Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ այսօր թեստավորված երեք քաղաքացիներից երկուսի թեստավորման արդյունքը եղել է դրական: Այս մասին հատնում է Արցախ տեղեկատվական շտաբը։
«Նրանցից մեկն ապրիլի 7-ին հաստատված վարակակրի հարսն է, ով ապրիլի 2-ից արդեն ինքնամեկուսացվել էր: Երկրորդը ՀՀ-ից Արցախ մուտք գործած ՀՀ քաղաքացի է, որի անհատական քարտի լրացման ժամանակ պարզվել է, որ եկել է ռիսկային բնակավայրից: Այդ քաղաքացին ևս, մինչ թեստավորումը գտնվել է ինքնամեկուսացման մեջ, և առաջիկայում նրան տեղափոխելու են Հայաստանի Հանրապետություն:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հաստատված կորոնավիրուսի վարակով երկրորդ անձը, ունենալով Մոշաթաղ համայնքի գրանցում, մարտի 31-ին կայացած ընտրությունների օրը քվեարկել էր Միրիկի հարևան Մոշաթաղ համայնքում, այստեղ արդեն մի քանի օր է ուժեղացված ծառայություն են իրականացնում ԱՀ ԱՆ «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Քաշաթաղի շրջանային բաժնի մասնագետները, իսկ գյուղի բնակիչները պատասխանատուների հորդորով ինքնամեկուսացվել էին իրենց առանձնատներում:
Իրականացվող աշխատանքների մասին լրացուցիչ տեղեկություններ կհաղորդենք ավելի ուշ:
Կեղծ և չստուգված լուրերից խուսափելու համար կրկին կոչ ենք անում հետևել պաշտոնական լրահոսին, որը ներկայացվում է Արցախի Հանրապետությունում ձևավորված նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տեղեկատվական շտաբի միջոցով»,- ասված  շտաբի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ։

The Ministry of Health of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) reports that two of the three citizens tested for coronavirus today have tested positive, as reported the Information Headquarters of Artsakh.
“One of them is the daughter-in-law of the bearer of the virus confirmed on April 7, and she was self-isolated on April 2. The second is a citizen of Armenia who had come to Artsakh from Armenia, and while a sheet was being filled out for the citizen, it was established that the citizen had come from a risk zone. The citizen had been self-isolated before being tested and will be transported to the Republic of Armenia soon.
Taking into consideration the fact that the second person infected with coronavirus was registered in Moshatagh village and had voted in that village neighboring Mirik village on the day of the elections held on March 31, control was strengthened in that village a couple of days ago, and the residents of the village are under quarantine in their homes.