Վատիկանի Պետական խորհրդում ծառայող իտալացի պրելատը վարակվել է կորոնավիրուսով եւ հոսպիտալացվել: Այս մասին հայտնում է ANSA գործակալությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին:
Գործակալության տեղեկություններով՝ խոսքը մոնսինյորի մասին է, որը բնակվում է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի պաշտոնական նստավայրում գտնվող «Սուրբ Մարթայի տուն» հյուրանոցում: Հյուրանոցի բոլոր կենվորների համար անցկացվել են բժշկասանիտարական ուղեցույցներով նախատեսված միջոցառումներ: Ընդ որում՝ Վատիկանի պաշտոնական ներկայացուցիչներն այս տեղեկությունը առայժմ չեն հաստատել:
Ըստ պաշտոնական տեղեկությունների՝ պապական քաղաք-պետության տարածքում հայտնաբերվել է նոր տեսակի կորոնավիրուսի առաջացրած հիվանդության ընդամենը 4 դեպք: Բացի փետրվարի վերջին անցկացված արհեստական բանականությանը նվիրված համաժողովի վարակված մասնակցից, հայտնաբերվել է եւս 3 դեպք: Մասնավորապես՝ վարակվել են՝ մատակարարման ծառայության մեկ աշխատակից եւ վատիկանյան թանգարանների 2 աշխատակից: Սուրբ գահի մամուլի ծառայությունից հայտնել էին, որ զգուշության նկատառումներով բոլոր վարակվածները մեկուսացման մեջ են մինչեւ ախտորոշման հաստատումը:
Իտալական լրատվամիջոցները պնդում են, որ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն արդեն տեղափոխվել է փաստացի կարանտինային ռեժիմի: Շրջապատի հետ նրա շփումները հասցված են նվազագույնի: Այսպես՝ Il Messaggero պարբերականը նշում է, որ պապն այլեւս չի գալիս «Սուրբ Մարթայի տան» ընդհանուր ճաշարան, որտեղ սովոր էր իր օգնականների հետ ճաշել եւ ընթրել: Կոլեկտիվ ընդունելությունների ժամանակ, որոնք համաճարակի հետ կապված անցկացվում են տեսակամուրջով, ընդարձակ Առաքելական գրադարանում պապի հետ է լինում առավելագույնը 10 մարդ:
83-ամյա պապը ռիսկի խմբում է ոչ միայն տարիքի պատճառով, այլեւ այն պատճառով, որ երիտասարդ տարիներին ենթարկվել է թոքերի վիրահատության: Il Messaggero-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ տկարության ֆոնին Ֆրանցիսկոսին կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստ է կատարվել: Այս տեղեկությունը Վատիկանում չեն հաստատել, սակայն հայտնել են, որ փետրվարի վերջին պապի մոտ մրսածություն կար:

Итальянский прелат, служащий в Государственном совете Ватикана, заразился коронавирусом и госпитализирован. Об этом сообщило агентство ANSA   со ссылкой на источники.
По данным агентства, речь идет о монсеньоре, который живет в ватиканской гостинице «Дом святой Марфы», официальной резиденции Папы Римского Франциска. В отношении всех ее обитателей были применены предусмотренные медицинско-санитарным протоколом меры. При этом официальные представители Ватикана не подтвердили пока данной информации.
По официальным данным, на территории папского города-государства выявлено всего 4 случая заболевания, вызываемого коронавирусом нового типа. Помимо зараженного участника прошедшей в конце февраля конференции, посвященной искусственному разуму, выявлены еще три случая. В частности, заразились один из сотрудников службы обеспечения и два работника ватиканских музеев. Как сообщила служба печати Святого престола, все инфицированные были помещены в изоляцию в целях предосторожности до подтверждения диагноза.
Итальянские СМИ утверждают, что Папа Римский Франциск уже переведен на фактический режим карантина. Его контакты с окружающими сокращены до минимума. Так, газета Il Messaggero пишет, что понтифик более не приходит в общую столовую «Дома святой Марфы», где привык обедать и ужинать со своими помощниками. В ходе коллективных аудиенций, которые в связи с эпидемией коронавируса проводятся по видеомосту, с Папой в просторной Апостольской библиотеке находятся максимум 10 человек, передает ТАСС
83-летний понтифик находится в группе риска не только из-за возраста, но и потому что в молодости перенес операцию на легких. Ранее Il Messaggero сообщала, что Франциску был проведен тест на коронавирус на фоне недомогания. В Ватикане эту информацию не подтвердили, однако сообщили, что в конце февраля у Папы Римского была простуда.