Կարծում եմ այսօր արցախցին կանի ճիշտ ընտրություն եւ նախագահ կընտրի Վիտալի Բալասանյանին։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 27–ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց հոգեբան Միհրդատ Մադաթյանն՝ անդրադառնալով մարտի 31–ին կայանալիք Արցախի նախագահի ընտրությանը, ապա ավելացրեց, որ 3 ֆավորիտներ կան։
«Առաջին ֆավորիտը սորոսական թեւի ակտիվ ներկայացուցիչ է, որը չեն ժխտում սորոսականները։ Դա Մասիսն է Մայիլյան, որը լինելով այս թեւի ներկայացուցիչ, չի ունենալու հայրենիքի գաղափար, պաշտպանության խնդիր չի լուծելու եւ այլն։ Որպես անձ էլ իրեն ուժեղ գնահատել չի կարելի այսօրվա դրությամբ, իսկ այսիր թույլ անձը լինել Արցախի ղեկավար ուղղակի չի կարող։ Նա այսօր արդեն քիչ հավանական թեկնածու է համարվում, կարծում եմ արցախցին հասկացել է, որ շատ մեծ վտանգ է ներկայացնելու Մասիս Մայիլյանը, որպես նախագահ Արցախի համար»,– ասաց Մադաթյանը։
«Երկրորդ ֆավորիտը՝ Արայիկ Հարությունյանն է, որն այսօր չգիտես ինչ խոստումներով նորից փորձում է իշխանության գալ, առանց հաշվի առնելու կամ հույսով, որ մոռացեն, որ ինքը եղել է իշխանության եւ ոչինչ չի արել Արցախի համար։ Ելնելով նաեւ իր մոտեցումներից նույն ապրիլյան պատերազմի ժամանակ՝ իր արտերի վրայով չանցնել եւ այլն, այս խոսակցությունները կային։ Հասկանալի է, որ հայրենասիրական գաղափարները երկրորդային են դրած, սա ուղղակի բիզնեսմեն է, որը գալիս է իշխանության, որպեսզի կարողանա պահել իր դիրքերը, իր ունեցվածքը, իր կարողությունը»,– ասաց Մադաթյանը։
Նրա խոսքով՝ թեկնածուներից միայն Վիտալի Բալասանյանն է, որ իր անցած ճանապարհով ապացուցել է, որ կարող է զբաղեցնել նախագահի պաշտոնը. «Տասնյակ տարներ իր կյանքով ապացուցել է իր նվիրումը Արցախին, նույնիսկ այն ժամանկ, երբ ինքը չի եղել, որեւէ պաշտոնում, նույն ապրիլյան պատերազմի ժամանկ էլ է առաջնագծում եղել։ Վիտալի Բալասանյանը ուժեղ մարդ է, հայրենասեր է եւ կարողանալու է խնդիրը լուծել։ Կարծում եմ տրամաբանական է այն վիճակագրությունը, որն ունենք՝ առաջին տեղում Վիտալի Բալասանյանին եւ կարծում եմ Արցախի ժողովուրդը կանի ճիշտ ընտրություն»։
Շարունակելով Մադաթյանի միտքը՝ «Ադեկվադ» կուսակցության վարչության անդամ Կոնստանտին Տեր-Նակալյանն ասաց. «Արցախի նախագահ լինելու է Վիտալի բալասանյանը, որովհետեւ նշված ֆավորիտների միայն ինքը «Նիկոլի խաչը» չի պաչել եւ եթե անգամ Նիկոլի սրտի թեկնածուներից մեկն էլ ընտրվի, իր իշխանությունը տեւելու է ուղիղ այնքան, ինչքան տեւելու է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը։ Հենց Նիկոլը հեռանա, Նիկոլի դրածո իշխանությունն էլ է հեռանալու»։

Жители Арцаха сделают правильный выбор и изберут президентом республики Виталия Баласаняна. Об этом заявил на встрече с журналистами 27 марта психолог Мигрдат Мадатян, говоря о предстоящих 31 марта президентских выборах в Арцахе.
По его словам, имеются три фаворита. «Первый – активный представитель соросовского крыла, чего не отрицают и сами соросовцы. Речь о Масисе Маиляне, который, будучи представителем упомянутого крыла, не будет руководствоваться идеей родины, не решит вопрос обороны и т.д. Да и оценивать его как сильную личность сегодня нельзя, а во главе Арцаха не может быть слабый человек. Думаю, карабахцы уже поняли, что Масис Маилян, как президент Арцаха, будет представлять очень большую опасность», - заявил Мадатян.
Вторым фаворитом он назвал Араика Арутюняна. «Он вновь пытается прийти к власти, не учитывая или надеясь на то, что все забыли о том, что он, будучи во власти, ничего не сделал для Арцаха. Понятно, что патриотические идеи для него второстепенные, он просто бизнесмен, который стремится к власти, чтоб суметь сохранить свои позиции, свое имущество, свои возможности», - отметил психолог.
Мадатян уверен, что из всех кандидатов лишь Виталий Баласанян своим пройденным путем доказал, что он может занять  должность президента.  «Он всей своей жизнью доказал преданность Арцаху, даже в те времена, когда он не был ни на какой должности, на той же апрельской войне он был на передовой. Виталий Баласанян – сильный и патриотичный человек, который сумеет решить проблемы. Думаю, имеющаяся статистика о том, что на первом месте идет Баласанян, вполне логичная. Жители Арцаха сделают правильный выбор», - отметил эксперт.
В свою очередь, член правления партии «Адеквад» Константин Тер-Накалян заявил: «Президентом Арцаха будет Виталий Баласанян, потому что из упомянутых фаворитов только он не целовал «крест Никола». И если даже победит один из кандидатов, близких сердцу Никола, его власть продлится ровно столько, сколько власть самого Никола Пашиняна. Как только он удалится, удалится и ставленник Никола».