2020 թվականի ապրիլի 2-ին՝ ժամը 11:15-ին, «Վարդենիսի hիվանդանոց» ՊՓԲԸ-ից ՀՀ ոստիկանության Վարդենիսի բաժին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք գյուղի՝ 2007թ. ծնված անչափահաս բնակիչը հայտնաբերվել է իրենց առանձնատան հարակից անասնագոմի մուտքի մոտ՝ հակի թելից կախված:
ՀՀ Քննչական կոմիտեից NEWS.am-ին հայտնում են, որ դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Վարդենիսի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի (ինքնասպանության հասցնելը) 1-ին մասով:
Նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ, կատարվում են քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

On April 2, 2020 at 11:15, Vardenis Hospital filed a report to the police station in Vardenis stating that, the same day, a minor resident (born in 2007) of Sotk village of Gegharkunik Province of Armenia was found hanging from a bale thread near the entrance to the cattle farm adjacent to the family’s villa.
The Investigative Committee of Armenia told Armenian News-NEWS.am that the Vardenis Investigation Division of the Regional Investigation Department of the Investigative Committee of Armenia in Gegharkunik Province has instituted a criminal case under part 1 of Article 110 of the Criminal Code of Armenia (causing somebody to commit suicide).
Several expert examinations have been designated, other investigative and procedural actions are being performed to establish all the circumstances of the case.