Ընդհուպ մինչեւ երեկվա ցուցանիշներով՝ Կառավարության ընդունած հակաճգնաժամային միջոցառումների փաթեթների հասանելի միջոցների գումարը կազմում է 3 մլրդ 670 մլն դրամ: Այս մասին ապրիլի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Նրա պարզաբանմամբ՝ միջոցառումների 10 փաթեթից 6-ն արդեն գործում է, եւ սա վատ ցուցանիշ չէ: «Միջոցառումների 7-րդ փաթեթը հասանելի կլինի արդեն վաղը, իսկ 8-րդ, 9-րդ եւ 10-րդ փաթեթների իրականացումը կսկսվի երկուշաբթի: Այսօր ընդունվել է միկրոբիզնեսին առնչվող եւս մեկ միջոցառում, որի իրականացումը տեղի կունենա արագ, քանի որ թիրախային խումբը հայտնի է»,- նշեց Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունները վերլուծում են խթանները, որոնք ստանում է բիզնեսը: «Մենք ցանկանում ենք, որ դա լինի ոչ թե հակաճգնաժամային գործիքով, այլ այն մասնավոր հատվածի զարգացման գործիքով, որն ապագայի հեռանկար ունի: Սոցիալական աջակցության միջոցառումները թիրախային բնույթ ունեն, իսկ դրանց շահառուների հստակեցումն օգտակար կլինի ապագայում անհրաժեշտ ծրագրերի իրականացման համար»,- ամփոփեց փոխվարչապետը:

По показателям вплоть до вчерашнего дня, сумма доступных средств по пакетам антикризисных мер, принятых Правительством, составляет 3 млрд. 670 млн. драмов. Об этом на встрече с журналистами 9 апреля заявил вице-премьер Правительства Армении Мгер Григорян.
Он пояснил, что 6 пакетов мер из 10 уже действуют, и это неплохие показатели. «7-ой  пакет мер будет доступен уже завтра, а имплементация 8-го, 9-го и 10-го пакетов начнется в понедельник. Сегодня была принята еще одна мера, касающаяся микробизнеса, имплементация по которому произойдет быстро, поскольку ясна целевая группа», - отметил Григорян.
По его словам, власти анализируют импульсы, которые получает от бизнеса. «Мы хотим, чтобы это было не антикризисным инструментом, а инструментом развития того частного сектора, который имеет перспективу на будущее. Меры социальной поддержки носят целевой характер, а уточнение бенефициаров по ним будет полезно в будущем для реализации необходимых программ», - заключил вице-премьер.