ԱՀԿ գործադիր տնօրեն Թեդրոս Ադխանոմ Հեբրեյսուսը նախազգուշացրել է համաշխարհային առաջնորդներին COVID-19-ի բռնկման քաղաքականացման մասին՝ «եթե դուք չեք ցանկանում տեսնել ավելի շատ դիեր»,-հաղորդում է CNBC-ը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննադատել է կորոնավիրուսի բռնկման հարցում ԱՀԿ արձագանքը եւ սպառնացել կրճատել ֆինանսավորումը:
«Բոլոր քաղաքական կուսակցությունների ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի իրենց ժողովրդի փրկությունը, խնդրում եմ չքաղաքականացնել այս վիրուսը»,-ասել է ԱՀԿ գործադիր տնօրենը՝ միասնության կոչ անելով ամբողջ աշխարհում: Նրա խոսքով՝ այդ վիրուսը կօգտագործի տարաձայնությունները քաղաքական կուսակցությունների, կրոնական խմբարի կամ տարբեր ժողովուրդների միջեւ ավելի մեծ թափով տարածվելու համար: «Առանց միասնության ցանկացած երկիր, որն անգամ ունի ամենալավ առողջապահական համակարգը, կկանգնի դժվարության առաջ: Սա է մեր հայտարարությունը՝ միասնություն ազգային մակարդակում»,-ասել է նա:

Гендиректор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейсус предостерег мировых лидеров от политизации вспышки COVID-19, «если вы не хотят увидеть еще больше мешков для тел», передает CNBC
Ранее президент США Дональд Трамп раскритиковал реакцию ВОЗ на вспышку коронавируса и пригрозил сократить финансирование.
«В центре внимания всех политических партий должно быть спасение их народа, пожалуйста, не политизируйте этот вирус», - сказал  гендиректор ВОЗ, призвав  к единству во всем мире. По его словам, этот вирус будет использовать трещины в политических партиях, религиозных группах или между различными народами, чтобы распространиться еще шире. «Без единства любая страна, даже имеющая  лучшую систему,  окажется  в беде. Это наше сообщение. Единство на национальном уровне», - сказал он.