Օրերս Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ էր հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահին, որում մասնավորապես բարձր էր գնահատել նոր կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում Չինաստանի արձանագրած  առաջընթացը:
Սի Ծինփինը պատասխան նամակում շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին եւ համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
«Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության եւ Չինաստանի ժողովրդի անունից անկեղծ աջակցությունս ու համերաշխությունս եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն ու Հայաստանի ժողովրդին, բոլոր հիվանդներին մաղթում շուտափույթ ապաքինում:
Չինական կողմը վճռականորեն պաշտպանում է կորոնովիրուսի համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանի ջանքերն ու պատրաստ է հետագա աջակցություն ցուցաբերել:
Չինաստանն ու Հայաստանը բարեկամական գործընկերություն եւ համագործակցություն ունեցող երկրներ են: Առանձնահատուկ ուշադրություն հատկացնելով երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը՝ պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին համատեղ ջանքեր գործադրել մեր երկու երկրների առողջապահական ոլորտներում համագործակցության ամրապնդման համար՝ համատեղ պաշտպանելով մեր երկրների ժողովուրդների կյանքն ու առողջությունը»,- մասնավորապես ասվում է Սի Ծինփինի՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանին ուղղված նամակում:
Նախագահ Սարգսյանն առաջիկայում մտադիր է շարունակել քննարկումները եւ երկխոսությունը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահի հետ:

На днях президент республики Армен Саркисян направил письмо президенту Китайской Народной Республики, в котором, в частности, высоко оценил прогресс Китая в борьбе с эпидемией нового коронавируса.
Си Цзиньпин в ответном письме поблагодарил президента Саргсяна и выразил готовность содействовать Армении в борьбе с эпидемией.
«От имени правительства Китайской Народной Республики и народа Китая выражаю искреннюю поддержку и солидарность правительству Республики Армения и народу Армении, желаю всем больным скорейшего выздоровления.
Китайская сторона решительно поддерживает усилия Армении в борьбе с эпидемией короновируса и готова оказать дальнейшее содействие.
Китай и Армения - страны, имеющие дружественное партнерство и сотрудничество.
Уделяя особое внимание развитию отношений между двумя странами, я готов совместно с вами приложить усилия для укрепления сотрудничества в сферах здравоохранения двух наших стран, совместно защищая жизнь и здоровье народов наших стран», - говорится в письме Си Цзиньпина президенту Армену Саркисяну.
Президент Саргсян в ближайшее время намерен продолжить обсуждения и диалог с президентом Китайской Народной Республики.