Ադրբեջանական կողմը Արցախը դիտարկում է որպես տարածք, հայկական կողմը դիտարկում ենք որպես անվտանգություն, իսկ անվտանգությունը զիջման ենթակա չէ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ անդրադառնալով երեկ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի արած հայտարարությանը:
Հարցին՝ նշանակում է, որ Լավրովի արած հայտարարությունն իրականությանը չի՞ համապատասխանում, Ռուբինյանն պատասխանեց. «Ես ասում եմ իրականությունը եւ ՀՀ արգործնախարարը երեկ ասել է իրականությունը»։
Լրագրողի դիտարկմանը՝ գուցե հայկական կողմը պարզաբանում պահանջի, թե ինչո՞ւ է ռուսական կողմն անում հայտարարություն, որն, ըստ հայկական կողմի, սուտ է, Ռուբինյանն ասաց. «Նախ հայկական կողմն ասել է այն ինչ ասել է։ Հայկական կողմը ներկայացրել է իրադրությունն ու իր դիրքորոշումները, Ռուսաստանի ԱԳ նախարարն էլ ներկայացրել է իր դիրքորոշումը կամ իր ընկալումը։ Ես կարծում եմ՝ եթե կարիք լինի մեր հնարավոր գործողությունները կամ գործողությունների բացակայությունը կամ տեսակը ԱԳՆ-ում կորոշվի»։
Հարցին՝ արդյոք Լավրովի հայտարարությունը չի կարելի դիտարկել որպես ռուսական կողմից աջակցություն Ադրբեջանին, Ռուբինյանն արձագանքեց. «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հիմնականում բալանսավորված են իրենց դիրքորոշումներում։ Կարող են լինել տարբեր մեկնաբանություններ, թե ինչու են հնչում այս կամ այն հայտարարությունները»։
Նա անդրադարձան նաեւ բանակցությունների բովանդակային կողմին. «Չկա փաստաթուղթ բանակցային սեղանին։ Բազմիցս բարձրաձայնվել է ամենաբարձր մակարդակով, որ փաստաթուղթ չի քննարկվում, բայց, օրինակ, տարիներ շարունակ ասվել է՝ կան բանակցային սկզբունքներ եւ տարրեր, քննարկում են ընդհանարապես, թե ինչպես են կողմերը պատկերացնում կամ ընկալում այդ տարրերը»։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ հայկական կողմն ասում է փաստաթուղթ չկա, Լավրովը նշում է, որ կա, հակասական երկու պնդումներ են, նա ասաց. «Ես չեմ կարծում, որ պետք է մեկնաբանեմ, թե ինչու է այս կամ այն հայտարարությունն անում այս կամ այն երկրի պաշտոնյան, ես ասում եմ իրականությունը, հղում եմ անում ՀՀ ԱԳ նախարարին, նա երեկ առավել քան հստակ ու պարզ ներկայացրել է իրավիճակը եւ ՀՀ դիրքորոշումը»:

YEREVAN. – The Azerbaijani side views Artsakh (Nagorno-Karabakh) as a territory, we, the Armenian side, consider it as security, and security is not subject to concessions. Armenia’s parliament majority My Step faction member Ruben Rubinyan, who is also Chair of the National Assembly Standing Committee on Foreign Relations, stated this in a talk with journalists in parliament on Wednesday, referring to the statement made by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov on Tuesday.
When asked whether this means that Lavrov's statement is not true, Rubinyan answered. "I am telling the truth, and Armenia’s Foreign Minister said the truth yesterday."
To a journalist's remark that perhaps the Armenian side demand clarification as to why the Russian side makes such statement which, according to the Armenian side, is a lie, Rubinyan said. "First of all, the Armenian side said what it said. The Armenian side presented the situation and its positions, and the Russian Foreign Minister presented his position, or his perception. I think that if necessary, our possible actions, or the lack or the type of actions, will be decided at the Foreign Ministry."
Asked whether Lavrov's statement can be considered as Russia's support to Azerbaijan, Rubinyan responded. "The OSCE Minsk Group Co-Chairs are mainly balanced in their positions. There may be different interpretations as to why this or that statement is being made.”
The Armenian parliament majority member also touched upon the content of the Karabakh peace talks. "There is no document on the negotiating table. It has been repeatedly stated at the highest level that no document is being discussed. But, for example, it has been said for years that there are negotiation principles and elements, they are generally discussing how the parties imagine, or perceive those elements.”
And to a journalist's remark that the Armenian side says there is no document, whereas Lavrov says there is, Ruben Rubinyan said as follows, in particular: "I am telling the truth, I am making a reference to Armenia’s Minister of Foreign Affairs; he presented the situation and the position of the Republic of Armenia more than clear and simple yesterday."