Գյուղատնտեսությունը սարսափելի վիճակում է: Այսօր մենք արդեն հետ ենք մնում հացահատիկի գարնանացանի ժամանակացույցից, ինչը կառավարության անզգույշ աշխատանքի արդյունք է, եւ անընդունելի է դա պայմանավորել կորոնավիրուսով: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ֆերմեր Տիգրան Եղոյանը:
«Կառավարության վարկավորման փաթեթները բացահայտ խաբեություն եւ պատրանք են: Գյուղատնտեսությունը խթանելու մտադրության մասին բոլոր հայտարարությունները ընդամենտ ձեւական բնույթ են կրում: Այսօր ես Հայաստանում անալոգներ չունեցող անասնաբուծարան ունեմ, որը 30 միլիոն դրամ է գնահատվում: Ընդ որում, ես անձամբ եմ դիմել կառավարությանը` ջայլամներ, ինչպես նաեւ խոզեր բուծելու նպատակով աջակցություն ստանալու համար: Դիմել եմ նաեւ առաջարկվող 3-15 միլիոն դրամ վարկի համար, բայց ոչինչ չկարողացա ստանալ: Այս պահի դրությամբ ես անհաջող կերպով փորձում եմ մոտ 100 խոզ Թալինից Վայոց ձորի մարզ տեղափոխել, որտեղ եւ գտնվում է տնտեսությունը, սակայն սահմանափակումների պատճառով չեմ կարողանում դա անել: Սա վտանգ է ստեղծում, որ խոզերը կարող են սատկել, եւ եթե դա տեղի ունենա, ապա խոստանում եմ անձամբ դրանց մսեղիքը տանել Կառավարության շենքի դիմաց»,- ասել է նա:
Այս ամենը, ըստ Եղոյանի, հուշում է, որ իշխանությունների հայտարարություններն առ այն, որ ձեռնարկված միջոցառումները, իբր, չեն խոչընդոտում գյուղատնտեսական աշխատանքներին, իրականությանը  չեն համապատասխանում: «Ամբողջ կառավարությունը` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, դեմագոգիկայով եւ պոպուլիզմով է զբաղված»,- շեշտել է ֆերմերը: Ինչ վերաբերում է կոոպերատիվների խթանմանը, ապա, ըստ ֆերմերի, նա եւ եւս 20 ֆերմեր դիմել են աջակցության համար, սակայն նրանց ամենուր մերժում են: «Իսկ միավորման նպատակը գյուղացիներից հողը խլելն է, որն այնուհետեւ կանցնի խոշոր քրեաօլիգարխիկ շերտերին»,- պարզաբանել է Եղոյանը:
Նա հավելել է, որ գյուղերն այսօր զրկված են ջրից, որը պարզապես թափվում է Նախիջեւան, իսկ Սեւանն անհրաժեշտ քանակությամբ ջուր չի ստանում՝ հիդրոէլեկտրակայանի անօրինական գործունեության պատճառով: «Կառավարությունն արտաքին ֆինանսավորում ստացող ուժերի ճնշման տակ բարբարոսական ծրագիր է իրականացնում: Նիկոլ Փաշինյանը խոսում է երկրի տնտեսության մեջ սփյուռքի ներգրավման անհրաժեշտության մասին, սակայն ինձ հետ միասին աջակցության համար սփյուռքի երկու ներկայացուցիչ է դիմել, ովքեր հայկական անձնագրեր են ստացել, սակայն նրանց մոտ ոչինչ չի ստացվել` վարկային պատմության բացակայության պատճառով»,- եզրափակել է նա:
Իր հերթին, «Արթիկի մեղվաբույծների եւ ֆերմերների ասոցացիայի» (Շիրակի մարզ) նախագահ Ջիվան Ասլանյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է, որ, նախեւառաջ, անհրաժեշտ է լուծել պարենային անվտանգության խնդիրները, իսկ իշխանությունների ձեռնարկած միջոցներն ավելի շատ ուղղված են երկարաժամկետ հեռանկարին: «Հարկավոր է միջոցներ տրամադրել այն ֆերմերներին, որոնք զբաղվում են հացահատիկի մշակմամբ: Նախկինում այս պրակտիկան գոյություն ուներ, երբ գումար էին տալիս` հիմնվելով ցանքատարածքի որոշակի մակերեսի վրա, ինչը դրական ազդեցություն ունեցավ: Նույն սխեման կարելի է կիրառվել այն մշակաբույսերի համար, որոնք մտնում են պարենային անվտանգության ցանկի մեջ: Դա կարելի է անել նաեւ հիմա` նախնական գույքագրում անցկացնելով: Ֆինանսական միջոցներ հարկավոր է տրամադրել նրանց, ովքեր նախորդ տարի հացահատիկային եւ լոբազգի մշակաբույսեր են ցանել, եւ նրանց, ովքեր ծրագրում են դա անել 2020-ի աշնանը, ընդ որում` ուղիղ կերպով,այլ ոչ թե` բանկերի միջնորդությամբ: Նման հասցեական աջակցությունն ավելի լուրջ ազդեցություն կունենա, քան վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորումը: Բացի այդ, այս միջոցառումը կհանգեցնի նրան, որ մարդիկ ավելի շատ կսկսեն չօգտագործված հողեր օգտագործել»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է կոոպերատիվ տնտեսությունների խթանմանը, ապա, նրա համոզմամբ, այս գաղափարի հաջող իրականացման համար կարեւոր է պետության աջակցությունը, օրինակ՝ տեխնիկայի տրամադրման, վառելիքի հատկացման տեսքով: «Սակայն ամենակարեւոր պայմանը եկամտաբերությունն է: Ցանկացած գործունեություն պետք է բավարար չափով եկամտաբեր լինի: Անհնար է գյուղատնտեսությունը խթանել միայն հայրենասիրական կոչերով, իսկ Կառավարության առաջարկած վարկային ծրագրերից կարող է օգտվել միայն ֆերմերների ոչ մեծ տոկոսը: Հողի սեփականաշնորհումից հետո բանկային համակարգը տնտեսությանն անընդհատ վնաս է հասցնում, բարգավաճում է ոչ թե գյուղատնտեսությունը, այլ բանկային համակարգը, եւ հենց սա է գյուղերի դատարկման գլխավոր պատճառներից մեկը: Հիմա մեծ թվով գյուղացիներ, եթե նույնիսկ Կառավարության առաջարկած ծրագրերը վատը չեն, արդեն չեն դիմում, քանի որ բանկային պարտավորություններ ունեն: Դրանից բացի, չլուծված կարեւոր խնդիր է շարունակում մնալ երկրի ոռոգման համակարգը, որը սարսափելի վիճակում է»,- շեշտեց նա:
ՀԿ ղեկավարը հավելեց, որ կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի միջոցառումներով պայմանավորված բեռնափոխադրումների եւ լոգիստիկայի խնդիրները կարող են հանգեցնել պարարտանյութերի եւ քիմիկատների ներմուծման դժվարությունների, այդ թվում՝ Չինաստանից, Իրանից եւ այլ երկրներից: «Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսի հետ կապված ճգնաժամից ավելի շատ տուժել են ծաղկաբուծության ներկայացուցիչները: Սա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ արտադրանքն անմիջական իրացման կարիք ունի, իսկ ցիկլի կանգը կարող է բիզնեսին շատ լուրջ վնաս հասցնել»,- պարզաբանեց Ասլանյանը:
Նա անդրադարձավ մեղվաբուծության խնդիրներին եւ նշեց՝ այս ճյուղը, որը կարող է ապահովել ընտանեկան զբաղվածությունը, վերջին շրջանում անկում է ապրում: «Խնդիրները կապված են նաեւ տնտեասությունը վարելու գրագիտության եւ նոր տեխնոլոգիաների տիրապետելու հետ: Դրանից բացի, ճյուղի զարգացման խնդիրը բնակչության ցածր գնողունակությունն է, իսկ արտահանման ծավալները մեծացնելու համար անհրաժեշտ է հստակ հետեւել միջազգային ստանդարտների պահանջներին, իսկ Հայաստանում այդպիսի տնտեսությունները սակավաթիվ են»,- ամփոփեց նա:
Նշենք, որ Հայաստանի Կառավարությունը կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված հակաճգնաժամային միջոցառումների 9 փաթեթ է մշակել՝ ուղղված բիզնեսի, ինչպես նաեւ բնակչության սոցիալապես խոցելի շերտերի աջակցությանը: Միջոցառումների 2 փաթեթով նախատեսվում է գյուղատնտեսության մեջ մի շարք ծրագրերի տոկոսադրույքների զրոյացում եւ կոոպերատիվների համաֆինանսավորում: Իշխանությունները ֆերմերներին հիմնականում առաջարկում են նոր վարկեր վերցնել:

Сельское хозяйство находится в ужасном состоянии. Сегодня мы уже отстали от графика весеннего посева зерновых, что стало результатом небрежной работы Правительства, и обуславливать это коронавирусом неприемлемо. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил фермер Тигран Егоян.
