Չինաստանը պատրաստ է Միացյալ Նահանգների հետ միասին աշխատել առեւտրային գործարքի առաջին մասի իրագործման ուղղությամբ, որը կողմերը ստորագրել էին հունվարին, նշվում է Չինաստանի վարչապետ Լի Կեցյանի կողմից երկրի գլխավոր օրենսդիր մարմնի բացման նիստում ընթերցված զեկույցում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Չինաստանը մտադիր է աշխատել Միացյալ Նահանգների հետ միասին՝ առեւտրատնտեսական համաձայնագրի առաջին փուլը կյանքի կոչելու ուղղությամբ»,- ասաց Լի Կեցյանը: Նա նաեւ շեշտել է, որ Պեկինը պատրաստ է ամրապնդել առեւտրատնտեսական համագործակցությունն այլ երկրների հետ՝ փոխադարձ օգուտների հասնելու համար:
ԱՄՆ-ն եւ Չինաստանը հունվարի 15-ին ստորագրեցին առեւտրային համաձայնագրի առաջին մասը, որի համաձայն Վաշինգտոնը, այնուամենայնիվ, պահպանել է մոտ 250 միլիարդ դոլար արժողությամբ չինական ապրանքների 25 մաքսատուրքերը՝ 120 միլիարդ դոլարի ապրանքների համար 7.5 տոկոսի հետ միասին:
Համաձայնագիրը նախատեսում է, որ չինական կողմը 75 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի արդյունաբերական ապրանք, 50 միլիարդ դոլարի էներգետիկ արտադրանք, 40 միլիարդ դոլարի գյուղմթերք կգնի, իսկ Չինաստանն առաջիկա երկու տարվա ընթացքում ստիպված կլինի եւս 35-40 միլիարդ դոլար ծախսել ծառայությունների դիմաց: Այսպիսով, Միացյալ Նահանգները ակնկալում է անհավասարակշռությունը Չինաստանի հետ առեւտրում, որը հարյուր միլիարդավոր դոլարներ էր կազմում, «ազնիվ» հայտարարի հասցնել: Պաշտոնական Պեկինը եւ Վաշինգտոնը շարունակում են պնդել առեւտրային պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները կատարելու իրենց պատրաստակամությունը, սակայն չինական կողմն ԱՄՆ-ին մեղադրում է նրանում, որ վերջիններս պաշտպանողական քաղաքականություն են վարում եւ դրանով իսկ խոչընդոտում են գործարքի իրականացումը, մինչդեռ Միացյալ Նահանգները հետաքննություն են սկսել, թե որքանով էր ճիշտ Պեկինի քաղաքականությունը կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, եւ չեն բացառում լուրջ հետեւանքները, եթե Չինաստանի մեղքն ապացուցվի:

China is ready to work together with the United States on the implementation of the first part of the trade deal, that the parties signed in January, Chinese Premier Li Keqiang said in a statement.
He also noted that Beijing is ready to strengthen trade and economic cooperation with other countries to achieve mutual benefits, RIA Novosti reported.
The US and China signed the first part of the trade deal on January 15, under which Washington nevertheless retained duties of 25% on Chinese goods worth about $ 250 billion, along with 7.5% on goods worth $ 120 billion. The agreement stipulates that the Chinese side will purchase the US $ 75 billion worth of industrial goods, $ 50 billion worth of energy products, $ 40 billion worth of agricultural products, and China will have to spend another $ 35-40 billion over the next two years on services. The US expects to bring the imbalance in trade with China, which totaled hundreds of billions of dollars, to an 'honest' denominator.
Official Beijing and Washington continue to insist on their readiness to fulfill obligations under the trade deal, but the Chinese side accuses the US of pursuing a protectionist policy and thereby hindering the implementation of the deal, while the US has launched an investigation into how correct Beijing's policy was in the fight against COVID-19 and do not rule out serious consequences if China's guilt is proven.