Ուկրաինայի Բուկովինա շրջանում կորոնավիրուսով վարակված առաջին կինը, որը վարակել է տասնյակ այլ բնակիչների, մարդկանց սպառնալիքների պատճառով դիմել է հարեւաններին եւ ներողություն խնդրել, գրում է «Ապոստրոֆ»-ը:
Ելիզավետան վերջերս էր վերադարձել Իտալիայից: Հավանաբար, հենց այնտեղ է նա վարակվել կորոնավիրուսով: Տուն վերադառնալով՝ նա ակտիվ մասնակցություն է ունեցել իր Կոլենկովցի գյուղի հասարակական կյանքում:
Կինը հանրահավաքների է մասնակցել:
Արդյունքում նա վարակել է ոչ միայն իր երեխաներին եւ թոռներին, այլ նաեւ գյուղի ղեկավարին, համագյուղացիներին: Այժմ 14 համագյուղացի հիվանդանոցում է: Չեռնովիցկի շրջանում վարակման 59 դեպք է հայտնաբերվել:
Կարանտինի մեջ է գտնվում եւս 3 գյուղ՝ Տոպորովցին, Բոչկովցին եւ Գրոզնենցին:
Ելիզավետան այդ կապակցությամբ տեսանյութ է հրապարակել, որում  պատմում է, որ ինքն արդեն ապաքինվել է եւ տանն է: Նա նաեւ խոստացել է այլեւս չմեկնել Իտալիա՝ աշխատելու:
Նա ասել է, որ լսել է, թե ինչպես են մարդիկ ցանկանում այրել իր տունը, ինչպես նաեւ սպառնացել են նրա երեխաներին եւ թոռներին:
«Մի՛ սպանեք նրանց, եթե ուզում եք, ինձ սպանեք: Երեխաներս ամեն գիշեր չեն քնում վախի պատճառով»,- արտասվելով ասել է կինը:
Կինը նաեւ ասել է, որ տանը ուտելիք չունի, ուտում են մնացած մակարոնեղենը, քանի որ վախենում են փողոց դուրս գալ եւ լսլե հարեւանների սպառնալիքները: Ելիզավետան ծնկի է եկել եւ խնդրել իր ընտանիքին հանգիստ թողնել: «Եթե ուզում եք, սպանեք ինձ, բայց հանգիստ թողեք իմ երեխաներին: Հավատացեք, որ ոչ մի մայր եւ տատիկ չէր ցանկանա նման ցավ պատճառել իր հարազատներին: Ձեզ եւս չեմ ցանկացել, ներեցեք»,- խնդրել է նա:
Նշենք, որ Կոլենկովցիում հայտնաբերվել է վարակման 14 դեպք, վարակվածների թվում են Ելիզավետայի երեխաներն ու թոռները:

Первая заболевшая коронавирусом на Буковине в Украине женщина, которая заразила десятки жителей своего и соседних сел, из-за угроз людей обратилась к соседям и попросила прощение, пишет «Апостроф».
Елизавета недавно вернулась с заработков из Италии. Вероятно, там она и подхватила опасный вирус. Приехав домой, местная жительница принимала самое активное участие в общественной жизни своего села Коленковцы.
Женщина ходила на митинги под обладминистрацию 9 марта, где жители трех сел боролись за создание ОТО, общалась с главой Коленковцев.
В результате, женщина заразила не только своих детей и внуков: у главы села высокая температура, а сейчас 14 односельчан находятся в больнице с коронавирусом. По состоянию на 29 марта в Черновицкой области выявлено 59 случаев коронавируса.
С Коленковцами на карантине находятся еще три села: Топоровцы, Бочковцы и Грозненцы. Полиция установила в этих районах блок-посты, все дороги и лесные тропинки перекрыли шлагбаумами.
«Виновница» такой ситуации Елизавета записала видео, где рассказала, что сама уже выздоровела и находится дома. И пообещала больше никогда не ездить в Италию на заработки.
Она сказала, что слышала, что люди хотят сжечь ее дом. А также, что хотят расправиться с ее детьми и внуками.
«Не убивайте их, хотите убивайте меня, режьте, рубите», – со слезами попросила женщина.
Она говорит, что семья никуда не выходит и сидит на сумках, с документами.
«Каждую ночь мои дети, как зайчата, не спят со страхом, как только слышат шорох во дворе», – отметила женщина.
Она пожаловалась, что в доме нет овощей и хлеба, доедают макароны, потому что боятся выйти на улицу, опасаясь гнева соседей. Также Елизавета встала на колени и просила, чтобы оставили в покое ее семью: «Я вас прошу, хотите расправиться – вызовите меня в село, убейте, что хотите, то и сделайте, только оставьте моих детей. Поверьте, что никакая мама и бабушка не могла принести своим детям и внукам такой страшной беды. И вам не хотела, извините меня».