28 տարի առաջ՝ այս օրը, կատարվեց բոլորիս երազանքը. Արցախը Բերձորի ազատագրմամբ վերամիավորվեց Մայր Հայրենիքին: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Արցախի ընտրված նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Առանձնահատուկ հպարտություն եմ ապրում, երբ հետադարձ հայացք եմ ձգում այդ վճռորոշ իրադարձությանը, որովհետև եղել եմ անմիջական մասնակիցը մեր պատմության այդ փառավոր էջի կերտման և կրողն այն պատասխանատվության, որ հատուկ է հաղթանակած սերնդին:
Բնավ պատահական չէր, որ ուղիղ մեկ տարի առաջ հենց Քաշաթաղում հայտարարեցի Արցախ աշխարհի զարգացման նոր շրջափուլն առաջնորդնելու որոշմանս մասին: Նորից հավաստիացնում եմ, որ այդ համատեքստում մեր կողմից նախանշված բոլոր հավակնոտ ծրագրերը կյանքի ենք կոչելու ողջամիտ ժամկետներում:
Օրվա առթիվ շնորհավորում եմ բոլորիս»:
Հարգելի՛ հայրենակիցներ 28 տարի առաջ՝ այս օրը, կատարվեց բոլորիս երազանքը. Արցախը Բերձորի ազատագրմամբ վերամիավորվեց Մայր...

Twenty-eight years ago, on this day, all our dream came true: Artsakh was reunited with the Motherland with the liberation of Berdzor. Artsakh (Nagorno-Karabakh) President-elect Arayik Harutyunyan wrote this on his Facebook page.
"I am especially proud when I take a look back at this crucial event because I was a direct participant in the building of that glorious page in our history, and a bearer the responsibility that is specific to the victorious generation.
It was not at all accidental that exactly a year ago in Kashatagh I announced my decision to lead the new round of development of the Artsakh world. I reaffirm that in this context, we will implement all the ambitious programs outlined by us within a reasonable period of time," he added.