Հունական Greek City Times պարբերականը հոդված է հրապարակել հետեւյալ վերտառությամբ՝ «Ապրիլի 24: Հիշելով Հայոց ցեղասպանությունը», որում հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
«Ապրիլի 24-ն այն օրն է, երբ աշխարհը հիշում է Հայոց ցեղասպանությունը, որը թուրքերն իրագործել են 1915 թվականին: Այդ օրը Կոստանդնուպոլսում կալանավորվել են հայ մտավորականության ու համայնքների ղեկավարների 250 ներկայացուցիչներ եւ ուղարկվել Չանքրի ու Այաշ, որտեղ ավելի ուշ սպանվել են:
Այս օրը սկսվել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Զտումները շարունակվել են նաեւ Առաջին աշխարհամարտից հետո եւ հանգեցրել Անատոլիայում միլիոնավոր հայերի, հույների եւ ասորիների սպանության:
Հայերը վտարվել են իրենց տներից եւ Միջագետքի անապատով առանց հաց ու ջրի ուղարկվել մահվան երթի: Շատ հաճախ նրանց մերկացնում էին եւ ստիպում քայլել կիզիչ արեւի տակ, մինչեւ չէին ընկնում մահացած:
Միաժամանակ, ասում են, որ երիտթուրքերը «հատուկ կազմակերպություն» էին ստեղծել, որն իր հերթին ստեղծել էր «մարդասպանների բանդաներ» եւ «մսագործների գումարտակներ», ինչպես հայտարարել է սպաներից մեկը՝ ավարտելու համար «քրիստոնյա տարրերի վերացումը»: Այս բանդաները հաճախ կազմավորում էին մարդասպաններից եւ նախկին բանտարկյալներից: Նրանք մարդկանց խեղդում էին գետերում, նետում էին ժայռերից, խաչում էին, ողջակիզում:
Ցեղասպանության ժամանակ սպանվել է 1,5 մլն հայ, 900 հազար հույն եւ մինչեւ 400 հազար քրիստոնյա ասորի:
Գրառումները ցույց են տալիս, որ արշավանքի ժամանակ կառավարական բանդաները նույնպես երեխաների էին առեւանգում, Իսլամի հավատափոխ անում եւ հանձնում թուրք ընտանիքներին: Կանաց բռնաբարում էին, ստրկության ուղարկում եւ հարեմներ տանում: Մուսուլմանների ընտանիքները տեղափոխվում էին արտաքսված հայերի տներ եւ զավթում նրանց ունեցվածքը:
1922 թվականի օգոստոսի 30-ին Զմյուռնիայում ապրող հայերը դարձել են թուրքական վայրագությունների զոհը: «Զմյուռնիայի աղետի» հետեւանքով սպանվել են նաեւ հույներ եւ հազարավոր հայեր: Թուրք զինվորները եւ խաղաղ բնակիչները հրդեհում էին բոլոր հույների եւ հայերի տները: Փորձելով փրկվել՝ դժբախտ մարդիկ նետվում էին նավահանգիստ, որտեղ եւ 1000 մարդ է սպանվել:
1919 թվականի ապրիլի 24-ին ողջ մնացած հայ համայնքը Կոստանդնուպոլսի Սուրբ Երրոդության հայկական եկեղեցում անցկացրել էր հիշատակի արարողություն: Հետագայում հենց այս օրն է դարձել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը:
Այսօր պատմաբանների մեծ մասը այդ ողբերգական իրադարձությունները ցեղասպանություն է որակում՝ մի ամբողջ ժողովրդի ոչնչացման կանխամտածված եւ պարբերական արշավանք:
Այդուհանդերձ, Թուրքիայի կառավարությունը չի ճանաչում այդ իրադարձությունների մասշտաբայնությունն ու ծավալը: Չնայած ամբողջ աշխարհում հայերի եւ արդարության պաշտպանների կողմից ճնշմանը, Թուրքիայում դեռեւս անօրինական են համարում խոսել այդ ժամանակաշրջանում հայերի հետ տեղի ունեցածի մասին:
1918 թվականին օսմանցիների պարտվելուց հետո երիտթուրքերի առաջնորդները փախան Գերմանիա, որը խոստացել էր ցեղասպանության պատճառով նրանց չհետապնդել: Այդ ժամանակից ի վեր Թուրքիայի կառավարությունը Ցեղասպանությունը հերքում է»,- նշված է հոդվածում:

Греческое издание Greek City Times опубликовало статью под заголовком «24 апреля. Вспоминая Геноцид армян», в которой воздала дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
«24 апреля – это день, когда мир вспоминает Геноцид армян, совершенный турками в 1915 году. В этот день 250 представителей армянской интеллигенции и главы общин были арестованы в Константинополе и отправлены в Чанкри и Аяш, где позднее были убиты.
В этот день начался Геноцид армян.
Чистки продолжались также после Первой мировой войны, и привели к убийству миллионов армян, греков и ассирийцев в Анатолии.
Армяне были изгнаны из своих домов и отправлены на марши смерти через Месопотамскую пустыню без еды и воды. Очень часто их раздевали и заставляли идти под палящим солнцем, пока они не падали замертво.
В то же время, говорят, что младотурки создали «специальную организацию», которая, в свою очередь, создала «банды убийц» и «батальоны мясников», чтобы совершить, как заявил один из офицеров, «ликвидацию христианских элементов». Зачастую эти банды сколачивали из убийц и бывших заключенных. Они топили людей в реках, сбрасывали их со скал, распинали, сжигали заживо.
Во время Геноцида были убиты 1.5 миллиона армян, 900 000 греков и до 400 000 ассирийцев-христиан.
Записи показывают, что время кампании правительственные банды также похищали детей, обращали их в Ислам и отдавали в турецкие семьи. Насиловали женщин, обращали в рабство и забирали в гаремы. Мусульманские семьи переезжали в дома депортированных армян и захватывали их имущество.
30 августа 1922 года, армяне, жившие в Смирне, стали жертвами турецких зверств. В результате «Катастрофы в Смирне» были убиты также греки, жившие в приморском городе и тысячи армян. Турецкие солдаты и мирные жители подожгли дома всех греков и армян. Пытаясь спастись, несчастные бросились в гавань, где и были убиты тысячи человек.
24 апреля 1919 года выжившая армянская община провела церемонию памяти в армянской церкви Святого Триединства в Константинополе. Именно этот день впоследствии стал Днем памяти жертв Геноцида армян.
Сегодня большая часть историков называет трагические события геноцидом: преднамеренной и систематической кампанией по уничтожению целого народа.
Тем не менее, турецкое правительство не признает масштабность или объем этих событий. Несмотря на давление со стороны армян и защитников справедливости по всему миру, в Турции все еще считается незаконным говорить о том, что произошло с армянами в этот период.
После проигрыша османцев в 1918 году лидеры младотурок сбежали в Германию, которая пообещала не преследовать их за геноцид. С тех самых пор турецкое правительство отрицает геноцид», - отмечается в статье.