Օկլահոմա նահանգում Թալսայի բնակիչները այնքան են ուզում, որ Իլոն Մասկը Tesla-ի նոր գործարան կառուցի իրենց քաղաքում, որ դիմել են հուսահատ միջոցների՝ նրանք միլիարդատիրոջ դեմքը պատկերել են «Ոսկի հորատողի» հայտնի արձանի վրա, իսկ նրա կրծքին նկարել են Tesla-ի ապրանքանշանը։ Սոցցանցերի օգտատերերը նշել են, որ ինը հարկանի շենքի բարձրությամբ հսկայական արձանը ստացվել է միաժամանակ անհեթեթ ու վախենալի, հայտնում է Motor-ը։
«Ոսկի հորատողի» արձանը Միջազգային նավթային ցուցահանդեսային կենտրոնի տարածքում տեղադրել են անցյալ դարի կեսին, այն նվիրված է «նավթային ոլորտի աշխատողներին, ովքեր լավագույն կյանք են ստեղծել մարդկության համար», ինչպես նշված է հուշատախտակի վրա: Մոտ 22 տոննա քաշով կերպարը պատրաստել են երկաթբետոնից, ներկել են ոսկեգույն, իսկ 1979 թվականից այն դարձել է Օկլահոմայի պաշտոնական խորհրդանիշը:
Տարբեր տարիների ամերիկյան ընկերություններն օգտագործել են «Ոսկի հորատողին» մարքեթինգային նպատակներով: Օրինակ՝ Coca-Cola-ն գովազդի համար նրան «հագցրել է հսկայական շապիկ՝ բրենդի ապրանքանշանով: Այժմ «Ոսկի հորատողը» «փորձել է» Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասկի դեմքը: Գաղափարի հեղինակների խոսքերով՝ հաշվարկն այնպիսին է եղել, որ միլիարդատերը ուշադրություն կդարձնի Օկլահոմային եւ Թալսայում Cybertruck եւ Model Y էլեկտրական պիկապ արտադրող գործարան կկառուցի։
Սակայն հույսը քիչ է: Ինչպես հայտնում է Jalopnik թերթը, հղում կատարելով սոցցանցերին, Մասկ-հսկային անվանել են տգեղ, անհեթեթ եւ նույնիսկ վախեցնող:

Жители Талсы, штат Оклахома, так хотели, чтобы Илон Маск построил новый завод Tesla в их городе, что пошли на отчаянные меры: они изобразили лицо миллиардера на знаменитой статуе «Золотого бурильщика», а на его груди нарисовали логотип Tesla. Пользователи соцсетей отметили, что гигантское изваяние высотой с девятиэтажный дом получилось одновременно нелепым и жутким, передает Motor.
«Золотого бурильщика» возвели на территории Международного нефтяного выставочного центра в середине прошлого века и посвятили «нефтяникам, которые создали лучшую жизнь для человечества», о чем гласит мемориальная табличка. Фигуру весом около 22 тонн отлили из железобетона, выкрасили в золотистый цвет, а с 1979 года она стала официальным символом штата Оклахома.
В разные годы американские компании использовали «Золотого бурильщика» в маркетинговых целях. Например, для рекламы Coca-Cola его облачили в огромную футболку с логотипом бренда. Теперь же «Золотой бурильщик» «примерил» лицо главы Tesla Илона Маска. По словам авторов идеи, расчет был на то, что миллиардер обратит внимание на Оклахому и построит в Талсе завод по производству электрического пикапа Cybertruck и Model Y.
Однако исполнение оставляет желать лучшего. Как сообщает издание Jalopnik со ссылкой на соцсети, Маска-гиганта назвали уродливым, нелепым и даже пугающим.