Երբ ասում եք՝ վերջին երկու տարիներին աննախադեպ սպառազինություն է ձեռք բերվել, արդյոք տեղյա՞կ եք՝ երբ են այդ պայմանագրերը կնքվել, եւ ինչ քանակի զենք եւ զինամթերք է ներմուծվել Հայաստանի Հանրապետություն։ Այսօր՝ մարտի 29-ին, Արցախի նախագահի թեկնածուների հեռուստաբանավեճի ժամանակ այսպես արձագանքեց Վիտալի Բալասանյանը Աշոտ Դադայանի հարցին, թե ինչպես է պատկերացնում ընտրվելու դեպքում իր համագործակցությունը Հայաստանի ներկայիս իշխանության հետ, որին նա սուր քննադատում է, մինչդեռ այդ իշխանությունը վերջին երկու տարիներին ձեռք է բերել աննախադեպ ծավալով զենք և զինամթերք։
«Հայաստանի Հանրապետության հետ 20 եւ ավելի տարիներ շատ ջերմ հարաբերությունների մեջ ենք եղել, անձնական որեւէ վիրավորանք չենք հնչեցրել, չենք հնչեցնի, կառաջնորդվենք օրենքներով եւ սահմանադրությամբ, համոզված եղեք, որ հաջորդ օրը Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ ինքն է շնորհավորելու։ Ինչ վերաբերում է սպառազինություններին, համոզված եմ, որ դուք տեղյակ չեք՝ երբ են այդ պայմանագրերը կնքվել և ինչ քանակի զենք է ձեռք բերել Հայաստանի Հանրապետությունը։ Որովհետեւ դա գաղտնիք է»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով դիտարկմանը՝ արդյոք ներկայիս ՀՀ իշխանությունը կարող էր չեղարկել պայմանագրերը, եթե դրանք ձեռք բերված լինեն նախորդների օրոք, Վիտալի Բալասանյանը նշեց, որ չէին կարող, քանի որ խոսքը գնում է միջազգային պայմանագրերի, ռազմավարական գործընկերոջ հետ հարաբերությունների մասին։

Когда Вы говорите, что за последние два года было приобретено беспрецедентное вооружение, Вы в курсе, когда были подписаны эти договора, и какое количество оружия и боеприпасов было доставлено в Республику Армения? Таким образом отреагировал кандидат в президенты Арцаха Виталий Баласанян на вопрос Ашота Дадаяна о том, как он представляет свое сотрудничество с властями Армении в случае своего избрания, при том, что он озвучивает острую критику в адрес властей Армении, в то время как эти власти за последние два года приобрели оружие и боеприпасы в беспрецедентных объемах.
«Более 20 лет мы с Республикой Армения были в очень теплых отношениях, никаких личных оскорблений не озвучиавли, и не озвучим, будем руководствоваться законами и Конституцией. Будьте уверены, что на следующий день  Никол Пашинян поздравит лично. Что касается вооружений, уверен, что Вы не в курсе, когда были заключены эти договора и какое количество оружия приобрела Республика Армения. Потому что это тайна», - сказал он.
Комментируя вопрос о том, могли ли нынешние власти Армении аннулировать договора, если они были заключены прежними властями, Виталий Баласанян отметил, что не могли, так как речь идет о международных договорах, отношениях со стратегическим партнером.