Կորոնավիրուսի հետեւանքների դեմ պայքարի շրջանակում՝ Եվրոպական հանձնաժողովը կաջակցի իր գործընկերներին եւ 140 մլն եվրո կհատկացնի Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի կենսակայն կարիքների համար:
Ի հավելումն սրա՝ Եվրահանձնաժողովը 700 մլն եվրոյի օգնության արդեն գոյություն ունեցող գործիքների օգտագործումը կվերաուղղի համավարակի սոցիալ-տնտեսական հետեւանքների մեղմացմանը:
Ինչպես նշել է ԵՄ հարեւանության եւ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարխելին, ԵՄ-ն հնարավոր ամեն ինչ կանի, որ մեղմի կորոնավիրուսի բռնկման ազդեցությունն այս դժվարին ժամանակներում, որը վերապրում է ոչ միայն ԵՄ-ն, այլ նաեւ Եվրամիության գործընկեր երկրները:
Հանձնաժողովը կարձագանքի անհետաձգելի կարիքներին՝ աջակցելով բժշկական սարքերի եւ սարքավորումների մատակարարումներին, ինչպիսին են օդափոխիչները, լաբորատոր հավաքածուները, դիմակները, պաշտպանիչ ակնոցները, խալաթները եւ պաշտպանիչ հանդերձանքը: Եվրոպական հանձնաժողովը համագործակցում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ եւ 30 մլն եվրո է հատկացնում, որ առաջիկա շաբաթներին անհրաժեշտ նյութերը համատեղ գնվեն եւ արդյունավետորեն բաշխվեն 6 երկրների առողջապահական համակարգերի միջեւ: Դրանից բացի, այդ միջոցները ուղղվելու են առողջապահության ազգային համակարգերի աջակցությանը՝ բժշկական եւ լաբորատոր անձնակազմի կրթության եւ բնակչության լայն շերտերի տեղեկացվածության բարձրացման միջոցառումների անցկացման համար:
Հանձնաժողովը նաեւ ոչ մեծ դրամաշնորհների տեսքով ավելի քան 11,3 մլն եվրո է տրամադրել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին:
Հանձնաժողովը սերտորեն համագործակցում է միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների եւ ԵՄ անդամ երկրների համապատասխան ֆինանսական ինստիտուտների հետ՝ ապահովելով համակարգված պատասխան, այդ թվում՝ ե՛ւ փոքր, ե՛ւ միջին բիզնեսին:
Հանձնաժողովը 100 մլն եվրո չափով աջակցության նոր ծրագիր է գործարկում՝ օգնելու համար փոքր եւ միջին բիզնեսին, ինչպես նաեւ օժանդակություն ցույց կտա փոքր եւ միջին բիզնեսին տեղական արժույթով 200 մլն եվրոյի վարկային գծերն ու դրամաշնորհներն ավելի արագ ստանալու հարցում, այդ թվում՝ բիզնեսի վերաբերյալ EU4 նախաձեռնության շրջանակում:
Դրանից բացի, ներկայիս ճգնաժամի պայմաններում ԵՄ-ն մոբիլիզացրել է ռիսկերի դեմ պայքարի իր հիմնական գործիքը՝ Կայուն զարգացման եվրոպական հիմնադրամը՝ 1,55 մլրդ եվրո ընդհանուր գումարով, որից 500 մլն եվրո հատկացվելու է ԵՄ հարեւան երկրներին:

В рамках борьбы с последствиями коронавируса, Европейская комиссия поддержит своих партнеров и выделит 140 миллионов евро для насущных потребностей Армении, Азербайджана, Беларуси, Грузии, Республики Молдова и Украины.
В дополнение к этому, Еврокомиссия перенаправит использование уже существующих инструментов помощи в размере 700 миллионов евро на смягчение социально-экономических последствий от пандемии.
Как отметил Комиссар ЕС по вопросам соседства и расширения Оливер Вархели, ЕС делает все возможное, чтобы смягчить воздействие вспышки коронавируса в трудные времена, которые переживает не только ЕС, но и страны-партнеры Евросоюза.
Комиссия будет реагировать на неотложные нужды, поддерживая поставки медицинских приборов и оборудования, такого как вентиляторы, лабораторные наборы, маски, защитные очки, халаты и защитные костюмы. Европейская комиссия сотрудничает со Всемирной организацией здравоохранения и выделяет 30 миллионов евро на то, чтобы необходимые материалы были совместно закуплены и эффективно распределены между системами здравоохранения шести стран в ближайшие недели. Кроме того, эти средства будут направлены на поддержку национальных систем здравоохранения для обучения медицинского и лабораторного персонала и проведении мероприятий по повышению осведомленности для широких слоев населения.
Комиссия также предоставила более 11,3 миллионов евро в виде небольших грантов организациям гражданского общества.
Комиссия тесно сотрудничает с международными финансовыми институтами и соответствующими финансовыми институтами из стран-членов ЕС, обеспечивая скоординированный ответ, в том числе и малому и среднему бизнесу.
Комиссия запускает новую программу поддержки в размере 100 миллионов евро, чтобы помочь малому и среднему бизнесу, а также окажет содействие в более ускоренном получении кредитных линий и грантов на сумму 200 млн. евро для малых и средних бизнесов в местной валюте, в том числе в рамках Инициативы по бизнесу EU4.
Кроме того, в условиях нынешнего кризиса ЕС мобилизовал свой основной инструмент борьбы с рисками - Европейский фонд устойчивого развития (EFSD) на общую сумму 1,55 млрд. евро, из которых 500 млн. евро будет выделено странам-соседям ЕС.