Արձանագրության էությունն այն է, որ Եվրասիական տնտեսական մրցակցության հանձնաժողովը վարույթ իրականացնելիս կարող է ունենալ տվյալներ, որոնք գաղտնի տեղեկատվություն եւ այս տեսակի այլ տեղեկություններ է ներառում:
Այս մասին մարտի 10-ին Հայաստանի Ազգային ժողովում Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստին «Հայաստանի Հանրապետության` «Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից մրցակցության միասնական կանոնների պահպանման նկատմամբ հսկողության լիազորություններն իրականացնելիս գաղտնի տեղեկատվության պաշտպանության կարգի և դրա հրապարակման համար պատասխանատվության մասին» 2014 թվականի նոյեմբերի 12-ի համաձայնագրին միանալու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» հարցի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գեւորգյանը:
Ընդ որում, նա պարզաբանեց, որ հարցը նաեւ կայանում է նրանում, թե կոնկրետ որ ռեժիմով է հարկավոր աշխատել այս տեղեկատվության հետ, ինչպես է հարկավոր ապահովել դրանց գաղտնիությունը եւ ինչպես պետք է  իրականացնել փաստաթղթերի շրջանառությունը:
«Սույն Համաձայնագիրն ազգային կարեւորության եւ պետական գաղտնիք ներկայացնող տեղեկատվության տրամադրման վերաբերյալ դրույթ չի պարունակում»,- պարզաբանեց Գեւորգյանը:

YEREVAN. – The essence of the protocol is that in conducting proceedings, the Eurasian Economic Commission (EEC) may have data that include confidential information and other such information.
Gevorgyan, Chairman of the State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC)  of Armenia, stated this at Friday’s meeting of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration of the National Assembly, during the discussion of the issue of ratification of the protocol on Armenia's joining the agreement on protection of confidential information and its publication during the exercise of control over the observance of the common rules of competition by the EEC
At the same time, he clarified that the question also lies in the specific regime of work with such information, how to ensure its confidentiality, and how to circulate the respective documents.
"This agreement does not contain a provision on the providing of information of national importance and state secrets," Gevorgyan explained.