2016 թվականի ապրիլյանի պատերազմի ժամանակ հայկական կողմը կորցրել է 400 հեկտար։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 27-ին, լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ԱՀ ոստիկանապետ Լեւոն Մնացականյանը։
Նշենք, որ ապրիլյան գործողությունների ժամանակ Մնացականյանը զբաղեցրել է ՊԲ հրամանատարի պաշտոնը։
Մնացականյանը հայտնեց, որ ապրիլի 2-ից մինչեւ ապրիլի 5-ը հայկական կողմը 100-ից ավելի զոհ չի ունեցել. « Ունեցել ենք 75 զոհ, որից 35-ը եղել են ժամկետային զինծառայող»։
Հարցին՝ արդյոք իր մասով բացթողում եղե՞լ է, Մնացականյանը պատասխանեց. «Իմ մասով կա բացթողում, նոր հրամանատարը հաշվի է առնելու»։
«Ես տվել եմ բոլորի հարցերի պատասխանները, որը հուզել է հանձնաժողովի անդամներին։ Ցանկացած հարց ստացել է իր պատասխանը։ Պատասխանները եղել են անմիջական, եղել ենք անկեղծ։ Ներկայացրել եմ այն իրականությունը, որը եղել է ապրիլյանի ժամանակաշրջանում։ Պաշտպանության բանակը, միանշանակ, կատարել է իր առջեւ դրված խնդիրը, հաղթանակել է։ Այն թերությունները, որոնք կան… իհարկե, ցանկացած տեղ էլ անելիքներ կան, ինչքան շատ անենք, այնքան անելիքներն ավելի շատ են եւ ՊԲ-ն այդ ուղղությամբ աշխատում է»,- ասաց Լեւոն Մնացականյանը։
Հարցին՝ արդյոք երկրում ներքին դավադրության մասին խոսք կարո՞ղ էր գնալ, Մնացականյանն ասաց՝ ոչ։
Հարցին՝ արդյոք այդ գործողությունների ժամանակաշրջանում «ճակատագրական սխալ» արվե՞լ է, Մնացականյանն ասաց. «Եթե մենք ասում ենք՝ խնդիրը կատարել ենք, ի՞նչ ճակատագրական սխալի մասին է խոսքը»։

The Armenian side lost 400 hectares during the Four-Day Artsakh War in April 2016. This is what Chief of Police of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Levon Mnatsakanyan told reporters today.
During the military operations in April 2016, Mnatsakanyan was the commander of the Defense Army of Artsakh.
Mnatsakanyan informed that the Armenian side didn’t have more than 100 victims between April 2 and 5 and that there were 75 victims, of which 35 were fixed-term servicemen.
Asked if he had committed an omission, Mnatsakanyan said he had and that the new commander will take it into consideration.
“I answered all the questions that concerned the members of Armenia’s parliamentary committee leading a probe into the circumstances behind the Four-Day Artsakh War. I presented the reality during the Four-Day Artsakh War. The Defense Army unequivocally completed its tasks and won the war. Of course, there is a lot to do, and the Defense Army is working in this direction,” Levon Mnatsakanyan said.
Mnatsakanyan also informed that there is an analysis of the Four-Day Artsakh War that hasn’t been made public yet.