Վերջին տվյալներով կորոնավիրուսի վարակակիրներից 8-ին միացված է արհեստական շնչառություն, 80-ի վիճակը ծանր է, 30-ինը՝ ծայրահեղ ծանր: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ ծայրահեղ ծանրների, թոքաբորբ ունեցողների թիվն աճում է, և դա բնական է, որովհետև, եթե տոկոսով վերցնենք, բացարձակ թիվն աճում է և հետևաբար՝ տոկոսը դրա մեջ աճում է:
Հարցին՝ մայիսի 14-ին վերջանում է արտակարգ դրությունը, հնարավո՞ր է այն երկարացվի, Թորոսյանն արձագանքել է. «Փաստ չէ, որ վերջանում է. 14-ից մի քանի օր առաջ որոշում կկայացվի՝ երկարացնե՞լ, թե՞ չէ: Նույնիսկ սահմանափակումների ռեժիմը թեթև պահելով՝ հնարավոր է արտակարգ դրության ռեժիմը պահպանվի»։

YEREVAN. – According to the latest data, 8 of the people in Armenia who are infected with the coronavirus are hooked up to ventilators, 80 are in severe condition, and 30 are in critical condition. Minister of Health Arsen Torosyan told about this to RFE/RL.
According to him, the number of people in critical condition and with pneumonia is growing, and this id natural because percentage-wise, the absolute number is growing, and therefore the percentage in it is also growing.
And when asked whether the current state of emergency—which ends on May 14—may be extended again, Torosyan responded. "It’s not a fact that it’s ending. A few days before [May] 14, a decision will be made whether or not to extend it. The state of emergency regime can be maintained even by easing the restrictions’ regime.”