ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը պատասխանել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդեւանյանի ս.թ. մարտի 24-ի եւ ապրիլի 7-ի դիմումներին: Այս հայտարարություն է տարածել ՀՀ երկրորդ նախագահի Փաստաբանական թիմը։
«Պատասխանի մեջ Մարդու իրավունքների պաշտպանը մասնավորապես նշել է. «Համակարծիք ենք, որ բարձրացված հարցը ոչ լիարժեք իրավակարգավորումների արդյունք է: Տվյալ դեպքում քրեադատավարական համապատասխան ընթացակարգային նորմերի բացակայությունը փաստացի կարող է կոնկրետ իրավիճակներում խնդրահարույց լինել մարդու իրավունքների ապահովման տեսանկյունից: Նկատի ունենալով վերը նշվածը Ձեր բարձրացված հարցի կարեւորությունը եւ հիմք ընդունելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի օրենսդրության կատարելագործման սահմանադրական գործառույթը՝ կազմվում է գրություն Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ պաշտոնական դիրքորոշումը պարզելու համար»:
Հիշեցնենք, որ իր դիմումներում փաստաբան Արամ Վարդեւանյանը բարձրաձայնել է Սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման վերաբերյալ գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանի անգործության արդյունքում ստեղծված իրավիճակի մասին։ Ուշադրություն է հրավիրվել այն փաստին, որ մարտի 17-ից մինչ օրս դատական նիստեր չեն անցկացվում, եւ այս ամենի հետ կապված հնարավոր է ի հայտ գան օրենսդրական տարբեր խնդիրներ»։

Armenian Ombudsman has prepared an appeal to the Supreme Judicial Council head following the statement of the ex-president Robert Kocharyan’s attorneys.
Arman Tatoyan responded to the appeals sent on March 24 and April 7, Kocharyan’s attorneys’ noted.
According to Tatoyan “the lack of appropriate criminal procedure standards may actually be problematic in specific situations from the point of view of ensuring human rights. Given the importance of the issue you raised and based on the constitutional function of the human rights defender in improving the law, a letter is being prepared to the Supreme Judicial Council to clarify the official position.”
As reported earlier, the hearings on Kocharyan’s case have been postponed for a month and a half as Judge Anna Danibekyan is absent because of health issues. Meanwhile, the chair of the court refuses to transfer the petitions submitted by lawyers for consideration to another judge. No court hearings have been held since March 17, and in connection with all this, various legislative problems may arise.