Հայաստանը 61-րդ տեղն է զբաղեցրել 2020թ․ Մամուլի ազատության համաշխարհային ինդեքսում, որը կազմվել է «Լրագրողներ առանց սահմանի» կազմակերպության կողմից։ Հայաստանի ցուցանիշը անցյալ տարվանից չի փոխվել։
Նշվում է, որ թեեւ «ԶԼՄ-ների բազմազանությունը ծաղկում է, սակայն  կառավարությունը, որ իշխանության է եկել 2018թ․ «թավշյա հեղափոխությունից» հետո, չի կարողացել թուլացնել ԶԼՄ-ների բեւեռացումը»։
«Հիմնական հեռուստաալիքների խմբագրական քաղաքականությունը համընկնում է նրանց սեփականատերերի շահերի հետ։ Լրագրողների անկախությանը եւ զանգվածային լրատվության միջոցների թափանցիկ տնօրինմանը չեն հասել։ Կա մտահոգություն՝ լրագրողների դեմ դատական քննությունների ծավալի եւ կեղծ նորությունների դեմ պայքարում ավելորդությունների կապակցությամբ։ Անվտանգության ծառայությունների մասնակցությունը ապատեղեկատվության դեմ պայքարում, որին հետեւում են սոցիալական ցանցերի օգտատերերի ձերբակալություններ, եւ օրենքներն առանց քաղաքացիական հասարակության եւ լրագրողների հետ նախնական քննարկման ընդունելու փորձերը տագնապ են առաջացնում։ Այնուամենայնիվ, լրագրողական հետաքննությունները ծաղկում են համացանցում եւ կարող են կարեւոր դեր խաղալ կոռուպցիայի դեմ ազգային գրոհի մեջ»։

Армения заняла 61-ое место во Всемирном индексе свободы прессы 2020 года, составленном  организацией «Репортеры без границ». Показатель Армении не изменился с прошлого года.
Отмечается, что хотя «разнообразие СМИ расцветает, но правительство,  пришедшее к власти  после «бархатной революции» 2018 года, не смогло ослабить поляризацию СМИ».
«Редакционная политика основных телеканалов совпадает с интересами их владельцев. Независимость журналистов и прозрачное владение средствами массовой информации  не достигнуты. Существует обеспокоенность по поводу объема судебных разбирательств против журналистов и излишеств в борьбе с фальшивыми новостями. Участие служб безопасности в борьбе с дезинформацией, за которой следуют аресты пользователей социальных сетей и попытки принимать законы без предварительного обсуждения с гражданским обществом и журналистами, вызывают тревогу. Тем не менее, журналистские расследования процветают в Интернете и могут сыграть важную роль в национальном наступлении на коррупцию».