2020-ին անհրաժեշտ  կլինի լրացուցիչ 260 միլիարդ դրամի պետական պարտք ներգրավել: Այս մասին ապրիլի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Ըստ նրա` տնտեսության ծավալը (ՀՆԱ-ն) 2020 թվականին 7 տրիլիոն 95 միլիարդ դրամի փոխարեն կանխատեսվում է 6 տրիլիոն 485 միլիարդ դրամի մակարդակում: «Հարկային եկամուտները մոտ 170 միլիարդ դրամով պակաս կլինեն, քան 2020 թվականի բյուջեով էր նախատեսված: Նախատեսված 161 միլիարդ դրամի փոխարեն դեֆիցիտը 324 միլիարդ դրամ կկազմի, այսինքն` ՀՆԱ-ի 5 տոկոսը, չնայած ի սկզբանե 2.3 տոկոս էր ենթադրվում»,- ասաց նա:
Նախարարի խոսքով, 2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ 4,9 տոկոս տնտեսական աճի կանխատեսումը համեստ ցուցանիշ էր համարվում, բայց հիմա կանխատեսվում է 2 տոկոսի անկում: Նա հավելեց, որ իրենք գրեթե չեն պատրաստվում ծախսերը կրճատել:
Նախարարը պարզաբանեց, որ ներկայիս պայմաններում պետական պարտքի ցուցանիշների փոփոխությունն անխուսափելի է, եւ Հայաստանն այն երկրների շարքում է, որտեղ այս ցուցանիշի մեծ մասը բաժին է ընկնում արտաքին պարտքին, չնայած արտաքին պարտքի մակարդակը բավականին ցածր է:
«Ինչ վերաբերում է Կենտրոնական բանկի կանխատեսած 0.7 տոկոս տնտեսական աճին, ապա այն գուցե հիմա արդեն այդպիսին է: Իսկ մենք մինչեւ տարեվերջ նախատեսված 4.9 տոկոսից մինչեւ 2 տոկոս անկում ենք կանխատեսում: ՀՆԱ-ի 4.1 տոկոսը կօգտագործվի կապիտալ ծախսերի ֆինանսավորման համար»,- ընդգծեց նախարարը:

YEREVAN. – An additional 260 billion drams of national debt shall be added in 2020. Armenia’s Minister of Finance Atom Janjughazyan stated this during a talk with journalists on Thursday.
According to him, the country’s economy is now projected at 6 trillion 485 billion drams instead of the 7 trillion 955 billion. "Tax revenues will be 170 billion less than it was with the 2020 budget," he said. "Instead of the planned 161 billion drams, the deficit will be 324 billion drams; that is, 5% of the GDP, although initially it was assumed to be 2.3%."
The minister explained that in the current conditions, a change in the amount of Armenia’s national debt is inevitable, and Armenia is among the countries where most of this amount falls on foreign debt, although the level of foreign debt is quite low.
"As for the 0.7% economic growth forecast by the Central Bank, it may be the same now," the minister stressed. "But by the end of the year, we forecast a decline of up to 2.9 percent from the planned 4.9 percent. A 4.1% of the GDP will be used to finance capital expenditures."