Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի որդին երկու բնակարան է գնել Մանհեթենում: Այս մասին գրում է TURAN- ը:
«2015-ի սկզբին ԵԱՀԿ՝ մամուլի ազատության մասով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը նամակ էր հղել Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովին՝ մտահոգություն հայտնելով լրագրող Խադիջա Իսմայիլի ճակատագրի կապակցությամբ: Նա ձերբակալվել էր կառավարության անդամների կոռուպցիայի եւ կլեպտոկրատիայի վերաբերյալ իր հրապարակումների համար:
Նամակում Միյատովիչը նշել էր, որ Իսմայլովան լուրջ առողջական խնդիրներ ունի եւ նրան մասնագիտական ​​բժշկական օգնություն է անհրաժեշտ: Սակայն արտգործնախարարությունից այս կոչին պատասխան չեղավ:
Փետրվարի վերջին Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված երկրորդ նամակում Միյատովիչը թույլտվություն էր խնդրել մասնակցել Իսմայիլովայի դատավարությանը:
«Անկախ մամուլի եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին արգելվել էր մուտք գործել դատարանի դահլիճ: Ինձ նույնպես թույլ չտվեց մասնակցել դատավարությանը»,- ավելի ուշ հայտնել էր Միյատովիչը ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներին:
Երբ Միյատովիչը փորձում էր կապ հաստատել արտաքին գործերի նախարարի հետ, քչերը գիտեին, որ նույն ժամանակ Մամեդյարովի ընտանիքը զբաղված է շքեղ բնակարանների գնմամբ Մանհեթենում՝ Նյու Յորքի սրտում:
Ըստ Նյու Յորքի հարկային դեպարտամենտի տվյալների, որոնք ստացվել են Վաշինգտոնում TURAN-ի թղթակցից, 2015-ի ամռանը նախարարի ավագ որդին՝ Էմին Մամեդյարովը, Մանհեթենում ոչ թե մեկ, այլ երկու բնակարան է գնել՝  ընդհանուր ավելի քան 4.2 միլիոն դոլար կանխիկ գումար վճարելով:
Մամեդյարովների ընտանիքի հարստության եւ Մենհեթանում նրանց բնակարանների մասին վերջերս սոցիալական ցանցերում տեղի ունեցած քննարկումից հետո, որը հայտնաբերել էր լրագրող Ջավանշիր Հասանլին, TURAN-ի թղթակիցը դիմել էր Նյու Յորքի իշխանություններին նախարարի 31-ամյա որդու ունեցվածքի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար:
Ըստ պաշտոնական պատասխանի՝ հունիս-հուլիս ամիսներին Էմին Մամեդյարովը երկու բնակարան էր (PH2K եը PH3K)  ձեռք է բերել Թրամփ Փլեյսի շենքերում, որը գտնվում է Ռիվերսայդ 120 հասցեով:
2004 թվականին Թրամփի կառույցների կողմից կառուցված շենքը 21 հարկ ունի: Այն հագեցած է բոլոր հարմարություններով, այդ թվում՝ փակ լողավազան, ֆիթնես կենտրոնով, սաունայով եւ ջակուզիով եւ անձնական տեռասով տանիքին, որը նայում է Հուդզոն գետին: Այն մոտ է Նյու Յորքի կենտրոնական պուրակին:
Անցյալ տարի տեղի բնակիչների որոշմամբ  «Թրամփ փլեյս» ցուցանակը հանցել էր շենքի ճակատային մասից: Պարզ չէ, թե ինչպես կարող էր երիտասարդ Մամեդյարովը վճարել այդ հսկայական գումարը Մանհեթենում գտնվող շքեղ բնակարանների համար: TURAN-ի թղթակիցը փորձել է կապվել նրա հետ եւ մեկնաբանություն ստանալ հեռախոսով եւ սոցիալական ցանցերում, սակայն պատասխան չի ստացել:
Մամեդյարովի ընտանիքը նորեկ չէ Նյու Յորքում, քանի որ ներկայիս արտգործնախարարը 90-ականների սկզբին աշխատել է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի առաքելությունում, իսկ ավելի ուշ՝ Վաշինգտոնում Ադրբեջանի դեսպանատանը:
Վերջին տարիներին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը քննադատության էր ենթարկվել կոռուպցիոն սկանդալների համար, իսկ ինքը՝ նախարարը, տեղական լրատվամիջոցների կողմից մեղադրվում էր անտնտեսվարության համար: ԱՄՆ անշարժ գույքի շուկան արտասահմանյան կլեպտոկրատների փողերի լվացման սիրված վայրն է:
Փաստացի, գողացված հարստության մեծ մասը անցնում է միջազգային ստվերային բանկային համակարգով եւ մտնում է ԱՄՆ շուկա, ինչը հետեւանքներ ունի արեւմտյան ժողովրդավարության եւ տնտեսության համար:
Դիվանագիտական ​​ծառայության 100-ամյակին նվիրված 2019-ին տված հարցազրույցում նա Azertac պետական ​​գործակալությանը հայտարարել էր. «Կարծում եմ, որ Ադրբեջանի Դեմոկրատական ​​հանրապետության հիմնադիրները հպարտ կլինեին մեզնով, եթե կարողանային տեսնել ժամանակակից Ադրբեջանի զարգացումը»:
Սակայն դժվար չէ պատկերացնել հիմնադիր հայրերի արձագանքն անկախ Ադրբեջանում տիրող կլեպոկրատիայի գործողություններին, որտեղ բարձրաստիճան պաշտոնյաները եւ նրանց մերձակիցները կարող են օգտվել արտերկրում օրենքի գերակայության ազատության իրավական պաշտպանությունից եւ ազատությունից, այն րավունքներից, որոնցից նրանք զրկում են քաղաքացիներից իրենց երկրում»,- եզրափակել է պարբերականը:

The son of Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov bought two apartments in Manhattan, TURAN said.
