Ուկրաինայի պատգամավոր Դարյա Վոլոդինան Facebook-ի իր էջում հրապարակել է Հայոց ցեղասպանության 105-ամյա տարելիցի կապակցությամբ պետական մարմիններին ուղղված Ուկրաինայի փոխարտգործնախարար Վասիլի Բոդնարի նամակի լուսանկարը։ Նամակում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներին չմասնակցելու եւ «Հայոց ցեղասպանություն» տերմինը չօգտագործելու ցուցումներ են տրված։
«Հերթական անհեթեթությունը: Դեռեւս անցած տարի ԱԳՆ ներկայացուցիչների հետ շփումից հետո պարզ դարձավ, որ այս նախարարության որոշ աշխատակիցներ խորապես անտարբեր են ինչպես Ուկրաինայի ճակատագրի, այնպես էլ մեր երկրի առանձին քաղաքացիների հանդեպ: Բայց ոչ պակաս խնդիր է այնտեղ աշխատող որոշ մարդկանց բացարձակ անգրագիտությունը:
Ահա դրա հերթական ապացույցը։ Եւ ես, որպես Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի ղեկավարի տեղակալ, չեմ կարող այս մասին լռել։ Այսպիսի «երջանկության նամակներ», իմ ունեցած տեղեկատվությամբ, ԱԳՆ-ը ուղարկել է պետական մարմիններ դեռեւս Պորոշենկոյի օրոք եւ, ինչպես ես եմ հասկանում, փոխնախարարը որոշել է շարունակել այս ավանդույթը։ Եւ բացարձակ կարեւոր չէ, որ երկիրը հեղափոխություն է ապրել, որ այնտեղ այժմ մեծ քանակությամբ բարեփոխումներ են կատարվում եւ որ բառացիորեն այս նամակը ուղարկելու նախօրեին աղմուկ է բարձրացել ՌԴ ղեկավարության հետ։ Մենք համառորեն շարունակում ենք «Կրեմլի գործակալներ» խարանը վերագրել արդեն նույնիսկ այլ երկրներին։ Եւ ես այժմ չեմ հիշում այն մասին, որ սա դիվանագետի պաշտոնական փաստաթուղթ է։ ԴԻՎԱՆԱԳԵՏԻ՛։ Ի դեպ, արդեն լեզուս չի պտտվում այդպես անվանել այն մարդուն, որը նման նամակ է գրել։
Համոզված եմ, որ բոլորը, ովքեր հասկանում են այսպիսի հայտարարությունների անհեթեթությունը, ինձ հետ կհամաձայնեն եւ իրենց կարծիքը կհայտնեն փոխնախարարին այս մասին։
Եւ ես կհիշեցնեմ, որ հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվել է այնպիսի երկրների կողմից, ինչպիսին են ԱՄՆ-ը, Իտալիան, Գերմանիան, Կանադան, Նիդեռլանդները, Ֆրանսիան, Չեխիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Պորտուգալիան եւ այլն։ Ամենայն հարգանք տածելով մեր ռազմավարական գործընկերների հանդեպ, եւ կարծում եմ՝ մենք ծայրահեղ դեպքում պետք է ձեռնպահ մնանք նման նամակներից, առավել եւս ԱԳՆ-ի կողմից»,- գրել է Վոլոդինան։
Նշենք, որ ավելի վաղ Վոլոդինան հանդես էր եկել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու օրենսդրական նախաձեռնությամբ։ Սակայն նախաձեռնությունը հետ էր կանչվել Ուկրաինային Գերագույն ռադայից։

Deputy of the Parliament of Ukraine Darya Volodina has posted on his Facebook page a photo of the letter that Deputy Minister of Foreign Affairs of Ukraine Vasily Bodnar has addressed to state bodies in light of the 105th anniversary of the Armenian Genocide, giving instructions to not participate in the events commemorating the victims of the Armenian Genocide and not use the term ‘Armenian Genocide’.
Darya Volodina wrote the following: “After an interaction with representatives of the Ministry of Foreign Affairs of Ukraine last year, it became clear that certain employees of the ministry are very indifferent towards the fate of Ukraine and certain citizens of the country, but the absolute illiteracy of certain employees is another problem.
Evidence of this is Vasily Bodnar’s letter. As deputy chair of the friendship group with Armenia, I can’t keep silent. Based on my information, the Ministry of Foreign Affairs would send such ‘happy letters’ during the administration of Poroshenko, and as far as I understand, the deputy minister has decided to continue this tradition. I’m not recalling the fact that this is the official document of a diplomat. I can’t even refer to him as a diplomat.
I am certain that those who understand the absurdity of such statements will agree with me and will express their opinions to the deputy minister about this.
I would like to recall that the Armenian Genocide has been recognized by countries such as the USA, Italy, Germany, Canada, the Netherlands, France, the Czech Republic, Sweden, Switzerland, Greece, Portugal, etc. With all due respect for Ukraine’s strategic partners, I believe we must refrain from reading such letters in extreme cases, especially when they come from the Ministry of Foreign Affairs,” Volodina said.
Earlier, Volodina had presented a bill to respect the memory of the victims of the Armenian Genocide, but the bill was recalled by the Supreme Rada of Ukraine.