Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ այսօր թեստավորված երեք քաղաքացիներից երկուսի թեստավորման արդյունքը եղել է դրական: Այս մասին հատնում է Արցախ տեղեկատվական շտաբը։
«Նրանցից մեկն ապրիլի 7-ին հաստատված վարակակրի հարսն է, ով ապրիլի 2-ից արդեն ինքնամեկուսացվել էր: Երկրորդը ՀՀ-ից Արցախ մուտք գործած ՀՀ քաղաքացի է, որի անհատական քարտի լրացման ժամանակ պարզվել է, որ եկել է ռիսկային բնակավայրից: Այդ քաղաքացին ևս, մինչ թեստավորումը գտնվել է ինքնամեկուսացման մեջ, և առաջիկայում նրան տեղափոխելու են Հայաստանի Հանրապետություն:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հաստատված կորոնավիրուսի վարակով երկրորդ անձը, ունենալով Մոշաթաղ համայնքի գրանցում, մարտի 31-ին կայացած ընտրությունների օրը քվեարկել էր Միրիկի հարևան Մոշաթաղ համայնքում, այստեղ արդեն մի քանի օր է ուժեղացված ծառայություն են իրականացնում ԱՀ ԱՆ «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Քաշաթաղի շրջանային բաժնի մասնագետները, իսկ գյուղի բնակիչները պատասխանատուների հորդորով ինքնամեկուսացվել էին իրենց առանձնատներում:
Իրականացվող աշխատանքների մասին լրացուցիչ տեղեկություններ կհաղորդենք ավելի ուշ:
Կեղծ և չստուգված լուրերից խուսափելու համար կրկին կոչ ենք անում հետևել պաշտոնական լրահոսին, որը ներկայացվում է Արցախի Հանրապետությունում ձևավորված նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տեղեկատվական շտաբի միջոցով»,- ասված  շտաբի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ։

Министерство здравоохранения Республики Арцах сообщает, что результат тестирования двух граждан на коронавирус был положительным. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
«Одна из них – невестка женщины, чей диагноз подтвердился 7 апреля, она была в самоизоляции со 2 апреля. Второй - гражданин Армении, въехавший из Армении в Арцах, при заполнении индивидуальной карты которого выяснилось, что он приехал из населенного пункта повышенного риска. Этот гражданин также до тестирования находился в самоизоляции, и в ближайшее время его доставят в Республику Армения.
Учитывая то обстоятельство, что второе лицо с инфекцией коронавируса, имея регистрацию в общине Мошатаг, в день выборов 31 марта проголосовало в соседней с Мириком общине Мошатаг, здесь уже несколько дней усиленную службу осуществляют специалисты Кашатагского районного отдела ГНКО «Центр эпидемиологии и гигиены» МЗ Республики Арцах, а жители села самоизолировались в своих особняках.
Дополнительная информация об осуществляемых работах будет сообщена позже. Во избежание ложных и непроверенных новостей мы вновь призываем следить за официальной информацией, предоставляемой посредством сформированного в Республике Арцах информационного штаба межведомственной комиссии по координации работ по предотвращению распространения нового коронавируса», - говорится в сообщении.