2020-ին անհրաժեշտ  կլինի լրացուցիչ 260 միլիարդ դրամի պետական պարտք ներգրավել: Այս մասին ապրիլի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Ըստ նրա` տնտեսության ծավալը (ՀՆԱ-ն) 2020 թվականին 7 տրիլիոն 95 միլիարդ դրամի փոխարեն կանխատեսվում է 6 տրիլիոն 485 միլիարդ դրամի մակարդակում: «Հարկային եկամուտները մոտ 170 միլիարդ դրամով պակաս կլինեն, քան 2020 թվականի բյուջեով էր նախատեսված: Նախատեսված 161 միլիարդ դրամի փոխարեն դեֆիցիտը 324 միլիարդ դրամ կկազմի, այսինքն` ՀՆԱ-ի 5 տոկոսը, չնայած ի սկզբանե 2.3 տոկոս էր ենթադրվում»,- ասաց նա:
Նախարարի խոսքով, 2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ 4,9 տոկոս տնտեսական աճի կանխատեսումը համեստ ցուցանիշ էր համարվում, բայց հիմա կանխատեսվում է 2 տոկոսի անկում: Նա հավելեց, որ իրենք գրեթե չեն պատրաստվում ծախսերը կրճատել:
Նախարարը պարզաբանեց, որ ներկայիս պայմաններում պետական պարտքի ցուցանիշների փոփոխությունն անխուսափելի է, եւ Հայաստանն այն երկրների շարքում է, որտեղ այս ցուցանիշի մեծ մասը բաժին է ընկնում արտաքին պարտքին, չնայած արտաքին պարտքի մակարդակը բավականին ցածր է:
«Ինչ վերաբերում է Կենտրոնական բանկի կանխատեսած 0.7 տոկոս տնտեսական աճին, ապա այն գուցե հիմա արդեն այդպիսին է: Իսկ մենք մինչեւ տարեվերջ նախատեսված 4.9 տոկոսից մինչեւ 2 տոկոս անկում ենք կանխատեսում: ՀՆԱ-ի 4.1 տոկոսը կօգտագործվի կապիտալ ծախսերի ֆինանսավորման համար»,- ընդգծեց նախարարը:

В 2020 году нужно привлечь дополнительно 260 млрд. драмов госдолга. Об этом на встрече с журналистами 23 апреля заявил министр финансов Армении Атом Джанджугазян.
По его словам, объем экономики вместо 7 трлн. 955 млрд. драмов прогнозируется на уровне 6 трлн. 485 млрд. «Налоговые доходы будут на 170 млрд. меньше, чем по бюджету 2020 года. Вместо запланированных 161 млрд. драмов дефицит составит 324 млрд. драмов, то есть 5% ВВП, хотя изначально предполагалось 2,3%», - отметил он.
Министр пояснил, что изменение показателей госдолга в нынешних условиях неизбежно, и Армения в числе стран, где большая доля этого показателя приходится на внешний долг, хотя уровень внешнего долга достаточно низкий.
«Что касается экономического роста в 0,7%, который прогнозирует ЦБ, то он может уже сейчас такой. Мы же прогнозируем падение с запланированных к концу года 4,9 %  до 2,9%. 4,1% от ВВП будут использованы для финансирования капитальных расходов», - подчеркнул министр.