ԱՄՆ-ը չի հրաժարվի իր թշնամական քաղաքականությունից՝ չնայած երկու երկրների առաջնորդների «հատուկ հարաբերություններին»։ Այս մասին, հղում կատարելով հյուսիսկորեական պաշտոնյային, հայտնում է ԿԿՏԳ-ը։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն խափանում է երկխոսության վերադառնալու Հյուսիսային Կորեայի պատրաստակամությունը, եւ քննադատվում են Փհենյանի հանդեպ պատժամիջոցների վերաբերյալ նրա վերջերս արած արտահայտությունները։
Ավելի վաղ Պոմպեոն հայտարարել էր, որ բոլոր երկրները պետք է միասնաբար կոչ անեն Փհենյանին վերադառնալ բանակցությունների եւ շարունակեն դիվանագիտական ու տնտեսական ճնշում գործադրել երկրի վրա։
«Աշխարհը չգիտի, թե ինչու են ԱՄՆ-ի եւ Հյուսիսային Կորեայի հարաբերությունները խառնվում՝ չնայած երկու երկրների առաջնորդների հատուկ հարաբերություններին»,- նշել է գործակալությունը։
Հյուսիսային Կորեան մարտի 22-ին հայտարարել էր, որ ողջունում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նամակը հյուսիսկորեացի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինին՝ ի նշան «հատուկ եւ շատ ամուր անձնական հարաբերությունների» երկու առաջնորդների միջեւ՝ չնայած վերջերս տեղի ունեցած տարաձայնություններին։
Փհենյանը հայտարարել է, թե ԱՄՆ նախագահը նամակում գրել է, որ ինքը տպավորված է իր ժողովրդին կորոնավիրուսից պաշտպանելու հյուսիսկորեացի առաջնորդի ջանքերով։
Ավելի վաղ գործակալությունը հայտնել էր, որ Հյուսիսային Կորեայի կողմից հսկայական հրթիռների փորձարկումը նախօրեին հաջող է անցել։

США не откажутся от своей враждебной политики, даже несмотря на «особые отношения» лидеров двух стран. Об этом со ссылкой на северокорейского чиновника, сообщает ЦТАК.
В заявлении говорится, что государственный секретарь США Майк Помпео подрывает готовность Северной Кореи вернуться к диалогу и критикуются его недавние замечания о санкциях в отношении Пхньяна.
Ранее Помпео заявил, что все страны должны оставаться едиными в призыве к Пхеньяну вернуться к переговорам и продолжать оказывать дипломатическое и экономическое давление на страну.
«Мир не знает, почему отношения США и Северной Кореи продолжают запутываться, несмотря на особые отношения между лидерами Северной Кореи и США», - отмечает ЦТАК.
Северная Корея заявила 22 марта, что приветствует письмо президента США Дональда Трампа северокорейскому лидеру Ким Чен Ыну в знак «особых и очень прочных личных отношений» между двумя лидерами, несмотря на недавние трения.
Пхеньян заявил, что президент США написал в письме, что на него произвели впечатление усилия северокорейского лидера по защите своего народа от коронавируса.
Ранее ЦТАК сообщил, что последнее испытание Северной Кореей сверхбольших ракетных установок большой мощности, которое прошло накануне, было успешным.
В воскресенье Северная Корея выпустила две баллистические ракеты ближнего радиуса действия у своего восточного побережья.