Ընդհուպ մինչեւ երեկվա ցուցանիշներով՝ Կառավարության ընդունած հակաճգնաժամային միջոցառումների փաթեթների հասանելի միջոցների գումարը կազմում է 3 մլրդ 670 մլն դրամ: Այս մասին ապրիլի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Նրա պարզաբանմամբ՝ միջոցառումների 10 փաթեթից 6-ն արդեն գործում է, եւ սա վատ ցուցանիշ չէ: «Միջոցառումների 7-րդ փաթեթը հասանելի կլինի արդեն վաղը, իսկ 8-րդ, 9-րդ եւ 10-րդ փաթեթների իրականացումը կսկսվի երկուշաբթի: Այսօր ընդունվել է միկրոբիզնեսին առնչվող եւս մեկ միջոցառում, որի իրականացումը տեղի կունենա արագ, քանի որ թիրախային խումբը հայտնի է»,- նշեց Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունները վերլուծում են խթանները, որոնք ստանում է բիզնեսը: «Մենք ցանկանում ենք, որ դա լինի ոչ թե հակաճգնաժամային գործիքով, այլ այն մասնավոր հատվածի զարգացման գործիքով, որն ապագայի հեռանկար ունի: Սոցիալական աջակցության միջոցառումները թիրախային բնույթ ունեն, իսկ դրանց շահառուների հստակեցումն օգտակար կլինի ապագայում անհրաժեշտ ծրագրերի իրականացման համար»,- ամփոփեց փոխվարչապետը:

The amount of available funds for the packages of anti-crisis measures adopted by the government is AMD 3 billion 670 million, deputy PM Mher Grigoryan told reporters on Thursday.
He explained that six out of 10 packages of measures are already operational, and these are good indicators.
“The 7th package of measures will be available tomorrow, and the implementation of the 8th, 9th and 10th packages will begin on Monday,” he said. “Another measure was adopted on Thursday regarding micro-business,” and it will be implemented quickly as the target group is clear, the deputy PM noted.
According to him, the authorities analyze the impulses that are received from the business. “We want this to be not an anti-crisis tool, but an instrument for the development of the private sector that has a future perspective,” he said. “Social support measures are targeted, and clarification of their beneficiaries will be useful in the future for the implementation of the necessary programs.”