Դեղամիջոցների արտադրողներին ուղղված նամակում Եվրահանձնաժողովը տագնապ է հնչեցրել. առաջիկա օրերին հիվանդանոցներում COVID-19-ով վարակված ծանր հիվանդների բուժման համար դեղամիջոցները կարող են սպառվել, հայտնում է գերմանական Die Welt պարբերականը: Խոսքը սեդատիվ դեղերի, ցավազրկողների, վերակենդանացման համար նախատեսված դեղամիջոցների, միոռելաքսանտների եւ հակաբիոտիկների մասին է:
Die Welt- ի եւ Լոնդոնի Հետաքննական լրագրության բյուրոյի տրամադրության տակ գտնվող նամակում «Առողջապահության եվրոպական հանձնակատար Ստելլա Կիրիակիդեսը կոչ է անում եվրոպական դեղագործական արդյունաբերության մի շարք ասոցիացիաների կոչ էր արել խրախուսել ընկերություններին ավելացնել նշված դեղերի արտադրությունը` ընդգծելով խնդրի «ծայրահեղ հրատապությունը», փոխանցում է պարբերականը:
Ինչպես նշվում է նամակում, ավելի վաղ ԵՄ մի շարք երկրներ տեղեկացրել էին Եվրոպական դեղամիջոցների գործակալությանը (EMA), որ կենսական կարեւորության դեղամիջոցների պաշարը կբավականեցնի ընդամենը եւս մեկ շաբաթ:
Կլինիկաները EMA-ին տեղեկացրել են, որ, ընդհանուր առմամբ, վերջանում է վերակենդանացման համար անհրաժեշտ 47 ակտիվ դեղամիջոց: «COVID-19 վիրուսով ծանր հիվանդները, որոնք գտնվում են ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում եւ միացված են ԹԱՇ ապարատներին, մինչեւ 50 տարբեր դեղամիջոց է անհրաժեշտ, այդ թվում նաեւ` ինտուբացիայի համար օգտագործվող սեդատիվ միջոցներ եւ դեղեր»,- պարզաբանում է պարբերականը:
«Եվրահանձնաժողովին ուղղված նամակից հետեւում է նաեւ, որ եվրոպական որոշ երկրներում արդեն հիմա վերջացել են ծանր հիվանդների բուժման համար անհրաժեշտ դեղամիջոցները: Մասնավորապես, դա վերաբերում է Իսպանիային, Ֆրանսիային, Շվեդային, Ֆինլանդիային եւ Ավստրիային»,- նշվում է հրապարակված հոդվածում: Ըստ Հետաքննական լրագրության բյուրոյի` դեղորայքի պակասը հանգեցնում է նրան, որ COVID-19-ով հիվանդներին բուժելիս կլինիկաները ստիպված են լինում դիմել այլ, դեռեւս առկա այլընտրանքային դեղամիջոցների, որոնց մի մասն ավելի ուժեղ ազդեցություն ունի: Նշվում է, որ սա, իր հերթին, կարող է էապես վատացնել բուժման որակը: Մասնավորապես, պետք է զգուշանալ տարեց հիվանդների թվի աճից, որոնց մոտ անզգայացման համար օգտագործվող դեղամիջոցներն այսպես կոչված դելիրիում են առաջացնում`ուղեղի գործառույթի լուրջ խախտում, որը, ի թիվս այլ բաների, կարող է ազդել գիտակցության, հիշողության եւ հոգեշարժման վրա:
«Բրիտանական դեղագործական միության նախագահ Գրեգ Բարտոնը լրագրողներին ասել է, որ կորոնավիրուսի համաճարակի հետեւանքով առաջացած դեֆիցիտը սպառնում է «20 տարով հետ գցել» հիվանդներին անզգայացնող միջոցներով ապահովումը»,- փոխանցում է Die Welt- ը:

В письме, направленном производителям лекарственных средств, Еврокомиссия бьет тревогу: в ближайшие дни в больницах могут закончиться медикаменты для лечения тяжелобольных пациентов с COVID-19, сообщает немецкое издание Die Welt
Речь идет о седативных препаратах, анестетиках, медикаментах для реанимации, миорелаксантах и антибиотиках.
В письме, имеющемся в распоряжении Die Welt и лондонского Бюро журналистских расследований, «еврокомиссар по здравоохранению Стелла Кириакидес призывает несколько европейских ассоциаций фармацевтической промышленности побудить компании к увеличению производства данных медикаментов, указывая на «крайнюю срочность» вопроса», передает издание.
«Как говорится в письме, ранее несколько стран ЕС сообщили Европейскому агентству лекарственных средств (EMA), что имеющихся запасов жизненно необходимых медикаментов им хватит только на одну неделю».
«Клиники сообщили EMA, что в общей сложности заканчиваются 47 необходимых в реанимации действующих веществ».
«Тяжелобольным пациентам с вирусом COVID-19, находящимся в отделениях интенсивной терапии и подключенным к аппаратам ИВЛ, требуется до 50 различных медикаментов – в том числе седативные средства и препараты, используемые при интубации», – поясняет издание.
«Из письма Еврокомиссии также следует, что в некоторых европейских странах уже сейчас закончились средства для лечения тяжелобольных. В частности это касается Испании, Франции, Швеции, Финляндии и Австрии».
«По информации Бюро журналистских расследований, дефицит медикаментов приводит к тому, что при лечении пациентов с COVID-19 клиники вынуждены прибегать к использованию других, пока еще имеющихся в наличии альтернативных препаратов, некоторые из которых обладают более сильным действием».
«Это в свою очередь может заметно ухудшить качество лечения. В частности стоит опасаться увеличения числа пожилых пациентов, у которых используемые средства для наркоза вызывают так называемый делирий – тяжелое нарушение функции мозга, которое среди прочего может затронуть сознание, память и психомоторику».
«Грег Бартон, председатель британского фармацевтического союза, сказал журналистам, что дефицит, вызванный эпидемией коронавируса, грозит «отбросить на 20 лет назад» обеспечение пациентов анестетиками», – передает Die Welt.