1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը եւ դատապարտումը շարունակում է մնալ մեր օրակարգի հիմնական հարցը: Այս մասին մայիսի 4-ին ԱԺ-ում Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում  ԱԳՆ 2018-2019 թվականների գործունեության քննարկման ժամանակ ասաց  ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նշենք, որ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը քայլ է դեպի մարդկության դեմ նման հանցագործությունների կանխումը, քանի որ «անպատիժ մնացած հանցագործությունը կարող է կրկնվել»:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանն ապրիլի 24-ին նշեց Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը, որի ժամանակ սպանվել է մինչեւ 1,5 մլն հայ:

International recognition and condemnation of the 1915 Armenian Genocide remains the main issue on the agenda of the Armenian MFA, the country's FM Zohrab Mnatsakanyan said on Monday at the parliament.
Earlier the FM said the recognition of the Armenian Genocide is a step towards the prevention of such crimes against humanity, since 'an unpunished crime can be repeated'.
On April 24, Armenia marked the 105th anniversary of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire, during which up to 1.5 million Armenians were exterminated.