկ:
«Ողջամիտ եղեք, տեղեկանքներ ձեռք բերեք եւ տեղեկությունների անբավարարության պատճառով մի փչացրեք ձեր սիրելիների կյանքը (որոնք միշտ պատրաստ են ձեր կողքին լինել)»,- կոչ է անում SPA du Centre-ը:

Французское Общество защиты животных (SPA), имеющее приюты по всей стране, начало информационную кампанию против паники, связанной с распространением в Интернете ложных сведений о том, что домашние питомцы якобы являются переносчиками коронавируса. В нескольких региональных филиалах SPA отметили, что животных стали бросать чаще. Учитывая карантин, зоозащитники боятся, что переполнение приютов приведет к «необходимости» массово усыплять собак и кошек, сообщает RFI
«Они не передают (вирус). Не бросайте их. Давайте бороться с распространением ложной информации!» — такой баннер появляется, когда открываешь первую страницу сайта SPA — организации, которая по всей Франции подбирает брошенных животных и ищет им новых хозяев.
Плохие сигналы стали поступать в последние дни из приютов разных регионов Франции.
Как сообщил телеканал France 3, мэрия нормандского города Кана опубликовала коммюнике, в котором заявила о «заметном росте» числа брошенных животных. То же самое отметили в приюте SPA du Centre в Орлеане, а также в городе Форбаке на северо-востоке страны, — как сообщила региональная газета Le Républicain Lorrain в статье под заголовком «Животные — жертвы психоза». Руководительница местного приюта заявила, что в последние дни следуют «запросы на отказ» от животных, чего «обычно не бывает в этот период года» (По «традиции», жители Франции чаще всего бросают своих питомцев в период летних отпусков. К слову, французы — «чемпионы Европы» по выбрасыванию домашних животных. Каждый год на улице оказывается 100 тысяч собак и кошек).
И если с обустройством такого количества животных в «мирное время» приюты более-менее справлялись, то в условиях карантина даже плановые задачи стало выполнять намного сложнее (приюты закрыты и для посетителей, и для волонтеров), не говоря уже о форс-мажоре. А он может наступить «легко», опасаются в SPA: учитывая, что во Франции около 30 миллионов домашних животных, будет достаточно того, чтобы какие-нибудь 0,5% владельцев, поддавшись панике, выставили своих питомцев за дверь — и вот уже на улице может оказаться около 150 тысяч кошек и собак. Это во много раз превышает возможности приютов. А когда в вольерах места нет, жестокий закон предписывает «подвергать эвтаназии» — то есть, убивать «лишних».
«Дураки и просто безответственные» распространяют в соцсетях fake news о том, что болезнь может передаваться через животных, — негодует в эфире BFMTV президент SPA Жак-Шарль Фомбонн: «Но научные исследования, проведенные Всемирной организацией здравоохранения подтвердили, что это невозможно». Об этом заявила и Всемирная организация по охране здоровья животных, чья штаб-квартира находится в Париже.
«Мы хотим по максимуму обратить внимание на эту информацию, — рассказали RFI в филиале SPA в парижском пригороде Женвилье, в самом старом (1903 г.) приюте в стране. — Потому что некоторые люди говорят себе: мое животное заразно… И выбрасывают его на улицу. Ну, и в последние дни к нам многие обращаются с запросами о том, чтобы оставить питомца в приюте… Для многих это еще и просто предлог, чтобы бросить животное».
Таким гражданам можно напомнить, что за выбрасывание животного на улицу французский закон предусматривает тюремное заключение до 2 лет и штраф до 30 тысяч евро. И ссылка на коронавирус им не поможет — потому что она вряд ли будет признана судом в качестве вменяемого довода.
«Будьте благоразумны, наведите справки и не ломайте жизнь вашим солнышкам (которые всегда готовы быть рядом с вами) из-за недостатка информации!» — взывает SPA du Centre.