Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ-ում կեցության իրավունքի երկարաձգման վերաբերյալ:
Եթե լրանում է ԱՄՆ-ում ձեր գտնվելու թույլատրված ժամկետը եւ COVID-19-ի հարուցած սահմանափակումների պատճառով դուք չեք կարող լքել երկիրը սահմանված ժամկետում, ապա կարող եք դիմել ԱՄՆ-ում ձեր կեցության ժամկետը երկարաձգելու համար` հետեւելով հետեւյալ քայլերին.
1.Ստուգեք ձեր`ԱՄՆ-ում գտնվելու թույլատրված ժամկետը I-94 ձեւի վրա, որը հասանելի է նաեւ առցանց հետեւյալ հղումով
2.Այցելեք ԱՄՆ քաղաքացիության եւ միգրացիոն ծառայության կայքէջը եւ լրացրեք կեցության կամ մուտք արտոնագրի երկարաձգման` I-539 ձեւի դիմումը: Այն հասանելի է հետեւյալ հղմամբ: Կցեք բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը եւ կից նամակ` ներկայացնելով թե ինչ իրավիճակով է պայմանավորված ձեր երկարաձգման խնդրանքը: Անպայմանորեն, դիմումը լրացրեք մինչեւ ձեր օրինական կեցության ավարտը:
3.Եթե ունեք ֆինանսական դժվարություններ եւ ի վիճակի չեք վճարել երկարաձգման համար անհրաժեշտ պետական տուրքը, ապա կարող եք լրացնել նաեւ տուրքի ազատման վերաբերյալ I-912 ձեւի դիմում` հիմնավորելով ձեր ֆինանսական դժվարությունները:
Մանրամասները` հետեւյալ հղմամբ
4.Երկարաձգման վերաբերյալ դիմում մուտք անելուց հետո համակարգը ձեզ կտա 13 նիշանոց համար, որով կարող եք առցանց ստուգել դիմումի կարգավիճակը անցնելով հետեւյալ հղմամբ.
Հաշվի առնելով համապատասխան գրասենյակների փակ լինելու հանգամանքը, դուք այս փուլում դեռեւս չեք կարողանա հանձնել դիմումի համար պահանջվող կենսաչափական տվյալները եւ դրանք հանձնելու հնարավորության վերաբերյալ կստանաք լրացուցիչ ծանուցում USCIS-ից: Այնուամենայնիվ, ձեր երկարաձգման դիմումը մուտքագրելու պահից, այնքան ժամանակ քանի դեռ ձեր դիմումը ընթացքի մեջ է եւ չեք ստացել դրական պատասխանը (ինչը կարող է տեւել մինչեւ 240 օր)` ԱՄՆ-ում ձեր կեցությունը կհամարվի օրինական:
Հավելյալ հարցերի եւ տեղեկության համար կարող եք այցելել ԱՄՆ միգրացիոն գործակալության կայք հետեւյալ հղումով` USCIS.gov կամ զանգահարել գործակալության` 1 (800) 375-5283 հեռախոսահամարով:

МИД Армении распространил заявление по поводу продления права на проживание в США.
Как отмечается в заявлении, если истекает разрешенный срок пребывания в США и из-за ограничений, вызванных COVID-19, вы не можете покинуть страну в установленный срок, вы можете подать заявление на продление срока пребывания в США, следуя следующим шагам:
1.Проверьте разрешенный срок пребывания в США на форме I-94, которая также доступна в интернете по следующей ссылке:
2.Посетите веб-сайт Службы гражданства и миграции США и заполните заявку на продление срока пребывания или форму I-539. Она доступна по следующей ссылке. Приложите все необходимые документы и письмо, чтобы представить, в какой ситуации вызван ваш запрос на продление. Обязательно заполните заявку до завершения срока вашего законного пребывания.
3.Если у вас возникли финансовые трудности и вы не можете оплатить госпошлину, необходимую для продления, вы также можете заполнить заявку по форме I-912 об освобождении от уплаты пошлины, обосновав свои финансовые трудности. Подробности по следующей ссылке.
4.После того, как вы вошли в приложение о продлении, система даст вам 13-значный номер, по которому вы можете проверить статус приложения онлайн, перейдя по следующей ссылке.
С учетом того, что соответствующие офисы закрыты, на данном этапе вы все еще не сможете получить биометрические данные, необходимые для подачи заявления, и получите дополнительное уведомление от USCIS о возможности их передачи. Тем не менее, с момента ввода вашего заявления о продлении, до тех пор, пока ваше заявление не поступит и вы не получите положительный ответ (что может занять до 240 дней) - ваше пребывание в США будет считаться законным.
Для дополнительных вопросов и информации можете посетить сайт агентства по миграции США по следующей ссылке` USCIS.gov или позвонить в агентство по телефону 1 (800) 375-5283.