Այս պահին կորոնավիրուսով հիվանդներից 10-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 23-ին, Կառավարության նիստում հայտարարեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Թոքաբորբ ունի մոտավորապես 230 հոգի, արհեստական օդափոխության սարքով՝ 5 հոգի: Նրանցից մեկն է միայն, որ բավական երիտասարդ է՝ 27 տարեկան, բայց ունի խրոնիկ բնածին հիվանդություն ծանր: Բժիշկները ամեն ինչ անում են, որ վիճակը կայունացնեն, կարծես հույսեր կան, որ կկարողանան կյանքը փրկել:
Մնացած մասով կարող եմ ասել, որ աճի տեմպը մոտավորապես նույնն է, երբ նոր դեպքերի թիվը բաժանում ենք ընդհանուր դեպքերի թվի վրա: Մահճակալային ֆոնդի առումով ծանրաբեռնվածությունն այնպիսին չէ, որ խոսենք այլ տարբերակի անցնելու մասին: Դեռ ժամանակ ունենք բոլորին հոսպիտալացնելու, իսկ շատ թեթեւ ձեւերը հյուրանոցային պայմաններում պահելու համար:
Սակայն հաշվի առնելով նոր տնտեսական գործունեության թույլտվությունը, պետք է նորից մեր զգոնությունը չկորցնենք: Թուլանալու առիթներ չունենք»,-ասաց նախարարը:

YEREVAN. – At the moment, the condition of ten patients with coronavirus is very critical. The Minister of Health, Arsen Torosyan, stated this at Thursday's Cabinet meeting of the government of Armenia.
"There are approximately 230 people with pneumonia, five people on ventilators," he added, in particular. "Only one of them is quite young, 27 years old, but he has a severe chronic congenital illness. Doctors are doing everything to stabilize his situation; there seems to be hope that they will be able to save his life.
For the rest, I can say that the growth rate is about the same as when we divide the number of new cases by the total number of cases.
In terms of bedding, the overload is not such that we consider switching to another option. We still have time to hospitalize everyone while to keep the very mild forms in hotel conditions.