2016 թվականի ապրիլյանի պատերազմի ժամանակ հայկական կողմը կորցրել է 400 հեկտար։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 27-ին, լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ԱՀ ոստիկանապետ Լեւոն Մնացականյանը։
Նշենք, որ ապրիլյան գործողությունների ժամանակ Մնացականյանը զբաղեցրել է ՊԲ հրամանատարի պաշտոնը։
Մնացականյանը հայտնեց, որ ապրիլի 2-ից մինչեւ ապրիլի 5-ը հայկական կողմը 100-ից ավելի զոհ չի ունեցել. « Ունեցել ենք 75 զոհ, որից 35-ը եղել են ժամկետային զինծառայող»։
Հարցին՝ արդյոք իր մասով բացթողում եղե՞լ է, Մնացականյանը պատասխանեց. «Իմ մասով կա բացթողում, նոր հրամանատարը հաշվի է առնելու»։
«Ես տվել եմ բոլորի հարցերի պատասխանները, որը հուզել է հանձնաժողովի անդամներին։ Ցանկացած հարց ստացել է իր պատասխանը։ Պատասխանները եղել են անմիջական, եղել ենք անկեղծ։ Ներկայացրել եմ այն իրականությունը, որը եղել է ապրիլյանի ժամանակաշրջանում։ Պաշտպանության բանակը, միանշանակ, կատարել է իր առջեւ դրված խնդիրը, հաղթանակել է։ Այն թերությունները, որոնք կան… իհարկե, ցանկացած տեղ էլ անելիքներ կան, ինչքան շատ անենք, այնքան անելիքներն ավելի շատ են եւ ՊԲ-ն այդ ուղղությամբ աշխատում է»,- ասաց Լեւոն Մնացականյանը։
Հարցին՝ արդյոք երկրում ներքին դավադրության մասին խոսք կարո՞ղ էր գնալ, Մնացականյանն ասաց՝ ոչ։
Հարցին՝ արդյոք այդ գործողությունների ժամանակաշրջանում «ճակատագրական սխալ» արվե՞լ է, Մնացականյանն ասաց. «Եթե մենք ասում ենք՝ խնդիրը կատարել ենք, ի՞նչ ճակատագրական սխալի մասին է խոսքը»։

Во время апрельской войны 2016 года армянская сторона потеряла 400 гектаров. Об этом в беседе с журналистами 27 апреля заявил начальник полиции Республики Арцах Левон Мнацаканян.
Отметим, что во время апрельских действий Мнацаканян занимал должность командующего АО.
Мнацаканян сообщил, что со 2 апреля по 5 апреля у армянской стороны не было более 100 жертв. « У нас было 75 пгибших, 35 из которых были военнослужащими срочной службы».
На вопрос, были ли упущения с его стороны, Мнацаканян ответил: «По моей части есть упущение, новый командующий учтет это». По его словам, беседа с членами комиссии была содержательной, на все вопросы были даны ответы.
«Армия обороны, однозначно, выполнила поставленную перед ней задачу, одержала победу. Имеющиеся недостатки…конечно, всегда можно сделать лучше, и чем больше работать, тем больше надо сделать, и АР в этом направлении работает», - заявил бывший министр обороны.
Он дал отрицательный ответ на вопрос, может ли иди речь о внутреннем заговоре. Что касается фатальных ошибок, Мнацаканян подчеркнул: «О каких ошибках речь, если мы выполнили задачу?».
Мнацаканян сообщил, что в связи с апрельской войной есть аналитический материал, но он не был обнародован.