Քննարկման ներկայացված համաձայնագիրը վավերացնելու դեպքում Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկը Հայաստանին 13 միլիոն 400 հազար եվրո վարկ կտրամադրի:
Այս մասին ապրիլի 7-ին ՀՀ Ազգային ժողովում ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին Հայաստանի Հանրապետության եւ Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ «Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման ծրագրի երկրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորման» վարկային համաձայնագրի վավերացման վերաբերյալ քննարկմանն ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Նախարարի խոսքով` այս միջոցներով նախատեսվում է 65 կմ ճանապարհ վերանորոգել: Նախարարը հավելեց, որ այս պայմանագրի վավերացումից հետո մրցույթ կհայտարարվի` ճանապարհաշինարարական ընկերություն ընտրելու նպատակով, որը եւ պետք է իրականացնի այդ աշխատանքները:
Պապիկյանը նաեւ նշեց, որ աշխատանքները կավարտվեն կամ այս տարի, կամ հաջորդ տարվա սկզբին: «Այս ծրագրի շրջանակներում վարկի առաջին տրանշը 170 միլիոն եվրո է կազմել: Այս ծրագրի շրջանակներում 211 կմ ճանապարհ է վերանորոգվել: Այս աշխատանքները, ինչպես եւ նախատեսվում էր ծրագրով, իրականացվել են հանրապետության տարբեր համայնքներում, ինչը դրանց համար կենսական նշանակություն ուներ»,- ասաց նախարարը` հավելելով, որ 211 կմ-ից 40-ը վերանորոգվել է  աշխատանքների ընթացքում խնայված միջոցների հաշվին:

YEREVAN. – In case of ratification of the agreement submitted for discussion, International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) will provide a loan of 13 million 400 thousand euros to Armenia.
Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan stated this Tuesday, during the discussion of the sitting of the National Assembly Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs on the ratification of the  Second Additional Financing to the Lifeline Road Network Improvement loan agreement between Armenia and the IBRD.
According to the Minister, with these funds it is planned to repair 65 km of roads in the country. The Minister added that after the ratification of this agreement, a tender will be announced for the selection of a road construction company that will carry out these works.
Papikyan also mentioned that these works will be completed either by this year or the beginning of next year. "The first tranche of the loan under this program amounted to 170 million euros," he added. "[A total of] 211 km of roads have been repaired within the framework of this program."