Մարտի 30-ին Ժնեւում ՄԱԿ-ի գրասենյակը հաստատել է աշխատակիցների շրջանում կորոնավիրուսով վարակման 9 դեպք, հայտարարել է Ժնեւում ՄԱԿ-ի տեղեկատվական ծառայության տնօրեն Ալեսանդրա Վելուչին, փոխանցում է China.org-ը:
ՄԱԿ-ի Ժնեւի գրասենյակում հավատարմագրված լրագրողներին ուղղված իր նամակում Վելուչին հայտնել է, որ, հիվանդների անձնական տվյալների նկատմամբ հարգանքից ելնելով, չի կարող ներկայումս ավելի մանրամասն տեղեկություններ տրամադրել, «բայց, ամեն դեպքում, ձեռնարկվել են անհրաժեշտ բոլոր կանխարգելիչ միջոցառումները»: «ՄԱԿ-ը սերտորեն համագործակցում է Շվեյցարիայի կառավարության եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ` երկրում վարակի կանխարգելման եւ պատրաստվածության նպատակով»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ` մարտի 28-ին, Վելուչին մամուլի ասուլիսին հայտարարել էր, որ ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվել է ՄԱԿ-ի 78 աշխատակից:
Իրենց աշխատակիցների շրջանում COVID-19-ով վարակման դեպքերի մասին հայտնել են նաեւ այնպիսի միջազգային կառույցներ, ինչպիսիք են Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը եւ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությունը:

Nine UN employees in Geneva have tested positive for COVID-19, Xinhua reported referring to Alessandra Vellucci, director of the UN Information Service in Geneva.
In her letter to UN-accredited journalists in Geneva, Vellucci noted further information will not be provided at this time to respect the confidentiality of the patients, but "all precautionary measures have been taken.”
"The United Nations is working closely with the Government of Switzerland and the World Health Organization on prevention and preparedness in the country," she noted.
Vellucci has earlier said that 78 UN staff members globally have contracted coronavirus.
The International Labor Organization, the World Trade Organization as well as the World Health Organization have all reported COVID-19 cases among their staff members.