ՀՀ պետության աջակցությամբ Թուրքիայից ավտոբուսներով Հայաստան տեղափոխված թվով 73 ՀՀ քաղաքացիները 14 օր կմեկուսացվեն Լոռու մարզի բարձրակարգ հյուրանոցներում: Այս մասին հայտնում է Լոռու մարզպետարանի մամլո ծառայությունը։
Նրանց մարզի ղեկավարի հանձնարարությամբ դիմավորել են մարզպետարանի գլխավոր քարտուղար Արթուր Մխիթարյանը և Վանաձորի բժշկական կենտրոնի տնօրեն Վահագն Մկրտչյանը: Անմիջապես իրականացվել է քաղաքացիների բուժզննում, ջերմաչափում, և նրանք մեկուսացվել են հյուրանոցային սենյակներում:
Բոլոր ծախսերը հոգում է պետությունը. քաղաքացիներն ապահովված են 3-անգամյա սննդով, հիգիենիկ բոլոր անհրաժեշտ պարագաներով: Սենյակներում առկա է նաև հեռուստացույց դիտելու և ինտերնետից օգտվելու հնարավորություն:

The 73 citizens of Armenia transported from Turkey to Armenia in buses with the support of the Armenian government will be under quarantine for 14 days at high-class hotels in Lori Province, as reported the press service of the regional governor’s office of Lori Province.
By the assignment of the regional governor, the citizens were greeted by General Secretary of the regional governor’s office Artur Mkhitaryan and director of the medical center of Vanadzor Vahagn Mkrtchyan. They immediately underwent checkups, had their body temperatures checked and were isolated in suites.
The government is covering all expenses, and the citizens will be provided with three meals per day and all the necessary hygienic accessories. There is a TV set and Internet connection in all hotel suites.
According to the press service, the citizens will be under the care of the regional governor’s office of Lori Province on a daily basis.