Խոսքի ազատությունը վերաբերվում է բոլորին, թե հոգուր ծառայողները, թե աշխարհիկ քաղաքացիներս ունենք կարծիք արտահայտելու իրավունք եւ բնականաբար Վեհափառ հայրապետն այդ նույն իրավուքից կարող է օգտվել։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 17–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ ճապազրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչպե՞ս է վերաբեվում Կաթողիկոսի հայտարարությանը կապված Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ։
«Հիմա այդ կարծիքը հարգողն ո՞վ է, Գլխավոր դատախազությունը եւ դատարանը, կհարգեն–կհարգեն, չեն հարգի–չեն հարգի, բայց դրանից դարձնել հայոց հարց. ես նայում եմ ֆեյսբուքում գրառումներ, արդեն յութուբում այդ կեղծ ալիքներում պատրաստված տեսանյութեր վեհափառի, եկեղեցու դեմ, դա ամենախիստ կերպով ես դատապարտում եմ, որովհետեւ վերջին հաշվով մենք մեր արժեքների մեր 2000–ամյա եկեղեցու դեմ ենք գնում նման արարքներով։ Ես ինքս համաձայն չեմ, վեհափառի կարծիքը չեմ կիսում, բայց անգամ, եթե ես դրա մասին արտահայտվեմ, դա պետք է անեմ շատ հարգալից, ամեն ինչ իր ձեւը, կարգն ու կանոնն ունի, որովհետեւ խոսքը գնում է Ամենայան հայոց կաթողիկոսի մասին։ Պետք է զգույշ լինեն նման հայտարրաություններում եւ որեւէ ձեւով կաթողիկոսի հետ անհամաձայնությունը չպետք է դառնա եկեղեցու դեմ ծավալված զզվելի արշավ։ Մտեք ֆեյսբուք նայեք, կոնկրետ արշավ է։ Վեհափառին ավազանի անունով կոչելը՝ դա վիրավորանք է, չի կարելի նման բան անել»,– ասաց Մարուքյանը։

Свобода слова касается всех, и Католикос как все может воспользоваться правом высказать свое мнение.  Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 17 апреля спикер Национального Собрания Армении глава партии «Светлая Армения», руководитель ее парламентской фракции Эдмон Марукян, отвечая на вопрос, как вы относитесь к заявлению  Католикоса всех армян Гарегина II, связанного с изменением меры пресечения в отношении экс-президента Роберта Кочаряна.
«Я слежу за записями в Facebook, вижу видеоматериалы, состряпанные на этих ложных каналах в YouTube, против Католикоса, церкви. Все это я строго осуждаю, поскольку подобными поступками мы в конечном счете идем против наших ценностей, против нашей 2000-летней церкви. Сам я не согласен, не разделяю точку зрения Католикоса, но даже если я выскажусь на данный счет, то сделаю это очень уважительно. Все имеет свою форму и порядок, поскольку речь идет о Католикосе всех армян. Надо быть острожными по части таких заявлений, и несогласие с Католикосом ни в коем случае не должно стать неприятной кампанией против церкви. Зайдите в Facebook, это конкретная кампания. Называть мирское имя Католикоса  – это оскорбление, нельзя этого допускать», - заявил Марукян.