Այն ինչ արվում է այսօր Հայաստանի առողջապահական համակարգի կողմից, տասնապատիկ ավելին է քան կարելի է սպասել տարիներ ի վեր առողջապահության վրա ՀՆԱ-ի 1.5% պետական ծախսերով երկրի առողջապահական համակարգից և միայն արդյունք է բուժաշխատողների, ինչպես նաև մեր այլ գերատեսչությունների աշխատակիցների անձնվիրական ծառայության: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել ՀՀ Առողջապահության  նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Միայն «մենք» չենք կարող կոտրել այս տեմպը, դա կարող ենք անել «մենք բոլորս»:
Կից նկարներում մեր և տարբեր երկրների կորերն են, որոնք ցույց են տալիս կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի կրկնապատկման արագությունը: Երկրները այս ընթացքում տարբեր արագություններ են ունեցել 2-ից մինչև 10 օր: Մենք այս պահին գտնվում ենք 7-օրյա տեմպի տակ: Այսինքն մեր դեպքերը կրկնապատկվում են յուրաքանչյուր 7 օրը մեկ անգամ: Այդպիսի տեմպ որպես օրինակ ունի նաև Ճապոնիան:
Հիմա, եթե ենթադրենք, որ այս տեմպը պահպանվում է, ապա մենք ապրիլի 7-ին կունենանք մոտ 1000 դեպք, ապրիլի 14-ին 2000 և այդպես շարունակ: Եվ մեր բոլորիս խնդիրն է այնպես անել, որ այդ տեմպը գնալով դանդաղի, որպեսզի մենք ունենանք սկզբի համար ուղիղ այնքան նոր դեպք, որքան կունենանք առողջացած պացիենտ, իսկ հետո ավելի քիչ նոր դեպք, քան առողջացած պացիենտ:
Եթե տեմպը պահպանվի ու օրինակ չդառնա Հարավային Կորեայի նման հարթ, ապա մենք ստիպված ենք լինելու թեթև ընթացքով կամ առանց սիմպտոմներով պացիենտներին «բուժել» տանը, ինչպես անում են շատ երկրներ` պարզապես այլ ելք չունենալով: Չեմ կարծում, թե դա մեր կողմից ցանկալի սցենար է, քանի որ առողջապահական համակարգը, ներառյալ դրա` հատուկ կորոնավիրուսի համար ծավալվող հատվածը կկարողանա այդ բեռը տանել: Ի դեպ որևէ երկրի առողջապահական համակարգ չի կարող այդ բեռը կրել:
Եվ հենց վերոգրյալի համատեքստում է կարևոր մնալ տանը և խստորեն պահպանել ինքամեկուսացման ցուցումները` այդ թվում վարչական պատասխանատվության ռիսկից դրդված:
Հենց այս ամենի համար է կարևոր, որպեսզի մենք այս կամ այն եղանակով արձանագրենք այդ խախտումները և վերադարձնենք մարդկանց իրենց ինքնամեկուսացման վայր: Դա ինքնանպատակ չէ, այլ ուղիղ ազդող գործիք վարակիչ հիվանդության տարածման տեմպի վրա:
Այն ինչ արվում է այսօր Հայաստանի առողջապահական համակարգի կողմից, տասնապատիկ ավելին է քան կարելի է սպասել տարիներ ի վեր առողջապահության վրա ՀՆԱ-ի 1.5% պետական ծախսերով երկրի առողջապահական համակարգից և միայն արդյունք է բուժաշխատողների, ինչպես նաև մեր այլ գերատեսչությունների աշխատակիցների անձնվիրական ծառայության:

То, что делается сегодня со стороны системы здравоохранения Армении, в десять раз больше того, чего можно было бы ожидать от сферы здравоохранения, расходы на которую на протяжении многих лет находились  на уровне 1,5% ВВП. Об этом на своей странице в Facebook заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
При этом, по его словам, это является результатом лишь самоотверженной работы медперсонала, а также сотрудников других ведомств. «Только «мы» не можем сломить этот темп, это можем сделать лишь «мы все», - отметил министр. К своей записи Торосян приложил рисунки кривых, в которых указаны показатели не только Армении, но и других стран. Министр отметил, что они, в частности, демонстрируют ускорение и удвоение частоты случаев заражения коронавирусной инфекцией.  «Страны в настоящее время имеют разные скорости - от 2 до 10 дней. Мы в настоящее время находимся на 7-дневном темпе.
То есть наши случаи удваиваются раз в каждые 7 дней. Такой темп, к примеру, есть в Японии. Если темп сохранится, и не будет таким же плавным, как в Южной Корее, нам придется лечить пациентов с легкими симптомами или отсутствием каких-либо симптомов дома, как это делают во многих других странах, просто не имея иного выбора. Я не думаю, что это для нас желательный сценарий, поскольку система здравоохранения, включая ее особый сегмент по части коронавируса, не сможет нести это бремя. Кстати, система здравоохранения в любой стране не может нести это бремя.
И именно в контексте вышеизложенного важно оставаться дома и строго придерживаться принципов самоизоляции, в том числе и из-за угрозы привлечения к административной ответственности. И именно для всего этого важно, чтобы мы, так или иначе, фиксировали эти нарушения и возвращали людей к месту их самоизоляции. Это не самоцель, а инструмент, напрямую влияющий на темпы распространения инфекционных заболеваний», - подчеркнул Торосян.