2020 թվականին նավթի գները կպահպանվեն մեկ բարելի դիմաց 40 դոլարից ցածր մակարդակում, քանի որ կորոնավիրուսի գլոբալ տարածմանն ուղղված միջոցառումները ազդում են պահանջարկի վրա, եւ ՕՊԵԿ+ գործարքի փլուզումը նպաստում է հումքի ավելցուկի մեծացմանը, ցույց է տվել Reuters-ի հարցումը:
40 վերլուծաբանի հարցման տվյալների համաձայն` Brent տեսակի նավթի գինը մեկ բարելի դիմաց միջինում 38.76 դոլար կկազմի, ինչը 36 տոկոսով ցածր է փետրվարյան կանխատեսումներից` (60.63 դոլար):
Ամերիկյան West Texas Intermediate-ի համար կանխատեսումը իջեցվել է մինչեւ բարելի դիմաց 35.29 դոլար` փետրվար ամսվա համար կանխատեսվող 55.75 դոլարից:
Brent-ը եւ WTI-ն այժմ վաճառվում են բարելի դիմաց 20 դոլարի սահմաններում: Ընդ որում, Brent-ի գինը, հունվար ամսվա համեմատ, ընկել է գրեթե 70 տոկոսով, քանի որ կորոնավիրուսի հետ կապված սահմանափակումները թուլացրել են պահանջարկը, իսկ Ռուսաստանի եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ գնային պատերազմը շուկայում հումքի ջրհեղեղի է հանգեցրել:
«Նավթի շուկան կորցրել է իր ստորին սահմանը, եւ մենք դրա վերադարձ չենք ակնկալում մինչեւ չորրորդ եռամսյակ»,- նշել է Քեյլին Բյորչը Economist Intelligence Unit-ից:
Նավթի գները, որոնք առանց այդ էլ ցածր էին, կտրուկ ընկան մարտ ամսին, երբ փլուզվեց նավթ արտահանող երկրների ՕՊԵԿ+ կազմակերպությունը: Ուրբաթ Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարարության ներկայացուցիչը հայտնել էր, որ Սաուդյան Արաբիայի եւ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարարների միջեւ շփումներ չեն եղել` ոչ  ՕՊԵԿ+-ի երկրների թվի ավելացման հետ կապված, ոչ նավթային շուկաների կայունացմանն ուղղված համատեղ համաձայնագրի համար:
Վերլուծաբանները 2020 թվականին նավթի համաշխարհային պահանջարկի օրական 0.7-5.0 միլիոն բարելով իջեցում են ակնկալում, ինչը ստվերում կթողնի անկումը 2009-ի ֆինանսական ճգնաժամի ժամանակ:

Цены на нефть будут удерживаться ниже $40 за баррель в 2020 году, поскольку меры для сдерживания глобального распространения коронавируса бьют по спросу, а развал сделки ОПЕК+ поддерживает увеличение профицита сырья, показал опрос Reuters.
Согласно данным опроса 40 аналитиков, цена на нефть марки Brent в среднем составит $38,76 за баррель в 2020 году, что на 36% ниже февральского прогноза в $60,63.
Прогноз для американской West Texas Intermediate снижен до $35,29 за баррель с $55,75 в феврале.
Brent и WTI сейчас торгуются чуть выше $20 за баррель. При этом Brent упала почти на 70% по сравнению с январскими максимумами, поскольку связанные с коронавирусом ограничения ослабили спрос, а ценовая война между Россией и Саудовской Аравией приводит к наводнению рынка сырьем.
“Нефтяной рынок потерял нижний предел, и мы не ожидаем его возвращения до четвертого квартала”, - сказала Кейлин Берч из Economist Intelligence Unit.
Цены на нефть, которые и без того были низкими, резко упали в марте, когда развалилась сделка об ограничении добычи между Организацией стран-экспортеров нефти, Россией и другими производителями - группой, известной как ОПЕК+.
Представитель министерства энергетики Саудовской Аравии сообщил в пятницу, что между министрами энергетики Саудовской Аравии и России не было никаких контактов ни по поводу увеличения числа стран ОПЕК+, ни для обсуждения совместного соглашения для стабилизации нефтяных рынков.
Аналитики ждут сокращения мирового спроса на нефть на 0,7-5,0 миллиона баррелей в сутки в 2020 году, что потенциально затмит падение во время финансового кризиса в 2009 году.