Ռուսաստանը կանի ամեն ինչ, որպեսզի հոկտեմբերի 18-ին Իրանի ներկայիս էմբարգոյի լրանալուց հետո զենքի մատակարարման սահմանափակումներ չլինեն: Այս մասին մայիսի 22-ին Ա.Գորչակովի հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամի կողմից ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների վերաբերյալ կազմակերպված առցանց քննարկման ժամանակ հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Րյաբկովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես այնպիսի միտք թույլ չեմ տալիս, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 18-ից հետո Իրանի նկատմամբ որեւէ սահմանափակող ռեժիմ կգործի այնտեղ զենքի մատակարարումների առումով՝ ՄԱԿ-ի սովորական սպառազինությունների ռեգիստրի յոթ կատեգորիաներով, եվ, համապատասխանաբար՝ Իրանից զենքի մատակարարումների»,- ասել է նա:
«Ներկայիս թույլտվության կարգն այն խստագույն էմբարգոյի շարունակությունն է, որը գոյություն ուներ մինչեւ 2231 բանաձեւի ընդունումը: Եվ, ինչպես ասվում է բանաձեւում եւ, ինչպես մենք արդեն գիտենք այս հարցի վերաբերյալ բազմաթիվ քննարկումներից, Ռուսաստանը, անշուշտ, կանի ամեն ինչ, որպեսզի հոկտեմբերի 18-ից հետո նման բան գոյություն չունենան»,- ընդգծեց Րյաբկովը:
The New York Times թերթը ապրիլի 26-ին հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգները մտադիր է փորձել հանսել, որպեսզի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը ընդունի բանաձեւի նախագիծը, որը զենքի էմբարգոյի պահպանում է նախատեսում Իսլամական հանրապետության նկատմամբ՝ հիմնվելով Համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրի վրա: Համաձայն այս դրույթների փաստաթղթի, որը ստորագրվել էր 2015-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի մշտական ​​«հնգյակի» եւ Գերմանիայի կողմից Իրանի հետ, Թեհրանը հոկտեմբերին կկարողանա զենք եւ ռազմական տեխնիկա  ձեռք բերել արտասահմանյան մատակարարներից:

Россия сделает все, чтобы после завершения 18 октября срока действия нынешнего эмбарго в отношении Ирана не существовало никаких ограничений на поставки вооружения. Об этом заявил 22 мая заместитель министра иностранных дел России Сергей Рябков в ходе организованной Фондом поддержки публичной дипломатии имени А. М. Горчакова онлайн-дискуссии, посвященной вопросам российско-американских отношений, сообщает ТАСС.
«Я не допускаю мысли, что после 18 октября 2020 года в отношении Ирана будет действовать ограничительный режим в каком бы то ни было виде в плане поставок туда вооружений по семи категориям регистра обычных вооружений ООН. И, соответственно, поставок из Ирана вооружений», - сказал он.
«Нынешний разрешительный порядок - это продолжение более жесткого режима эмбарго, существовавшего до принятия резолюции 2231. И как прописано в резолюции, и как мы это знаем из многочисленных уже обсуждений данного вопроса, Россия, безусловно, сделает все, чтобы ничего такого после 18 октября не существовало», - подчеркнул Рябков.
Газета The New York Times 26 апреля сообщила, что США намерены попытаться добиться принятия Совбезом ООН проекта резолюции, предусматривающей сохранение оружейного эмбарго в отношении исламской республики на основании Совместного всеобъемлющего плана действий. В соответствии с положениями этого документа, который был подписан постоянной «пятеркой» СБ ООН и Германией с Ираном в 2015 году, Тегеран с октября сможет приобретать оружие и военную технику у зарубежных поставщиков.