Միացյալ Նահանգները ՄԱԿ է ուղարկել մոտ 274 մլն դոլար կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի շրջանակում 64 երկրների շտապ բժշկական եւ հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու համար: Այս մասին հայտնել է պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Պոմպեոյի հայտարարության մեջ նշված է, որ միջոցները փոխանցվելու են համավարակի դեմ առավել խոցելի զարգացող երկրներին եւ ՄԱԿ փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարին թույլ կտան օգնություն ցուցաբերել աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում բնակչության առավել կարիքավոր խմբերին:
Հատկացված միջոցներից 100 մլն դոլար կուղղվի անհետաձգելի բժշկական օգնություն ցույց տալուն, եւս 110 մլն՝ օգնությանը, որը ցույց է տրվում տարերային աղետների ժամանակ: 64 մլն դոլար փոխանցվել է ՄԱԿ փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակ որպես հումանիտար օգնություն:
ԱՄՆ-ն նախկինի պես առաջատարն է հումանիտար եւ առողջապահության ոլորտում մյուս երկրներին օգնություն ցուցաբերելու գործում: 2009 թվականից սկսած Միացյալ Նահանգներն ամբողջ աշխարհում հումանիտար նպատակների համար հատկացրել է 100 մլրդ դոլարից ավելի:
«Միացյալ Նահանգները շարունակելու է միջոցներ ընդունել COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում: Այս ֆինանսավորումը համալրում է մշտական ֆինանսավորումը, որը մենք արդեն տրամադրում ենք միջազգային կազմակերպություններին, ինչպես Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը եւ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ին»,-  ընդգծել է Մայք Պոմպեոն:
Պետքարտուղարը նաեւ հիշեցրել է, որ մարտի 6-ին նախագահ Դոնալդ Թրամփը օրենք է ստորագրել լրացուցիչ հատկացումների մասին, որը նախատեսում է 1,3 մլրդ դոլարի չափով լրացուցիչ օգնության ցուցաբերում արտասահմանյան պետություններին:

The United States has allocated about $ 274 million to the UN to provide emergency medical and humanitarian aid to 64 countries in the fight against the coronavirus pandemic, Secretary of State Mike Pompeo said in a statement.
The funds will be transferred to the developing countries most vulnerable to a pandemic and will allow the UN High Commissioner for Refugees to help some of the most needy groups in different regions of the world.
“These new pledges include nearly $100 million in emergency health assistance. It also now includes $110 million in new international disaster assistance, which together with our emergency health funding, will be provided for up to 64 of the most at-risk countries. Importantly, our response adds $64 million in humanitarian assistance for the UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) to assist in its pandemic response efforts for some of the world’s most vulnerable populations,” the statement said. “Since 2009, American taxpayers have generously funded more than $100 billion in health assistance and nearly $70 billion in humanitarian assistance globally.”
“The United States will continue to take action to combat the COVID-19 pandemic. This funding is an initial investment, on top of the continuing funding we already provide to multilateral organizations such as the World Health Organization and UNICEF.”
The Secretary of State also noted that on March 6, on March 6, US President Donald Trump signed the Coronavirus Preparedness and Response Supplemental Appropriations Act, which includes $1.3 billion in additional US foreign aid to help countries around the world respond to this pandemic.