"Early in 2015, Dunja Mijatovic, then OSCE Representative on Freedom of the Media, wrote a letter to Elmar Mammadyarov, Azerbaijan's foreign minister, conveying her concerns about the case of journalist Khadija Ismayil, who had been arrested for her investigative reports on govenrment corruption and kleptocracy, including the country's first family's involvement.
"In the letter, I noted that Ismayilova has serious health issues and requires continuing professional medical care." Mijatovic said in a written statement to a Congressional panel held in Washington D.C. in December 2015. The letter to Mammadyarov was never responded to...
In her second letter to Azeri authorities in late February, Mijatovic requested permission to attend Ismayilova's trial. "I noted reports that members of the independent press and civil society had been denied access to the courtroom. No permission to attend the trial was granted," she informed the Congress members.
As Mijatovic was trying to reach out the foreign minister that summer to seek his support on behalf of the jailed anti-corruption journalist, little did the world know then that Mammadyarov's own family was busy purchasing lavish apartments in Manhattan, New York's resonant heartbeat.
According to the New York Tax Department records, obtained by TURAN's Washington correspondent, in the summer of 2015, the foreign minister's eldest son Emin Mammadyarov purchased not only one, but two apartments in Manhattan, paying slightly over $4.2 million U.S. dollars in total, in all-cash deals.
Following a recent social media discussion on Mammadyarov family's wealth and their Manhattan apartments, which was first broke by journalist Javansir Hasanli, TURAN's U.S. correspondent has reached out to New York authorities for more details regarding the deeds of the 31-year-old son of the minister.
According to official records, during the months of June-July Emin Mammadyarov purchased two apartment units (PH2K and PH3K) at Manhattan's former Trump Place buildings located at 120 Riverside Blvd.
Built in 2004 by the Trump organization the building is 21 floors, and it has an suite amenities including an indoor pool, fitness center, sauna and Jacuzzi, a private landscaped roof deck which overlooks the Hudson River. It is also close to New York's Central Park. Last year, the name “Trump Place” came down from the building’s facade after condominium owners voted to have the name removed.
It is not clear how young Mammadyarov could pay huge sums for luxury units in Manhattan. TURAN's correspondent has tried to reach out to him for comment via phone and social media but never heard back.
Mammadyarovs family are not new to New York as the current foreign minister used to once serve at Azerbaijani mission at UN in the early 1990s. In recent years though, the Foreign Affairs Ministry of Azerbaijan was hit by numerous corruption scandals, while the minister himself has been accused of mismanagement and bribery in the local media
The U.S. real estate market is a favorite money-laundering vehicle for foreign kleptocrats, given that in our globalized world, kleptocracy is no longer bound by geography. In fact, much of that stolen wealth weaves its way through the international shadow banking system and ends up in the U.S. property market, with consequences for the western democracy and economy.
As for Mammadyarov, in his 2019 interview dedicated to 100th Anniversary of the Diplomatic Service, the foreign minister told the state-run Azertac News Agency that "I think that the founders of the Azerbaijan Democratic Republic would be proud of us if they could witness the development of modern Azerbaijan."
It isn't too hard, however, to imagine the founding fathers' reaction to kleptocracy in action in independent Azerbaijan, where high level officials and their cronies can enjoy the benefits of the freedom and legal protections of rule of law abroad, the very rights that they deny to their own citizens at home," TURAN reported.