Աշխարհում եւ տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, մասնավորապես, կորոնավիրուսը եւ Վաշինգտոնի պատժամիջոցները դեռ երկար կդժվարացնեն հայ-իրանական նախագծերի իրականացումը: Այս մասին այսօր տարածաշրջանի վրա կորոնավիրուսի ազդեցության թեմայով քննարկման ժամանակ հայտարարեց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը:
Նա նշեց, որ չնայած պատժամիջոցներին՝ եվրոպական երկրները որոշել են օգնել Թեհրանին:
«Այդ ֆոնին Իրանն առաջին անգամ դիմել է ԱՄՀ-ին ֆինանսական օգնություն ստանալու համար, եւ հիմնադրամի դրական պատասխանը կարող է վկայել ԱՄՆ-Իրան հարաբերություններում մերձեցման մասին»,-նշեց փորձագետը:
«Հետաքրքիր է, որ ԱՄՆ-ն մտադիր է Իրաքից զորքերի դուրսբերման մասին բանակցություններ սկսել: Նույնիսկ եթե դա լինի, ԱՄՆ-ն կանի ամեն ինչ՝ երկրում իր ազդեցությունը պահպանելու համար»,-եզրափակեց Իսկանդարյանը:

The situation in the world and the region, particularly the coronavirus and Washington’s sanctions will make it difficult to implement Armenian-Iranian projects for a long time. This is what Iranologist Gohar Iskandaryan said during a discussion on the impact of the coronavirus on the region held today.
She stated that, in spite of the sanctions, Europe has decided to help Tehran.
“On the background of this, Iran has addressed the International Monetary Fund for financial assistance for the first time, and the positive response of the Fund may serve as evidence of rapprochement in the relations between the US and Iran,” the analyst stated, adding the following:
“What’s interseing is that the US government intends to launch talks over dislocation of troops from Iraq. Even if that happens, the US will do everything it can to maintain its influence in the country,” Iskandaryan concluded.