«Пакеты мер Правительства по кредитованию – откровенный обман и иллюзия. Все заявления о намерении стимулировать сельское хозяйство носят лишь формальный характер. Сегодня у меня есть животноводческое хозяйство, не имеющее аналогов в Армении, которое оценивается в 30 млн. драмов. При этом я лично обратился к Правительству с целью получения поддержки для разведения страусов, а также свиней. Обращался также за получением предложенного кредита от 3-15 млн. драмов, однако ничего получить не смог. На данный момент безуспешно пытаюсь перевезти около 100 свиней из Талина в Вайоцдзорскую область, где и находится хозяйство, но из-за ограничений не могу этого сделать. Это создает риск того, что свиньи могут сдохнуть, и если такое произойдет, то обещаю лично отнести их туши к зданию Правительства», - отметил он.
Все это, по его словам, говорит о том, что заявления властей, мол, введенные меры не препятствуют сельскохозяйственным работам, не соответствуют действительности. «Все Правительство во главе с премьер-министром Николом Пашиняном занято демагогией и популизмом», - подчеркнул  фермер.
Что касается стимулирования кооперативов, то, по словам фермера, он и еще 20 фермеров обратились за получением поддержки, однако им повсеместно отказывают. «Цель же объединения в том, чтобы отобрать земли у сельчан, которые потом отойдут крупным преступно-олигархическим слоям», - пояснил Егоян.
Он добавил,  что села сегодня лишены воды, которая просто утекает в Нахичеван, а Севан недополучает нужное количество воды из-за незаконной деятельности ГЭС. «Правительство под давлением сил, получающих внешнее финансирование, реализует варварскую программу. Никол Пашинян говорит о необходимости вовлечения диаспоры в экономику страны, однако вместе со мной за поддержкой обращались также двое представителей диаспоры, которые получили армянские паспорта, но и у них ничего не вышло за неимением кредитной истории», - заключил он.
В свою очередь, председатель «Ассоциации пчеловодов и фермеров Артика» (Ширакская область) Дживан Асланян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил, что, в первую очередь, нужно решать проблемы продовольственной безопасности, а принимаемые властями меры больше нацелены на долгосрочную перспективу. «Необходимо предоставлять средства фермерам, которые занимаются выращиванием зерновых. В прошлом такая практика существовала, когда давали деньги исходя из определенной площади посева, что оказало положительное влияние. Такую же схему можно применить к тем культурам, которые входят в список продуктов продовольственной безопасности. Это можно сделать и сейчас, проведя предварительную инвентаризацию. Средства нужно предоставить и тем, кто посеял зерновые и бобовые в прошлом году, и тем, кто планирует сделать это осенью 2020 года, причем напрямую, а не через посредничество банков. Такая адресная поддержка окажет более серьезный эффект, чем предоставление субсидий по процентам на кредиты. Кроме того, эта мера приведет к тому, что люди больше начнут использовать неиспользуемые земли», - отметил он.
Что касается стимулирования кооперативных хозяйств, то, по его убеждению, для успешной реализации этой идеи важно соучастие государства, например, в виде предоставления техники, топлива. «Однако самое главное условие – доходность. Любая деятельность должна быть в достаточной степени доходной. Одними лишь патриотическими призывами стимулировать сельское хозяйство невозможно, а кредитными программами, предлагаемыми Правительством, может воспользоваться лишь небольшой процент фермеров. После приватизации земли банковская система перманентно наносит вред экономике, процветает не сельское хозяйство, а банковская система, и именно в этом и есть одна из главных причин опустошения сел. Сейчас многие сельчане, даже если предлагаемые Правительством программы неплохие, уже и не обращаются, поскольку имеют банковские обязательства. Кроме того, важной нерешенной проблемой остается ирригационная система страны, находящаяся в ужасном состоянии», - подчеркнул он.
Руководитель НПО добавил, что проблемы с транспортировкой грузов и логистикой в связи с мерами по борьбе с распространением коронавируса могут привести к сложностям в связи с импортом удобрений и ядохимикатов, в том числе из Китая, Ирана и других стран. «В целом же от кризиса в связи с коронавирусом больше всего пострадали представители цветоводства. Это связано с тем, что продукция нуждается в непосредственной реализации, а остановка цикла может нанести очень серьезный вред бизнесу», - пояснил Асланян.
Коснувшись проблем в сфере пчеловодства, он заметил, что эта отрасль, способная обеспечить семейную занятость, за последнее время переживает упадок. «Проблемы связаны также с грамотностью ведения хозяйства и овладением новых технологий. Кроме того, проблема развития отрасли заключается в слабой покупательной способности населения, а, чтобы увеличить объемы экспорта, нужно четко соблюдать требования международных стандартов, а таких хозяйств в Армении немного», - заключил он.
Отметим, что Правительство Армении в связи с пандемией коронавируса разработало 9 пакетов антикризисных мер, направленных на поддержку бизнеса, а также социально уязвимых слоев населения. Два пакета мер предусматривают обнуление процентных ставок по ряду программ в сельском хозяйстве и софинансирование для кооперативов. В основном власти предлагают фермерам взять новые кредиты.