Մեր երկրում, միգուցե բոլոր երկրներում միշտ կլինեն մարդիկ, որոնք սոցիալապես ավելի խոցելի են եւ չունեն այն երազելի, ցանկալի եկամուտները, հետեւաբար միշտ կլինեն քննարկումներ, թե որքանով են պաշտոնյաների աշխատավարձերը կամ պարգեւավճարները բարձր կամ ցածր: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 17-ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյան:
«Երբ ես հայտարարեցի, որ պարգեւավճարի ողջ ֆոնդը փոխանցվում է կորոնավիրուսի դեմ պայքարին, դժգոհություն արտահայտող մեկնաբանություններ եղան: Տեսակետներ էին արտահայտում, որից հասկացա, որ մարդիկ մտածում են, թե միլիոնավոր դրամներով պարգեւավճար է ստանում պատգամավորը: Պատգամավորի աշխատավարձը 450 հազար դրամի կարգի է, դրա 30 տոկոսի չափով էլ պարգեւավճար է ստանում, որը մոտ 150 հազար դրամ է»,-ասաց ԱԺ նախագահը:
Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ ԱԺ-ում պարգևավճար ստանում են բոլոր 700 աշխատակիցները՝ առանց բացառության, եւ հավասար՝ 30 տոկոսի չափով:
Անդրադառնալով դժգոհություններին, որ ինքը որոշել է ԱԺ ողջ աշխատակազմի պարգեւավճարների գումարը փոխանցել կորոնավիրուսի դեմ պայքարին, Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ մամուլից տեղեկացել է, որ դժգոհություններ են եղել, սակայն որևէ մեկն իրեն անձամբ չի դիմել և չի հայտնել այդ մասին:
Նա նշեց, որ միայն պատգամավորների մարտ ամսվա պարգևավճարներն են փոխանցվել. «Համարյա բոլոր պատգամավորների, որովհետեւ 1-2 պատգամավորներ եղան, որ կամ արդեն գումար փոխանցել էին, կամ մարզերից էին: Ամեն դեպքում, գրեթե բոլորի պարգևավճարը փոխանցվել է: Մի քիչ դժվար որոշում էր ինձ համար, սակայն ես կայացրի այն»-ասաց նա՝ հավելելով, որ եթե առաջարկ արեն աշխատակազմին, մարդիկ գուցե դժգամությամբ համաձայնեին, դրա համար էլ չի դիմել:

YEREVAN. – In our country, maybe in all countries, there will always be people who are more socially vulnerable and do not have that dreamy, desirable income, and therefore there will always be discussions about how high or low the salaries or bonuses of officials are. Ararat Mirzoyan, speaker of the National Assembly (NA) of Armenia, said this in the talk with the journalists in the NA Friday,
"When I announced that the entire bonus fund [of the parliament] was being transferred to the fight against coronavirus, there were comments expressing dissatisfaction," he said. "They expressed views, from which I realized that people think that the MP receives a bonus of millions of drams."
Mirzoyan also informed that all 700 employees of the NA receive 30% bonuses.
Referring to the complaints that he had decided to transfer the sums of bonuses to the entire staff of the NA to fight against coronavirus, Mirzoyan said that he had learned from the press that there had been complaints, but that no one had addressed him personally and informed about it.
He noted that only the March bonuses of the MPs were transferred. "Almost all of the deputies because there were 1-2 deputies who either had already transferred money or were from the provinces," he noted. "In any case, almost everyone’s bonus has been transferred."