«Ականատես» դիտորդական առաքելությունը որոշել է վերանայել 2020 թվականի մարտի 31-ին Արցախի Հանրապետությունում կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները դիտարկելու իր պլանները՝ հաշվի առնելով COVID-19 նոր կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված ֆորս-մաժորային իրավիճակը։ Այս առնչությամբ տարածված հայտարարությունում ասվում է.
«COVID-19-ի տարածման միտումներն աշխարհում, ինտենսիվորեն աճող տեմպերը Հայաստանում, վարակի քողարկված ու անկանխատեսելի դրսևորումները, այդ թվում՝ նաև նախնական ախտորոշումը մի խումբ դիտորդների շրջանում, որոշների մեկուսացումը և այլոց հրաժարումը՝ ստիպում են «Ականատես» առաքելությանը վերակազմակերպել իր աշխատանքները և Հայաստանից դիտորդներ չուղարկել Արցախ՝ հնարավորինս նվազեցնելու ընտրական գործընթացներում մարդկային խոշոր խմբերի շփումներով ու ինտենսիվ հոսքերով պայմանավորված ռիսկերը և կանխելու դրանց հնարավոր հետևանքները Արցախի, հետևաբար՝ նաև Հայաստանի անվտանգային իրավիճակի համար։
«Ականատես» դիտորդական առաքելությունը 2020 թվականի մարտի 31-ի Արցախի համապետական ընտրությունների դիտարկումը կիրականացնի հիմնականում իր արցախյան գործընկերների միջոցով։ Դիտորդները հրահանգավորված են իրենց աշխատանքներում խստորեն պահպանել ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից ներկայացվող անվտանգության պահանջները։
Միաժամանակ, հարկ ենք համարում նշել, որ ներկայիս պայմաններում ընտրությունների իրականացումը ողջամիտ չէ։
Նախընտրական քարոզարշավը ժամկետից շուտ ընդհատվել է, մինչդեռ այն կարող էր փաստացի ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա, չնայած այն հանգամանքին, որ առաքելության կողմից նախընտրական քարոզչության դիտարկումն արդեն իսկ բացահայտել էր քաղաքական ուժերի կողմից տնօրինվող ռեսուրսներով պայմանավորված անհավասար ու անարդար մեկնարկային պայմանները։
Ենթադրում ենք, որ ընտրողների մի ստվար զանգված ազատորեն չի կարողանալու մասնակցել քվեարկությանը, քանի որ, թեև ոչ քաղաքական ուժերի կամ վարչական ռեսուրսով պայմանավորված, կաշկանդված է լինելու մարդաշատ վայրում գտնվելու և այլ անձանց հետ շփվելու մտահոգություններով։ Հեռավորություն պահպանելու արդյունքում դիտորդները և ԶԼՄ-ներկայացուցիչները չեն կարողանալու ազատ տեղաշարժվել և պատշաճ իրականացնել իրենց գործառույթները, իսկ առանձին դեպքերում՝ նկատել որոշ ընտրախախտումներ։
Համարում ենք, որ ցանկացած ժողովրդավար իշխանություն պետք է շահագրգիռ լինի իր քաղաքացիների անվտանգությամբ, ինչպես նաև ձևավորվող օրենսդիր ու գործադիր մարմինների լեգիտիմությամբ։ Ծայրահեղ ռիսկային իրավիճակում ամեն գնով ընտրություններ կազմակերպելու մղումը հարցականի տակ է դնում դրա իրական նպատակը և գործընթացների օրինավորությունը»։

Наблюдательская миссия «Аканатес» (очевидец) решила пересмотреть свои планы по наблюдению за президентскими и парламентскими выборами в Республике Арцах, намеченными на 31 марта 2020 года, учитывая форс-мажорную ситуацию, связанную с новым коронавирусом COVID-19. В заявлении, распространенном в связи с этим, говорится:
«Тенденции распространения COVID-19 в мире, интенсивно растущие темпы в Армении, скрытые и непредсказуемые проявления инфекции, в том числе предварительный диагноз среди группы наблюдателей, изоляция некоторых и отказ других заставляют миссию «Аканатес» реорганизовать свою работу и не посылать наблюдателей из Армении в Арцах по возможности снизить риски, обусловленные контактами и интенсивными потоками крупных групп людей в избирательных процессах, и предотвратить их возможные последствия для Арцаха, и следовательно для Армении.
Наблюдательская миссия «Аканатес» проведет мониторинг общегосударственных выборов в Арцахе 31 марта 2020 года, в основном, через своих арцахских коллег. Наблюдателям поручено строго соблюдать требования безопасности, предъявляемые Министерством здравоохранения Армении.
В то же время, считаем необходимым отметить, что в нынешних условиях проведение выборов неразумно.
Предвыборная кампания была прервана раньше срока, в то время как она могла фактически повлиять на результаты выборов, несмотря на то обстоятельство, что мониторинг миссии уже выявил неравные и несправедливые стартовые условия, обусловленные ресурсами, которыми обладают политические силы.
Предполагаем, что значительная часть избирателей не сможет свободно участвовать в голосовании, поскольку, хотя и не из-за политических сил или административных ресурсов, будет скована озабоченностью вследствие пребывания в многолюдном месте и общением с другими лицами. В результате необходимости сохранять дистанцию наблюдатели и представители СМИ не смогут свободно передвигаться и должным образом выполнять свои функции, а в отдельных случаях - замечать некоторые нарушения.
Считаем, что любая демократическая власть должна быть заинтересована в безопасности своих граждан, а также легитимности формирующихся законодательных и исполнительных органов. В крайне рискованной ситуации стремление организовать выборы любой ценой ставит под вопрос истинные цели и законность процессов».
Трамп назвал ковид «китайским вирусом»
Выступая с речью на национальном съезде республиканцев в Милуоки, кандидат в президенты США от Республиканской …
У Джо Байдена диагностировали COVID-19
Однако президент испытывает только легкие симптомы…
Европейский суд раскритиковал Еврокомиссию за отсутствие прозрачности в отношении контрактов на вакцину от COVID-19
Некоторые европейские законодатели подвергли резкой критике действия Еврокомиссии в отношении многомиллиардных контрактов, в частности, за то, что она не раскрыла текстовые сообщения между фон дер Ляйен и руководителем фармацевтической компании Pfizer об одном из контрактов...
Муж вице-президента США заразился новым коронавирусом
В пресс-службе Белого дома отметили, что Харрис Дуглас Эмхофф был вакцинирован, позднее ему трижды провели ревакцинацию…