Վրաստանի նախկին նախագահ եւ Օդեսայի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սաակաշվիլին DW-ի հետ զրույցում հաստատել է Բարեփոխումների ազգային խորհրդում իր նշանակումը: Նույն օրը ավելի վաղ խորհրդի քարտուղարի պաշտոնում նրա նշանակման մասին հայտնել էին ուկրաինական լրատվամիջոցները: «Գործադիր կոմիտեի ղեկավար, այլ ոչ քարտուղար»,- հստակեցրել է Սաակաշվիլին: Նա նշանակման կոնկրետ օրը չի նշել: Լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ դա կարող է տեղի ունենալ արդեն մայիսի 6-ին:
Բարեփոխումների ազգային խորհուրդը ստեղծվել է 2014 թվականին՝ երկրի այդ ժամանակվա նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հրամանով: Սա Ուկրաինայի նախագահին առընթեր «ռազմավարական ծրագրման, Ուկրաինայի բարեփոխումների միասնական պետական քաղաքականության եւ դրանց իրականացման ներդրման դիրքորոշումների համաձայնեցման հատուկ խորհրդակցական մարմին է»,- նշված է պետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում: Խորհրդի անձնակազմին հաստատում է Ուկրաինայի նախագահը:
Ըստ Ուկրաինայի ղեկավարի կայքում հրապարակված տեղեկության՝ 2014-2018 թվականներին տեղի է ունեցել խորհրդի 28 նիստ: Վերջինը տեղի է ունեցել 2018 թվականի մարտի սկզբին:
Ապրիլի 22-ին Միխայիլ Սաակաշվիլին հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին իրեն առաջարկել է զբաղեցնել բարեփոխումների հարցերով փոխվարչապետի պաշտոնը: Ապրիլի 30-ին Գերագույն ռադայի «Ժողովրդի ծառա» խմբակցության նախագահ Դավիդ Արախամիան հայտնել էր, որ Սաակաշվիլիի համար Ուկրաինայում գտել են աշխատանքի նոր ձեւաչափ: Արախամիան կոնկրետ պաշտոն չէր նշել:
Միխայիլ Սաակաշվիլին 2 անգամ զբաղեցրել է Վրաստանի նախագահի պաշտոնը՝ 2004-2007 եւ 2008-2013 թվականներին: Վրաստանում նրան մեղադրում են լիազորությունների գերազանցման եւ բյուջեի միջոցները վատնելու մեջ: Սաակաշվիլին իրեն ուղղված բոլոր մեղադրանքները հերքում է:
Պյոտր Պորոշենկոյի իշխանության գալուց հետո Սաակաշվիլին 2015-2016 թվականներին եղել է Օդեսայի նահանգապետը: Պորոշենկոն հետագայում նրան զրկել է ավելի վաղ տրամադրած ուկրաինական քաղաքացիությունից, իսկ 2018 թվականին Սաակաշվիլիին Ուկրաինայից վտարել էին: Մինչեւ 2021 թվականը նրան արգելված էր մուտք գործել երկրի տարածք:
Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո Վլադիմիր Զելենսկին Սաակաշվիլիին էր վերադարձրել ուկրաինական քաղաքացիությունը: Այս մասին հրամանը պետության ղեկավարի կայքում է հրապարակվել 2019 թվականի մայիսի 28-ին:

Бывший президент Грузии и экс-глава Одесской областной государственной администрации (ОГА) Михаил Саакашвили в беседе с DW подтвердил свое назначение в Национальный совет реформ. Ранее в тот же день о его назначении на пост секретаря совета сообщили украинские СМИ. «Главой исполнительного комитета, а не секретарем», - уточнил Саакашвили. Точную дату назначения он не назвал. По данным СМИ, это может произойти уже 6 мая.
Национальный совет реформ был создан в 2014 году по указу тогдашнего президента страны Петра Порошенко. Это «специальный консультативно-совещательный орган при президенте Украины по вопросам стратегического планирования, согласования позиций по внедрению в Украине единой государственной политики реформ и их реализации», - сказано на официальном сайте главы государства. Персональный состав совета утверждает президент Украины.
Согласно информации на сайте главы украинского государства, в 2014-2018 годах состоялось 28 заседаний Нацсовета реформ. Последнее прошло в начале марта 2018 года.
Михаил Саакашвили 22 апреля заявил, что президент Украины Владимир Зеленский предложил ему занять пост вице-премьера по реформам. 30 апреля председатель фракции "Слуга народа" в Верховной раде Давид Арахамия сообщил, что в Украине для Саакашвили нашли новый формат работы. Конкретную должность Арахамия не назвал.
Михаил Саакашвили дважды занимал пост президента Грузии - с 2004 по 2007 и с 2008 по 2013 годы. В Грузии его обвиняют в превышении полномочий и растрате бюджетных средств. Саакашвили все обвинения в свой адрес отвергает.
После прихода Петра Порошенко к власти Саакашвили был в 2015-2016 годах председателем Одесской ОГА. Впоследствии Порошенко лишил его ранее предоставленного украинского гражданства, а в 2018 году Саакашвили выдворили из Украины. До 2021 года ему был запрещен въезд на территорию страны.
Владимир Зеленский после вступления в должность президента Украины вернул Саакашвили украинское гражданство. Указ об этом был опубликован на сайте главы государства 28 мая 2019 года.