Կալիֆոռնիայի Գլենդել քաղաքում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման 76 դեպք: Այս մասին հայտնում է LA Times-ը՝ վկայակոչելով Լոս Անջելեսի շրջանի Աողջապահության դեպարտամենտի հրապարակած զեկույցը:
Աղբյուրի համաձայն՝ Լոս Անջելեսում գրանցվել է կորոնավիրուսի 1,386 դեպք, իսկ Լոնգ Բիչում՝ 115: Շրջանում ընդհանուր գրանցվել է հիվանդության 3, 011 դեպք, իսկ մահվան դեպքերի թիվը հասել է 54-ի:
Գլենդելի քաղաքապետ Արա Նաջարյանի խոսքով՝ հարկավոր է ավելի լավ աշխատել, որ ինֆեկցիայի տարածումը կասեցվի:
Դեպքերի աճը մասամբ կապված է ամերիկահայ եւ իրանահայ բնակչության մեծ թվով, որոնք սովոր են միմյանց ողջունել  գրկախառնվելով եւ համբուրվելով, նշել է քաղաքապետը:

Glendale now has 76 confirmed cases of the novel coronavirus, according to a report released by the L.A. County Department of Public Health on Tuesday.
The city of Los Angeles has 1,386 confirmed cases and Long Beach has 115, LA Times reported adding that across the county, there are 3,011 cases and 54 deaths tied to the virus.
“I know we can do a better job, and we need to do a better job, to try and stop the infection from spreading,” Glendale Mayor Ara Najarian said on Tuesday.
According to him, the local rise could be tied in part to its large population of Armenian Americans and Iranian Americans, who are used to greeting each other with hugs and kisses. It’s also a family-oriented city, where large gatherings are common, he added.