2020 թվականին նավթի գները կպահպանվեն մեկ բարելի դիմաց 40 դոլարից ցածր մակարդակում, քանի որ կորոնավիրուսի գլոբալ տարածմանն ուղղված միջոցառումները ազդում են պահանջարկի վրա, եւ ՕՊԵԿ+ գործարքի փլուզումը նպաստում է հումքի ավելցուկի մեծացմանը, ցույց է տվել Reuters-ի հարցումը:
40 վերլուծաբանի հարցման տվյալների համաձայն` Brent տեսակի նավթի գինը մեկ բարելի դիմաց միջինում 38.76 դոլար կկազմի, ինչը 36 տոկոսով ցածր է փետրվարյան կանխատեսումներից` (60.63 դոլար):
Ամերիկյան West Texas Intermediate-ի համար կանխատեսումը իջեցվել է մինչեւ բարելի դիմաց 35.29 դոլար` փետրվար ամսվա համար կանխատեսվող 55.75 դոլարից:
Brent-ը եւ WTI-ն այժմ վաճառվում են բարելի դիմաց 20 դոլարի սահմաններում: Ընդ որում, Brent-ի գինը, հունվար ամսվա համեմատ, ընկել է գրեթե 70 տոկոսով, քանի որ կորոնավիրուսի հետ կապված սահմանափակումները թուլացրել են պահանջարկը, իսկ Ռուսաստանի եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ գնային պատերազմը շուկայում հումքի ջրհեղեղի է հանգեցրել:
«Նավթի շուկան կորցրել է իր ստորին սահմանը, եւ մենք դրա վերադարձ չենք ակնկալում մինչեւ չորրորդ եռամսյակ»,- նշել է Քեյլին Բյորչը Economist Intelligence Unit-ից:
Նավթի գները, որոնք առանց այդ էլ ցածր էին, կտրուկ ընկան մարտ ամսին, երբ փլուզվեց նավթ արտահանող երկրների ՕՊԵԿ+ կազմակերպությունը: Ուրբաթ Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարարության ներկայացուցիչը հայտնել էր, որ Սաուդյան Արաբիայի եւ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարարների միջեւ շփումներ չեն եղել` ոչ  ՕՊԵԿ+-ի երկրների թվի ավելացման հետ կապված, ոչ նավթային շուկաների կայունացմանն ուղղված համատեղ համաձայնագրի համար:
Վերլուծաբանները 2020 թվականին նավթի համաշխարհային պահանջարկի օրական 0.7-5.0 միլիոն բարելով իջեցում են ակնկալում, ինչը ստվերում կթողնի անկումը 2009-ի ֆինանսական ճգնաժամի ժամանակ:

Oil prices will stay below $ 40 per barrel in 2020, as measures to curb the global spread of coronavirus hit demand, and the collapse of the OPEC + transaction supports an increase in the surplus of raw materials, Reuters reported referring to its poll.
According to a survey of 40 analysts, the price of Brent crude oil will average $ 38.76 per barrel in 2020, which is 36% lower than the February forecast of $ 60.63.
The forecast for the American West Texas Intermediate has been reduced to $ 35.29 per barrel from $ 55.75 in February.
Brent and WTI are now trading just above $ 20 a barrel. Brent fell by almost 70% compared with January highs, as coronavirus-related restrictions weakened demand, and the price war between Russia and Saudi Arabia led to a flood of raw materials in the market.
“The floor has dropped out of the oil market, and we do not expect it to return until the fourth quarter,” Economist Intelligence Unit analyst Cailin Birch said.
Oil prices took a steeper dive in March when a deal on supply curbs between the OPEC, Russia and other producers, a group known as OPEC+, fell apart.
A spokesman for the Saudi Arabian ministry of energy said on Friday that there were no contacts between the ministers of energy of Saudi Arabia and Russia either regarding the increase in the number of OPEC + member states or to discuss a joint agreement to stabilize oil markets.
Analysts expect a reduction in world oil demand by 0.7-5.0 million barrels per day in 2020, which could potentially overshadow the fall during the financial crisis in 2009.