Վերջին տվյալներով կորոնավիրուսի վարակակիրներից 8-ին միացված է արհեստական շնչառություն, 80-ի վիճակը ծանր է, 30-ինը՝ ծայրահեղ ծանր: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ ծայրահեղ ծանրների, թոքաբորբ ունեցողների թիվն աճում է, և դա բնական է, որովհետև, եթե տոկոսով վերցնենք, բացարձակ թիվն աճում է և հետևաբար՝ տոկոսը դրա մեջ աճում է:
Հարցին՝ մայիսի 14-ին վերջանում է արտակարգ դրությունը, հնարավո՞ր է այն երկարացվի, Թորոսյանն արձագանքել է. «Փաստ չէ, որ վերջանում է. 14-ից մի քանի օր առաջ որոշում կկայացվի՝ երկարացնե՞լ, թե՞ չէ: Նույնիսկ սահմանափակումների ռեժիմը թեթև պահելով՝ հնարավոր է արտակարգ դրության ռեժիմը պահպանվի»։

По последним данным, 8 человек из инфицированных коронавирусом подключены к аппаратам искусственного дыхания, 80 лиц находятся в тяжелом, 30 – в крайне тяжелом состоянии. Об этом заявил в интервью радиокомпании «Свобода» министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По его словам, число людей, находящихся в крайне тяжелом состоянии, имеющих воспаление легких, растет. И это естественно, потому что если все брать в процентах, то абсолютное число возрастает и, следовательно, процент в нем растет.
На вопрос о возможности продления режима ЧП, который истекает 14 мая, Торосян ответил: «Не факт, что режим заканчивается. За несколько дней до 14 мая будет принято решение о продлении или не продлении этого срока. Даже при сохранении легкого режима ограничений можно сохранить режим чрезвычайного положения».