Հունական Greek City Times պարբերականը հոդված է հրապարակել հետեւյալ վերտառությամբ՝ «Ապրիլի 24: Հիշելով Հայոց ցեղասպանությունը», որում հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
«Ապրիլի 24-ն այն օրն է, երբ աշխարհը հիշում է Հայոց ցեղասպանությունը, որը թուրքերն իրագործել են 1915 թվականին: Այդ օրը Կոստանդնուպոլսում կալանավորվել են հայ մտավորականության ու համայնքների ղեկավարների 250 ներկայացուցիչներ եւ ուղարկվել Չանքրի ու Այաշ, որտեղ ավելի ուշ սպանվել են:
Այս օրը սկսվել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Զտումները շարունակվել են նաեւ Առաջին աշխարհամարտից հետո եւ հանգեցրել Անատոլիայում միլիոնավոր հայերի, հույների եւ ասորիների սպանության:
Հայերը վտարվել են իրենց տներից եւ Միջագետքի անապատով առանց հաց ու ջրի ուղարկվել մահվան երթի: Շատ հաճախ նրանց մերկացնում էին եւ ստիպում քայլել կիզիչ արեւի տակ, մինչեւ չէին ընկնում մահացած:
Միաժամանակ, ասում են, որ երիտթուրքերը «հատուկ կազմակերպություն» էին ստեղծել, որն իր հերթին ստեղծել էր «մարդասպանների բանդաներ» եւ «մսագործների գումարտակներ», ինչպես հայտարարել է սպաներից մեկը՝ ավարտելու համար «քրիստոնյա տարրերի վերացումը»: Այս բանդաները հաճախ կազմավորում էին մարդասպաններից եւ նախկին բանտարկյալներից: Նրանք մարդկանց խեղդում էին գետերում, նետում էին ժայռերից, խաչում էին, ողջակիզում:
Ցեղասպանության ժամանակ սպանվել է 1,5 մլն հայ, 900 հազար հույն եւ մինչեւ 400 հազար քրիստոնյա ասորի:
Գրառումները ցույց են տալիս, որ արշավանքի ժամանակ կառավարական բանդաները նույնպես երեխաների էին առեւանգում, Իսլամի հավատափոխ անում եւ հանձնում թուրք ընտանիքներին: Կանաց բռնաբարում էին, ստրկության ուղարկում եւ հարեմներ տանում: Մուսուլմանների ընտանիքները տեղափոխվում էին արտաքսված հայերի տներ եւ զավթում նրանց ունեցվածքը:
1922 թվականի օգոստոսի 30-ին Զմյուռնիայում ապրող հայերը դարձել են թուրքական վայրագությունների զոհը: «Զմյուռնիայի աղետի» հետեւանքով սպանվել են նաեւ հույներ եւ հազարավոր հայեր: Թուրք զինվորները եւ խաղաղ բնակիչները հրդեհում էին բոլոր հույների եւ հայերի տները: Փորձելով փրկվել՝ դժբախտ մարդիկ նետվում էին նավահանգիստ, որտեղ եւ 1000 մարդ է սպանվել:
1919 թվականի ապրիլի 24-ին ողջ մնացած հայ համայնքը Կոստանդնուպոլսի Սուրբ Երրոդության հայկական եկեղեցում անցկացրել էր հիշատակի արարողություն: Հետագայում հենց այս օրն է դարձել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը:
Այսօր պատմաբանների մեծ մասը այդ ողբերգական իրադարձությունները ցեղասպանություն է որակում՝ մի ամբողջ ժողովրդի ոչնչացման կանխամտածված եւ պարբերական արշավանք:
Այդուհանդերձ, Թուրքիայի կառավարությունը չի ճանաչում այդ իրադարձությունների մասշտաբայնությունն ու ծավալը: Չնայած ամբողջ աշխարհում հայերի եւ արդարության պաշտպանների կողմից ճնշմանը, Թուրքիայում դեռեւս անօրինական են համարում խոսել այդ ժամանակաշրջանում հայերի հետ տեղի ունեցածի մասին:
1918 թվականին օսմանցիների պարտվելուց հետո երիտթուրքերի առաջնորդները փախան Գերմանիա, որը խոստացել էր ցեղասպանության պատճառով նրանց չհետապնդել: Այդ ժամանակից ի վեր Թուրքիայի կառավարությունը Ցեղասպանությունը հերքում է»,- նշված է հոդվածում:

The Greek City Times published an article on the Armenian Genocide and paid tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide.
“April 24th is the day the world commemorates the Armenian Genocide committed by Turks in 1915. That day, 250 Armenian intellectuals and community leaders were arrested in Constantinople and sent to Chankri and Ayash, where they were later slain.
On this day, the Armenian genocide began.
The cleansing continued during and after World War I, resulting in the massacre of millions of Armenians, Greeks and Assyrians of Anatolia.
Ordinary Armenians were turned out of their homes and sent on death marches through the Mesopotamian desert without food or water. Frequently, the marchers were stripped naked and forced to walk under the scorching sun until they dropped dead.
At the same time, it is said that the Young Turks created a “Special Organisation,” which in turn organised “killing squads” or “butcher battalions” to carry out, as one officer put it, “the liquidation of the Christian elements.” These killing squads were often made up of murderers and other ex-convicts. They drowned people in rivers, threw them off cliffs, crucified them and burned them alive.
It is estimated about 1.5 million Armenians, 900,000 Greeks, and up to 400,000 Christian Assyrians, were killed due to the genocide.
Records show that during this “Turkification” campaign government squads also kidnapped children, converted them to Islam and gave them to Turkish families. In some places, they raped women and forced them to join Turkish “harems” or serve as slaves. Muslim families moved into the homes of deported Armenians and seized their property.
On August 30, 1922, Armenians who were living in Smyrna were victims of more Turkish atrocities. The “Smyrna Disaster” of 1922 also killed Greeks who were living in the seaside city and involved thousands of Armenians. Turkish soldiers and civilians set all Greek and Armenian neighbourhoods on fire, forcing the fleeing of Greeks and Armenians to the harbour, where thousands were killed.
On April 24, 1919, the Armenian community that had survived held a commemoration ceremony at the St. Trinity Armenian church in Constantinople. Following its initial commemoration in 1919, this date became the annual day of remembrance for the Armenian Genocide.
Today, most historians call this event a genocide–a premeditated and systematic campaign to exterminate an entire people.
However, the Turkish government does not acknowledge the enormity or scope of these events. Despite pressure from Armenians and social justice advocates throughout the world, it is still illegal in Turkey to talk about what happened to Armenians during this era.
After the Ottomans surrendered in 1918, the leaders of the Young Turks fled to Germany, which promised not to prosecute them for the genocide. Ever since then, the Turkish government has denied that a genocide took place.
The veil of Turkey’s genocide crime is now being exposed in a new documentary, as reported by Greek City Times."