ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարության մի շարք ծրագրեր կվերափոխվեն: Այս մասին այսօր կառավարության մամուլի կենտրոնում հրավիրված ասուլիսին հայտարարեց բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Ըստ նրա` անցյալ տարի հայտարարվել էր պետության աջակցությամբ Երեւանում եւ մարզերում ծրագրավորման հիմունքների եւ պրոֆեսիոնալ ծրագրավորման դասընթացների կազմակերպման մասին: Ներկայումս, հայտնի պատճառներով, այդ հնարավորությունը չկա, ուստի որոշվել է վերաձեւակերպել ծրագրերը` դասընթացներն առցանց ռեժիմով ապահովելու համար: Այսօր նախարարությունը նախատեսում է մրցույթ հայտարարել ծրագրավորման հիմունքների վերաբերյալ առցանց դասընթացների կազմակերպման համար:
Նախարարը կոչ արեց այն ընկերություններին, ովքեր նման առցանց դասընթացներ են անցկացնում պրոֆեսիոնալ մակարդակի վրա, մասնակցել մրցույթին: «Ես կցանկանայի նաեւ կոչ անել մեր հայրենակիցներին օգտվել ազատ ժամանակի առկայությունից եւ նոր գիտելիքներ ձեռք բերել ծրագրավորման լեզուների մասին»,- հայտարարեց նախարարը: Նա նշեց, որ ՏՏ ոլորտը զգալի աճ է արձանագրել, եւ երկրին անհրաժեշտ է եւ անհրաժեշտ կլինեն այդպիսի մասնագետներ:

Several programs of the Ministry of High Technological Industry of Armenia will undergo transformations. This is what Minister of High Technological Industry Hakob Arshakyan told reporters at the press center of the Government of Armenia.
According to him, last year, the ministry announced the organizing of courses devoted to the basics of programming and professional programming courses to be held with government support in Yerevan and Armenia’s provinces, but currently, since there is no opportunity to organize those courses for reasons known to us all, the ministry has decided to transform the programs and provide those courses online. Arshakyan added that the ministry is planning to announce a competition for organizing the online courses devoted to the basics of programming.
The minister called on the companies holding professional online courses to participate in the competition. “I would like to call on citizens to take advantage of their free time and gain new knowledge about programming languages,” the minister said.