Այսուհետ «Լուսավոր Հայաստանի» որեւէ ներկայացուցիչ չի պատասխանելու նախկինների հետ կապերի մասին որեւէ հարցի, որովհետեւ այս օրերի ընթացքում մենք սպասում էինք այդպիսի հայտարարություններն հիմնավորող ապացույցների, որը չեղավ: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 13-ին, ԱԺ-ում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ նշեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ հավելելով, որ սրանից հետո ով նման բան կասի, նրանից էլ ապացույց ուզեք, ոչ թե եկեք մեզ ասեք՝ հերքի:
Անդրադառնալով իշխանության ներկայացուցիչների պնդմանը, թե «Լուսավոր Հայաստանը» դեմ է եղել եւ կողմ չի քվեարկել ապօրինի գույքի բռնագանձման օրենքին, Մարուքյանը հայտարարեց, որ նրանք ստում են եւ մոլորեցնում հանրությանը. «Մոլորեցնում են, իբր թե թե «Լուսավոր Հայաստանը» պայքարում է ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին օրենքի պատճառով: Ապօրինի գույքի բռնագանձման օրենքը բերվել է խորհրդարան, ԼՀԿ-ն ողջունել եւ կողմ է քվեարկել: Մենք աել ենք, որ ունենք առաջարկներ, որ օրենքը լավը դառնա, չվնասի Հայաստանի ներդրումային միջավայրին, խնդիր չառաջացնի երկրի համար: Տվել ենք 27 առաջարկ, որից ընդունվել է մի քանիսը: Դրանից հետո ասել ենք՝ քանի որ մեր տեսլականից դուրս եկաք, կողմ չենք կարող քվեարկել, քվեարկել ենք ձեռնպահ: հետեւաբար այդ հայտարարությունները շահարկում են»:
Ինչ վերաբերում է պնդումներին, թե «Լուսավոր Հայաստանն» իր քայլերում գործում է նախկին իշխանությունների քայլերի համատեքստում, Մարուքյանն արձագանքեց. «Ինչ է նշանակում՝ նախկինների համատեքստում ենք գործել: Նախկինների համատեքստում իրենք են՝ ուղնուծուծով, իրենց ամբողջ գործունեությամբ: «Լուսավոր Հայաստանում» ավելի շատ մարդկ կա նախկին իշխանությունների՞ց, թե՞ «Իմ քայլը» դաշինքում: «Իմ քայլի» ձեւավորված կառավարությունում կա շատ մարդ նախկիններից, թե՞ մեզ մոտ: Մեզ մոտ ոչ մի հոգի չկա:
Նախկիններին մարդիկ հեռացրել են, որովհետեւ նախկինները վատ բաներ են արել: Հիմա եթե այսօրվա իշխանության որեւէ մարդ իրեն պահի ավելի վատ, քան նախկինները, նախկի՞նն է մեղավոր դրանում, թե՞ այդ մարդը: Նախկիններից ո՞վ է դահլիճում բռունցքներով հարձակվել մեզ վրա:  Մի դեպք է եղել, որ Գեղամյանը հարվածել է Փաշինյանին միջանցքում: Էդ ո՞ւմ են ելույթ ունենալիս խփել, հետեւից խփել»:

From now on, no member of Bright Armenia Party will respond to questions about relations with the former authorities because over the past few days, we have been waiting for evidence that would substantiate those statements, but there hasn’t been any evidence. This is what head of the Bright Armenia faction of the National Assembly Edmon Marukyan said during briefings in parliament today, adding that journalists will have to ask the person making such statements for evidence from now on.
Touching upon the fact that the authorities claim that Bright Armenia Party was against the law on civil forfeiture of illegal assets and didn’t vote in favor of the law, Marukyan declared that the authorities are lying and misleading the public. “The authorities are misleading the public by saying that Bright Armenia Party is picking fights because of this law. The law was submitted to parliament, our political party welcomed it and voted in favor. We said the party had recommendations to make the law a better one and make sure it doesn’t harm the investment climate in Armenia, and some of those recommendations were approved. Later, we said the party couldn’t vote in favor because the authorities had a vision that was different from ours.”
As for the claims that Bright Armenia Party is acting in the context of the steps of the former authorities, Marukyan said the following: “The authorities are the ones acting in the context of the former authorities’ actions. There are more representatives of the former authorities in the My Step Alliance than there are in our political party.”