Այս պահին կորոնավիրուսով հիվանդներից 10-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 23-ին, Կառավարության նիստում հայտարարեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Թոքաբորբ ունի մոտավորապես 230 հոգի, արհեստական օդափոխության սարքով՝ 5 հոգի: Նրանցից մեկն է միայն, որ բավական երիտասարդ է՝ 27 տարեկան, բայց ունի խրոնիկ բնածին հիվանդություն ծանր: Բժիշկները ամեն ինչ անում են, որ վիճակը կայունացնեն, կարծես հույսեր կան, որ կկարողանան կյանքը փրկել:
Մնացած մասով կարող եմ ասել, որ աճի տեմպը մոտավորապես նույնն է, երբ նոր դեպքերի թիվը բաժանում ենք ընդհանուր դեպքերի թվի վրա: Մահճակալային ֆոնդի առումով ծանրաբեռնվածությունն այնպիսին չէ, որ խոսենք այլ տարբերակի անցնելու մասին: Դեռ ժամանակ ունենք բոլորին հոսպիտալացնելու, իսկ շատ թեթեւ ձեւերը հյուրանոցային պայմաններում պահելու համար:
Սակայն հաշվի առնելով նոր տնտեսական գործունեության թույլտվությունը, պետք է նորից մեր զգոնությունը չկորցնենք: Թուլանալու առիթներ չունենք»,-ասաց նախարարը:

Состояние 10 зараженных коронавирусом крайне тяжелое. Об этом заявил на заседании Правительства Армении 23 апреля министр здравоохранения Арсен Торосян.
По его словам, примерно у 230 человек диагностировано воспаление легких, 5 больных подключены к аппарату искусственной вентиляции. Только один из них достаточно молодой, ему 27 лет, у него хроническое врожденное заболевание. «Врачи делают все для того, чтобы его состояние стало стабильным. Есть надежда спасти жизнь. Темпы роста числа зараженных примерно одинаковые, когда мы делим количество новых случаев на общее число. В плане фонда коек могу сообщить, что нагрузка не такая, чтоб говорить о переходе на другой вариант. Еще есть возможность для госпитализации всех и содержания больных с легкой формой в гостиничных условиях. Но с учетом разрешения на некоторые виды деятельности мы не должны терять чувство бдительности. Поводов для послабления нет», - отметил Торосян.