Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հայտարարել է, որ մտադիր է երեքշաբթի՝ ապրիլի 7-ին, երկրում արտակարգ դրության ռեժիմ հայտարարել՝ կապված կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի իրավիճակի հետ, հայտնում է HYPERLINK հեռուստաալիքը:
Նրա խոսքով՝ ԱԴ կմտցվի Տոկիոյի մայրաքաղաքային շրջանում եւ 6 պրեֆեկտուրաներում՝ Օսակայում, Ֆուկուոկայում, Թիբայում, Կանագավայում, Սայթամայում, Հյոգոյում:
Ընդ որում՝ Աբեն հստակեցրել է, որ քաղաքների փակում չի լինելու: Նա նաեւ հայտնել է հակաճգնաժամային միջոցառումների փաթեթի մասին, որը Ճապոնիայի կառավարություն կուղղի COVID-19-ի բացասական էֆեկտի նվազեցմանը:
Նշվում է, որ միջոցառումների այդ փաթեթը կազմելու է 108 տրլն իեն (989 մլրդ դոլար), ինչը ահմարժեք է Ճապոնիայի ՀՆԱ մոտ 20 տոկոսին:

Japan’s Prime Minister Sinzo Abe has declared that he intends to declare a state of emergency due to the coronavirus situation on Tuesday, reports HYPERLINK TV.
According to him, state of emergency will be declared in Tokyo and six prefectures, including Osaka, Fukuoka, Chiba, Kanagawa, Saitama and Hyogo.
Abe has made it clear that cities won’t be closed and has informed about a package of anti-crisis measures that the Japanese government will implement in order to minimize the negative effect of COVID-19.