SARS-CoV-2 կորոնավիրուսի պանդեմիայիով պայմանավորված տնտեսական անկումը կարող է ավելի վատ հետեւանքներ ունենալ, քան 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամը: Այս մասին հայտարարել է Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ղեկավար Ռոբերտո Ազեվեդոն:
«Այս պանդեմիան, անկասկած, շատ ուժեղ կանդրադառնա տնտեսության, առեւտրի եւ, հետեւաբար, մարդկանց աշխատատեղերի եւ բարեկեցության վրա... Վերջին կանխատեսումները խոսում են տնտեսական անկման եւ աշխատատեղերի կորստի մասին, որոնք ավելի վատը կլինեն, քան 12 տարի առաջ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի դեպքում էր»- նշել է Ազվեդոն ԱՀԿ կայքում հրապարակված տեսանյութում:
Նա շեշտել է, որ նման գլոբալ խնդրից դուրս գալը գլոբալ լուծում կպահանջի: Ըստ Ազվեդոյի` դրանում որոշիչ դեր կխաղա առեւտուրը: «Ոչ մի երկիր չի կարող ինքնաբավ լինել` անկախ նրանից, թե որքան հզոր կամ զարգացած է այն: Առեւտուրը թույլ է տալիս արդյունավետորեն հիմնական ապրանքներ ու ծառայություններ, դեղամիջոցներ, սարքավորումներ, սնունդ եւ էներգիա արտադրել եւ մատակարարել: Առեւտրային եւ ներդրումային հոսքերի պահպանումը որոշիչ նշանակություն կունենա խանութներում առատության ու մատչելի գների պահպանման համար»,- հավելել է ԱՀԿ-ի ղեկավարը, փոխանցում է «Իզվեստիա»-ն:
ԱՀԿ-ի փորձագետներն այժմ վերլուծում են ճգնաժամի հետեւանքները եւ ներկայացնում են 2020 եւ 2021 թվականներին առեւտրի վերաբերյալ իրենց եզրակացություններն ու կանխատեսումները: Չնայած` մինչեւ զեկույցի հրապարակումը կա դեռ մի քանի շաբաթ, սակայն ԱՀԿ-ի ղեկավարը նշել է, որ տնտեսագետներն «առեւտրի ծավալների շատ կտրուկ անկում են ակնկալում»:
«Հենց բժշկական ճգնաժամը սկսի նահանջել, առեւտուրը թույլ կտա երկրներին օգնել միմյանց տնտեսություններին աճել` բոլորիս համար ավելի արագ եւ ավելի ուժգին վերականգնում ապահովելով: ԱՀԿ-ն կկատարի իր մասը»,- եզրափակել է նա:

Экономический спад на фоне пандемии коронавируса SARS-CoV-2 может иметь худшие последствия, чем финансовый кризис 2008 года. Об этом заявил глава Всемирной торговой организации (ВТО) Роберто Азеведо.
«Эта пандемия, несомненно, очень сильно повлияет на экономику, торговлю и, следовательно, на рабочие места и благосостояние людей... Последние прогнозы предсказывают экономический спад и потерю рабочих мест, которые будут хуже, чем мировой финансовый кризис 12 лет назад», — говорится в видеовыступлении Азеведо, опубликованном на сайте  ВТО.
Он подчеркнул, что для выхода из столь глобальной проблемы потребуется нахождение глобального решения. По словам Азеведо, решающую роль в этом будет играть торговля.
«Ни одна страна не может быть самодостаточной, какой бы могущественной или развитой она ни была. Торговля позволяет эффективно производить и поставлять основные товары и услуги, медикаменты и оборудование, продовольствие и энергию. Сохранение торговых и инвестиционных потоков будет иметь решающее значение для поддержания изобилия на полках магазинов и доступных цен», — добавил глава ВТО, передают «Известия»
Специалисты ВТО сейчас анализируют последствия кризиса и представят свои выводы и прогнозы в отношении торговли в 2020 и 2021 годах. Хотя до выхода доклада остается еще несколько недель, генеральный директор отметил, что экономисты «предвидят очень резкое снижение объемов торговли».
«Как только медицинский кризис начнет отступать, торговля позволит странам помогать экономике друг друга расти, обеспечивая более быстрое и мощное восстановление для всех нас. ВТО выполнит свою часть», — резюмировал он.