Օրերս Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ էր հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահին, որում մասնավորապես բարձր էր գնահատել նոր կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում Չինաստանի արձանագրած  առաջընթացը:
Սի Ծինփինը պատասխան նամակում շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին եւ համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
«Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության եւ Չինաստանի ժողովրդի անունից անկեղծ աջակցությունս ու համերաշխությունս եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն ու Հայաստանի ժողովրդին, բոլոր հիվանդներին մաղթում շուտափույթ ապաքինում:
Չինական կողմը վճռականորեն պաշտպանում է կորոնովիրուսի համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանի ջանքերն ու պատրաստ է հետագա աջակցություն ցուցաբերել:
Չինաստանն ու Հայաստանը բարեկամական գործընկերություն եւ համագործակցություն ունեցող երկրներ են: Առանձնահատուկ ուշադրություն հատկացնելով երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը՝ պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին համատեղ ջանքեր գործադրել մեր երկու երկրների առողջապահական ոլորտներում համագործակցության ամրապնդման համար՝ համատեղ պաշտպանելով մեր երկրների ժողովուրդների կյանքն ու առողջությունը»,- մասնավորապես ասվում է Սի Ծինփինի՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանին ուղղված նամակում:
Նախագահ Սարգսյանն առաջիկայում մտադիր է շարունակել քննարկումները եւ երկխոսությունը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահի հետ:

Recently, President of Armenia Armen Sarkissian had addressed a letter to the President of the People’s Republic of China in which he had highly appreciated the progress that China has made in the fight against the novel coronavirus pandemic.
In his response letter, Xi Jinping expressed gratitude to President Sarkissian and expressed willingness to assist Armenia in fighting against the pandemic.
“On behalf of the Government of the People’s Republic of China and the people of China, I sincerely express my support to and solidarity with the Government of the Republic of Armenia and the people of Armenia and wish all patients a speedy recovery.
The Chinese side is determined to support the efforts of Armenia in the fight against the coronavirus pandemic and is ready to provide further assistance.
China and Armenia are countries that have friendly partnership and cooperation. By paying special attention to the development of the relations between the two countries, I am ready to make joint efforts for strengthening cooperation in the healthcare sectors of our two countries and protect the lives and health of the peoples of our countries,” the letter addressed to President Armen Sarkissian reads.
President Sarkissian intends to continue discussions and dialogue with the President of the People’s Republic of China.